S7 200 ile Encoder Örneği

Arkadaşlar:Elimde,cpu224, TD200 panel ve Enda (E50S8-100-3-t-24)enkoder var.Kendi kendime çalışmalar yapıyorum.Bu enkoder in A ucunu I0.0 A B ucunu I0.1 e bağladım.Ben burada,bir parçanın boyunu td200 e yazıp,enkoder o değere ulaşınca,çıkış vermesini çıkışla beraber değerin 0 olmasını ve işlemin bu şekilde devam etmesini sağlayacak bir proje oluşturmak istiyorum.Fakat hiç enkoder uygulaması görmediğim için bir türlü yapamıyorum.Yardımlarınzı rica ediyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Arkadaşlar basit bir encoder uygulaması gösterebilirmisiniz başlangıc için tşk.

Merhaba arkadaşlar. Bende yeni başlayan biri olarak bu sayısal işlemlerden bişey anlamıyorum ancak öğrenmek istiyorum. Elinizdeki her bilgiye ihtiyacımız var. lütfen paylaşım yapın. teşekkürler.

Plc işlemcisinin belli bir tarama süresi vardır Tarama önce giriş sinyallerini okuyarak başlar Daha sonra programı işler Programın işlenmesi tamamlanıp tekrar giriş sinyali okunana kadar girişte meydana gelen degişiklikler program tarafından algılanmaz program tarama süresinden daha hızlı sinyal değişimleri kesme programı ile algılanır.s7 200 türkçe kullanım kılavuzunda ayrıntılı bir şekilde hızlı sayıcı kullanımı açıklanmış

Ek olarak enkoderlerin maksimum çalışma hızları dikkate almak gerekir;
Maksimum Çalışma Hızı; aşağıdaki iki faktöre bağlı olarak, encoderin sağlıklı çalışabildiği
hızdır;
1. Faktör: Mekanik parçaların dayanıklılığını sürdürebildiği hız; yani encoderin
dakikada dönebileceği maksimum hız.
Bu hız değeri, herhangi bir şaft encoderin mekanik karakteristikler bölümünde
her bir şaft encoder için üretici tarafından belirtilir.

2. Faktör: Encoderin Elektronik Devresinin,kare dalga formu bozulmayan
bir sinyal üretmeye devam edebildigi maksimum Frekans degeridir.
Frekans f(KHz), aşağ ıdaki formül ile hesaplanmaktadır;

f(KHz) = G * I / 60000

Bu formülde;
G : Dakikadaki devir sayısı
I : Pulse Sayısını; (encoderin çözünürlüğü)ifade etmektedir.

Frekans değeri, fmaks. değerini aşamaz, dolay ıs ıyla G değeri,Encoderin
Puls sayısına baglı olarak fmaks. degeri ile sınırlandırılmıstır.

Gmaks.(devir/dk) = fmaks.(KHz) * 60000 / I

arkadaşlar ben bi proje hazırlamaktayım s 7 200 enkoder uygulaması enkodern palsleri s7 200 ilgili bloklarına sinyal gönererek ekranda cm cinsinden değer okumak istiyorum enkoder saat yönünde dönerse cm değerim artacak tersi yönde dönerse cm değerim düşecek ekranda birde set etiğim cm değeri olacak enkoder in değeri benim set etiğim değere ulaştığında cışı kapatacak

Forum istatistikleri

Konular
128,880
Kullanıcılar
451,014
Son üye
iugur17

Yeni konular

Geri