S7-300 PLC ile Sürücüden Enkoderle Hız Kontrolü

Merhaba arkadaşlar
başlıktada söylediğim gibi S7-300 PLC ile sürücüden enkoderle hız kontrolünü nasıl yaparım bunu anlatırmısınız ayrıca örneği olan varmı elinde gönderirse sevinirim saygılarımla...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaşlar 1 adet 220 Kw DC motorumuz var bu DC motor s7-300 PLC ile kontrol ediliyor motorun miline bağlı olan bir encoderle birlikte hız kontrolü yapılıyor ben bunun nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum elinede bir örneği döküma olan varda yardımcı olursa çok sevinirim kolay gelsin

arkadaşlar 1 adet 220 Kw DC motorumuz var bu DC motor s7-300 PLC ile kontrol ediliyor motorun miline bağlı olan bir encoderle birlikte hız kontrolü yapılıyor ben bunun nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum elinede bir örneği döküma olan varda yardımcı olursa çok sevinirim kolay gelsin

Encoder sürücüye mi bağlı plc yemi.

enkoder motorun miline bağlanır.devirsayısı ölçer. motordan aldığı bilgiyi plc ye oradandan sürücüye ve motora bildirir.

Encoderin çıkışında bazı kablolar vardır (Aynı zamanda bu kablo ile beslenir).Bu kablolar plc yemi girmekte, yoksa sürücü üzerindeki encoder modülüne mi girmekte.

Direk sürücüye bağlı bizdeki birde buna paralel başka bir encoder var ama onu fazla karıştırmayaım isterseniz bunu öğreneyim yeter :).Aslında 2 yöntem hakkında da bilgi verirseniz çok iyi olur arkadaşlar

Direk sürücüye bağlı bizdeki birde buna paralel başka bir encoder var ama onu fazla karıştırmayaım isterseniz bunu öğreneyim yeter :).Aslında 2 yöntem hakkında da bilgi verirseniz çok iyi olur arkadaşlar

Program elinizin altındaysa gönderin inceleyelim.Hazır, Geribesleme, Çalıştır, Hata, Hız referansı ve hız bilgisi gibi veriler sürücünüzden geliyor olmalı.Ama incelemek gerekir

Nenim genelde gördüğüm kadarı ile dc sürücü ile motor kontrolünde encoder yerine takojeneratör kullanıyorlar.

Encoder olduğundan emin misiniz? Motor DC ise bu bir takojeneratör olma ihtimali yüksek. Encoder daha çok pozisyon bilgisi gerektiğinde kullanılır. Ayrıca pozisyon kontrolü yapılsaydı DC yerine servo kullanılırdı. Sizin söylediğinize göre sadece hız kontrolü var ki bu durumda encoder gereksiz ve daha maliyetli olacağından tako olma ihtimali yüksek. Detay bilgi olmadığı için bazı ihtimaller şunlar olabilir:
PLC, sürücüye analog hız bilgisi gönderiyor olabilir. Sürücü (encoder veya) takodan aldığı hız bilgisi ile PLCden gelen hız set değerini karşılaştırarak motoru set edilen hızda döndürüyordur. Diğer bir yöntem ise sürücü (encoder veya) takodan okuduğu hız bilgisini bir bus üzerinden PLCye gönderiyor ve yine bus üzerinden motorun dönmesi gereken hız bilgisini PLCden okuyor olabilir. PLC sürücü arasındaki bağlantıya bakarsanız hangi yöntem olduğu netleşecektir.

merhaba arkadaşlar encoderlerle ilgili bir örnek yaptım ama doğrumu bilmiyorum birde siz bakarmısınız iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,994
Kullanıcılar
451,203
Son üye
ilayda.ugur

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri