s7-400H Sistem Haberleşme Sorunu

omer9640

Üye
Merhaba arkadaşlar tesiste s7 400 h sistem redundant sistem plc ler var.
bir istasyonda master konumdaki plc nin cpu sunun tüm ledleri flash yapıyor ve Scada dan o istasyona(normal haberleşme cp443 üzerinden Ethernet ağ ile ) ulaşılmıyor haberleşme yok deniyor.cpu daki tüm ledlerin aynı anda flash yapması ne anlama geliyor .
İyi çalışmalar...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
cpu daki tüm ledlerin aynı anda flash yapması ne anlama geliyor .

Buna benzer bir durum benim de başıma gelmişti,

sorun PLC besleme voltajının 19,5 V değerinden daha düşük olmasıymış,

yani bizim güç kaynağı arıza yapmış, tam olarak 19 V çıkış veriyordu,

değiştirdim ve PLC normale döndü.

Denemenizde yarar var,

çözümü bulursanız bizimle de paylaşın lütfen,

kolay gelsin.

Merhabalar,
CPU ne yapacağını bilmiyor. " DEFECTİVE" bozuk mesajı veriyordur. Redundant olan sisteminizdeki tüm ledleri yanıp sönmeyen " yani aktif olarak çalışan" cpu nuzun ledleri ne durumdadır?
Diagnostic buffer daki hata kaydını çekip bizimle paylaşabilir misiniz?
CPU ' nuzu stop ve daha sonra start yaptınız mı? Bu esnada bataryasının takılı olmasına dikkat edilmelidir.
CPU ve diğer modüllerin yedekleri elinizde var mıdır? İleriki aşamalarda bu modülleri değiştirmek gerekebilir. Soketi oynamış veya pinleri oturmamış modülleri de bir kontrol edebilir misiniz
Gelişmeleri paylaşırsanız seviniriz.

Son düzenleme:
cpu ya mpi kablo ile ulaşmak için deneme yaptık fakat cpu ya simatic manager yazılımı üzerinden mpi kablo ile ulaşamadık.
güç kaynağı 5 v ve 24 v ledleri yanıyor
cp 443 kartına ulaşılıyor ethetnet ağ üzerinden (scada da bulunan pc ile) fakat cpu ya ulaşılmadığı için cp443 haberleşme kartı run konumuna geçmiyor.
yedek olan cpu bir süre sonra run konumuna geçiyor veya scada pc den Ethernet ağ üzerinden run konuma geçirebiliyoruz.cp443 de run konumuna geçirebiliyoruz.fakat master konumundaki cpu çalışmadığı (h sistem) plc istasyon olarak scada sistemi ile haberleşmiyor.
yedek plc de cpu üzerinde senkronizasyon için 2 adet fiberoptik iletişim kablosu var ve master cpu durumundan dolayı yedek plc cpu sunda bu iki led kırmızı yanıyor.ve inernal fault ledi de yanıyor.

güç kaynağı 5 v ve 24 v ledleri yanıyor

Ledlerin yanması sizi yanıltabilir.

Güç kaynağı çıkışlarını voltmetre ile ölçün,

hatta imkanınız varsa bu plc'yi başka/yeni bir güç kaynağı ile çalıştırmayı deneyiniz.

bayro0 kardeş güç kaynağı sorunlu görünmüyordu ama yine denemekte sıkıntı olmaz düşünceyiyle denedim.Master plc ve yedek plc nin güç kaynaklarını yer eğiştirdim ve plc ler düzeldi.
İlginiz ve yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar.
....

Aslında bu durum o power supply ın arızalı olduğunu ve önümüzdeki günlerde tekrar sorun çıkaracağını gösterir. Bence power supply'ı değiştirin derim.

bayro0 kardeş güç kaynağı sorunlu görünmüyordu ama yine denemekte sıkıntı olmaz düşünceyiyle denedim.Master plc ve yedek plc nin güç kaynaklarını yer eğiştirdim ve plc ler düzeldi.
İlginiz ve yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar.
....

Hadi geçmiş olsun. :)

Forum istatistikleri

Konular
129,186
Kullanıcılar
451,548
Son üye
ali0916

Yeni konular

Geri