S7200 ve enkoder

yakamoz664

Üye
Arkadaşlar S7200 plclerde encoderle örnek uygulamalara ihtiyacım var. Yardımlarınız için teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
recep çetin in s7200 plc lerle otomasyon ileri seviye adlı kitabını alırsan oradan öğrenebilirsin.

encoderle çalışacaksan hızlı sayıcıları iyi öğrenmelisin

Kendi yaptığım encoder la hız ölçme .Şirkette uğraşmış ve yapmıştım olduda.Sanada yardımcı olur umarım.(patronun da katkısı olmadı değil :)))))

encoder lı olan tarafları tabiki.:)

Ekli dosyalar

• enc_hiz_olcme.rar
    8.2 KB · Görüntüleme: 203
Arkadaşlar yardımlarınız için saolun ancak recep çetinin kitabı var ben ama pek faydası olar bu olmadı. Şöyle anlatayım durumu bir mil var bu mili örnek olarak veriyorum 3 metre gitmesi için nasıl komut verebiliriö. neyi kullanabilirim.

pto veya pwm komutu ile step motoru sürersin ve motorun miline de encoderi bağlarsın.encoderden aldığın bilgileri değerlendirip ürettiğin kare dalgaları kesersin.motor istediğin yerde durur.mesela 150 adet puls ürettin ve mil 5 cm gitti encoderden de 700 değerini aldın.700 de 5 cm gidiyorsa 1 cm için encoder değeri ne olmalı şeklinde denklem kurup pulse lerini bu denklem sonucuna göre yollarsın.umarım anlatabilmiş ve anlayabilmişsindir.

encoder'ların yapıları hakkında elinde döküman olan arkadaşlar paylaşabilir mi? şimdiden teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri