s7 200 sayıcı hızı

Bu çok güzel bir bilgi ama kafam altındaki mantığı almadı. Sonuçta normal sayıcıların hızı bizim çevrim süremize bağlı değil mi? Onunda en iyi ihtimalle 500us olduğunu düşünürsek(bilmiyorum o kadar düşebilir mi) 2khz hızında okuma yapılabilir diye dünüyorum. Bu filtreleme hızı ayarlandığında, giriş okuma çevrim hızından bağımsız mı çalışmaya başlıyor? Bu eksiğimi de kapatırsanız sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
normalde input filtreleme değeri 6,4 ms bu değerde olduğunda girişe uyguladığınız sinyal 6,4 ms değerinin dışında kalınca (benim uyguladıgım sinyal 360 puls/sn olduğunda 2,77 ms oluyor) sinyali okumuyor erdinç beyin verdiği bilgi ile çok rahat biçimde okuma yapıyoruz

normalde input filtreleme değeri 6,4 ms bu değerde olduğunda girişe uyguladığınız sinyal 6,4 ms değerinin dışında kalınca (benim uyguladıgım sinyal 360 puls/sn olduğunda 2,77 ms oluyor) sinyali okumuyor erdinç beyin verdiği bilgi ile çok rahat biçimde okuma yapıyoruz

i.tandogan arkadaşın aynen söylediği gibi fakat küçük bir ekleme yapma gereği duydum açıklık gelmesi için.

Bazı inputlarda harici oluşabilecek elektiriksel gürültüleri söndürmek için gelen sinyal bir süre bekletilir. Eğer sinyal hala kararlı durumda ise o zaman değerlendirmeye alınır. Bu bekletme süresi fabrika ayarı olarak standart 6,4 ms dir. Bu nedenle bekleme süresini böyle hızlı sinyal girişlerinde aşağıya çekebiliriz. Bunun tam tersi olarak parazit yoğun ise yukarı da çekebiliriz. O nedenle gelen sinyali cpu çevrim süresi içerisinde algılayamaz. Bir sonraki çevrim süresindeki algılamaya kalır. bu da sizin sayımlarınızda veya kontrollarınızda şaşırmalara neden olur.

peki sayın i.tandogan'ın yaptığı ölçüm doğrumudur, yoksa plc nin sinyal kaçırmış olma olasılığı var mı? Yani 5khz normal sayıcıyla sayılabilir mi sormak istediğim

yaptığım denemede 4500 puls/sn saydırdım aynı anda başka bir harici sayıcı ile kontrol ettim doğru sayıyor. tabiki yazmış olduğum network sayısı 4 bunuda belirteyim

Hmmm...verdiğiniz bilgiler doğrultusunda komut işleyiş süreleri kafamda daha bir oturdu. Sizin programınızda sinyaller 0,22ms'de bir sayılıyor, yaklaşık olarak Input Filter Delay'deki değerin izin verdiği bir zaman. Peki bu yöntem çok uzun bir programda da işe yarar mı? Çevrim süresinin bir önemi kalmıyor mu, yoksa hala dikkate alınması gereken bir husus mu?

çok uzun programlarda çevrim süresi uzayacağından sinyallerin bazılarını okuyamama riski oluşabilir. aslında bunu denemek için matematiksel işlemler yaptırarak deneme yapabiliriz en kısa sürede bu deneyi yapıp sizlerle paylaşmaya çalışırım

Sonucu merakla bekliyorum, verdiğiniz bilgi ve cevaplar için teşekkürler.

Arkadaşlar Hızlı sayıcılar çevrim sresinden bağımsız çalışmakla beraber her çevrim süresinde bir güncellenirler, bir konveyör taşıma sisteminde 3600 pulse encoder kullanıyorum ve saniyede 3 tur döndüğünü hesaplarsam ortala saniyede okunan pulse değeri 10000 ve ben şu ana kadar çalışmasından dolayı hiçbir aksaklık yaşamadım.

Buradaki güzellik ama hızlı sayıcı kullanmadan 5khz saydırabilmek, ben çok önemli bir şey.

Forum istatistikleri

Konular
129,442
Kullanıcılar
451,998
Son üye
qRowLenq

Yeni konular

Geri