S7 200 ile Encoder Örneği

lazsa

Üye
arkadaşlar s7 20e bağladığım encoderden değer okuyabiliyorum ama hızlı çevirdiğimde karşılaştırma komutlarını yakalayamıyor.örneğin 500 e eşit yazdığımda yavaş çevirdiğimde yakalıyor hızlanınca yakalayamıyor.yardım edebilirmisiniz

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
HSC kullanmayı denedınmı ? sıstemın frekansını hesaplaman gerek oncelıkle F=1/t den bu frekansa yanıt verecek gırıslerı S7 200 de secmelısın daha da ayrıntılı cevap ıstıyorsan ************@hotmail.com

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn mehmet,

eğer HSC komutları ile yazılım yaptıysanız sn de 10 khz e kadar okuma yapabilirsin. bunun için kullanacağın cpu nun özelliklerine göre hsc tipini ve kullancağın mod u seçmelisin. bunun için S7 200 de hsc wizard ı kullanarak oluşturabilirsin. veya s7 200 türkçe kitabında örnekler var ordan da bakabilirsin.

diğer türlü sadece giriş ten gelen pulse okutursan en fazla sn de 10 puls okutabilirsin.

kolay gelsin.

Benzer sorunla uçar testere programında twido plc de karşılaştım.Aynen hızlı çevirince okumuyordu yavaş ta okuyordu .bu sorun plc nin tarama sorunu ile alakalı.şöyle anlatayım .sen mesela 3. networkta 500 e eşit olunca çıkış ver diyorsun ama tarama alt satırlarda olduğundan işlemi geç yapıyor.ben immediate ters bit röle kullanarak ve setlenen değere yakınlaştı isen taramayı bu kısımda yap diye komut vererek sorunsuz şekilde çalışmasını ve kesim yapmasını sağladım.

Arkadaşlar ben s7200 plc de daha çırak bile olamadım. Bu encoder larla ilgili daha detaylı bilgi verirseniz sevinirim.***********@gmail e göndere bilirsiniz. şimdiden çok teşekkür ederim.

açık programını gönderebilirmisiniz. örnek olarak.

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar s7200 de enkoder kullanarak bir konveyörün hızını ölçmek mümkün müdür? konveyör üzerindeki enkoderin tur sayısı ya da pals sayısını nasıl kullanabiliriz. şimdiden teşekkürler

PLC tarafında hazır bir kare dalgayı(periyodu bilinen örn:100ms=0.1sn) kullanarak, kare dalganın her çıkan(yükselen) kenarında enkoder degerini oku, okudugun deger ile bir önceki okudugun degirin farkını alıp (enkoderin tam turunun kaç mm old. bildiginden) bunu mm ye çevir, kare dalganın iki çıkan kenarı senin perioduna(sn) böl(örn:100ms=0.1sn), böylece mm/sn hız boyutuna geçmiş olursun, gerisi matematik...

Burada da bişiler var inceleyebilirsin:
http://support.automation.siemens.com/WW/skm/frameset.asp?url=%2FWW%2Fllisapi.dll%2F19526452%3Ffunc%3Dll%26objId%3D19526452%26objaction%3Dcsopen%26skm%3D1%26lang%3Den&Query=S7+200+encoder&SearchArea=downl&id=19526452&F11Marker=true&siteid=cseus&query2=&modelled=&lang=en

Son düzenleme:
hocam,
cevabınız için çok teşekkürler. bildiğim kadarıyla pals üretme Q0.0 veya Q0.1 çıkışından üretilebilmektedir. mesela Q0.0 da ürettiğim darbelerin yükselen kenarıyla enkoder okutturdum. bu okunan değeri devamlı (sonsuz) hale nasıl getirebilirim. çünkü kare dalga belli sayıda üretilebiliyor değil mi? varsa kısa bir örnek paylaşabilir misiniz?

Merhaba arkadaşlar. Yeni başlayan biri olarak bu HSC ler hakkında S7-200 (224XP) plc ler için hiç bişi öğrenemedim . Yapmak istediğim şey enkoder kullanarak hız ve saniyede yada belli bir sürede metre bilgisi ölçmek ve işlemek. Sorunlarım; hsc mantığını anlayamadım, enkoder çıkışlarını hangi girişlere bağlanacağını kullanma kılavuzundan baktım fakat ladder diagramda programı nasil hazırlamam gerektiğini çözemedim. Forumda ve diğer sitelerde çok araştırdım fakat çok acemi olduğum için belki beni sonuca getirecek şeyleri atladım. Sizlerden ricam bana yukardaki problemlerimi çözmem için gerekli mantığı anlatmanız örnek program üzerindede olabilir sadece yazılı olarakta olabilir. Aslında işin mantığını biraz çözdüm fakat bunu plc' ye nasil aktarırım onu beceremedim. yani şu interturp oluşturuyomuş falan o kısımları ve gelen sinyallerin hangi dataya geldiğini ve nasil işliyeceğimi. Zahmet giiripte bu konuda beni ve benim seviyemde plc öğrenmeye çalışanları bilgilendirirseniz sevinirim.

hocam,
cevabınız için çok teşekkürler. bildiğim kadarıyla pals üretme Q0.0 veya Q0.1 çıkışından üretilebilmektedir. mesela Q0.0 da ürettiğim darbelerin yükselen kenarıyla enkoder okutturdum. bu okunan değeri devamlı (sonsuz) hale nasıl getirebilirim. çünkü kare dalga belli sayıda üretilebiliyor değil mi? varsa kısa bir örnek paylaşabilir misiniz?

Ölçme yapmak ihtiyacın olduğunda timer koy. Bu süre içinde encoder pulsunu say.

matematiksel işlemlerle istediğin hızı bulursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,879
Kullanıcılar
451,013
Son üye
y0021200

Yeni konular

Geri