s7300 sfb47 ve sfb49 hakkında

MoSTaR

Üye
Bir programda iki adet sfb47 ve iki adet sfb49 kullanmam gerekiyor bu bir sorun oluştururmu acaba. bir programda bu fonksiyonları birden fazla kullanabiliyor muyuz?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Sorun olmaz herbir SFB 47-49 u çağırırken farklı DB lerle ilişkilendirmen gerekli örneğin;
CALL SFB 47 , DB10
LADDR :=W#16#300
CHANNEL :=0
SW_GATE :=M90.0
CTRL_DO :=
SET_DO :=
JOB_REQ :=M90.5
JOB_ID :=DB10.DBW6
JOB_VAL :=DB10.DBD8
STS_GATE:=
STS_STRT:=
STS_LTCH:=
STS_DO :=
STS_C_DN:=
STS_C_UP:=
COUNTVAL:=DB10.DBD14
LATCHVAL:=
JOB_DONE:=
JOB_ERR :=
JOB_STAT:=

hocam eyvallah cok teşekkür ederim hemen cevaplayan birini bulmusken bir kaç soru daha sorayım :)

şimdi birincisi bu sayıcıyı ve pwm i donanım olmadan plcsim vasıtasıyla variable table da test edebilirmiyiz. henüz donanımım yok.

birde sayıcının sıfırdan baslayıp belli bir degere kadar ileri saymasını, o degere ulastıktan sonra tekrar sıfıra dogru geri saymasını ve boyle bir dongu halinde devam etmesini istiyorum bu mümkünmü acaba. (0,1,2...100-100,99,98...0 gibi sürekli up-down şeklinde)

teşekkür ederim iyi çalışmalarr..

Donanım yok iken hiç denemedim sen dene istersen sonucunu foruma bildirirsin, ikincisi bu bir enkoderler için geliştirilmiş bir fonk. senin counter dediğin normal sayıcılarla bunu yapabilirsin.
Kolay gelsin

yok ben yine enkoder gibi pulse veren bir sistem baglayacagım. bu pulseları sayacak. pulselar cok hızlı oldugu için hızlı sayıcı kullanacagım ama up-down olması lazım o yüzden sordum

SFB 47 ve SFB 49 bloklarini similasyonda deniyemiyorsun diye biliyorum onun icin donanima sahip olman gerek.Ya bunun icin CPU unda encoder girislerin olmasi gerek yada racklara encoder modulu eklemen gerek.

Iyi Calismalar

sfc47 için s7 nin library de similasyon örn var

merhaba arkadaşlar.. cpu 315-2dp ile cos fi ölçmek istiyorum. yani arkadaşlar gerilim ile akım arasındaki açı farkını ölçmek için sfb47 kullanabilirmiyim.. bilgisi olan yardım edebilirmi..

Forum istatistikleri

Konular
128,960
Kullanıcılar
451,154
Son üye
sahin56

Yeni konular

Geri