Sayıcı ve Encoder ile Sayma İşlemi

ba2

Üye
Herkese kolay gelsin ustalar;
Bir proje fikrim var ancak tam nasıl yapacağıma emin olamadım. Size sormak istedim. Bir enkoderim var bunu bir sayıcıya bağlamak istiyorum. Encoder motora bağlı olacak. Örnek olarak motor dönecek ve 3 metre gidecek encoder sayesinde bunun 3 metre gittiğini okuyup bir çıkış almak istiyorum. Aynı şekilde 3 metre geri geldiğinde de çıkış almak istiyorum. Bunu bir sayıcı ile yapabilir miyim. Örnek olarak düşündüğüm sayıcı EMKO EZM-9950

Teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ayarlanabilir diğital çıkışları olduğu sürece neden olmasın, hata toleranslarını bilmiyorum ancak çok hassas olmayabilir.

• Beğen
Tepkiler: ba2
Motorun tahrık ettiği ekıpman, reduktör, kayış kasnak vs, yavas dönen mekanızmaya baglarsanız daha iyi sonuc alırsnız. Sayıcıyı UP /DOWN (ileri / geri moduna almanız gerekir.

Motorun tahrık ettiği ekıpman, reduktör, kayış kasnak vs, yavas dönen mekanızmaya baglarsanız daha iyi sonuc alırsnız. Sayıcıyı UP /DOWN (ileri / geri moduna almanız gerekir.
Ayarlanabilir diğital çıkışları olduğu sürece neden olmasın, hata toleranslarını bilmiyorum ancak çok hassas olmayabilir.
hocam benim asıl istediğim counter parametreleri birde hangi counter kullanayım

hocam benim asıl istediğim counter parametreleri birde hangi counter kullanayım
Ya bak bu çok derin bir konu, öncelikle siz uygulamanızı, çalışacak motoru motorun üzerindeki redükrör dişli ve mekanizmanın çalışacağızı azami hızı bilmeniz gerekiyor bu na gore encoder ve encoder modülü seçmelisiniz. Örnek olarak encoder 360 derece döndüğünde mekanizmanız kaç milimetre hareket edecek, encoderinizin pulse değeri kaç, encoder'i bağlayacağınız sayıcı girişleri azami frekansları kaç ?

Son düzenleme:
Herkese kolay gelsin ustalar;
Bir proje fikrim var ancak tam nasıl yapacağıma emin olamadım. Size sormak istedim. Bir enkoderim var bunu bir sayıcıya bağlamak istiyorum. Encoder motora bağlı olacak. Örnek olarak motor dönecek ve 3 metre gidecek encoder sayesinde bunun 3 metre gittiğini okuyup bir çıkış almak istiyorum. Aynı şekilde 3 metre geri geldiğinde de çıkış almak istiyorum. Bunu bir sayıcı ile yapabilir miyim. Örnek olarak düşündüğüm sayıcı EMKO EZM-9950

Teşekkürler
Motorunuzun yaygın kullanım olan 1500 devir olduğunuz varsayarsak,
100 pulse' lik encoder kullanırsanız 100x1500/60=2500 pulse/sn (Hz),
500 pulse' lik encoder kullanırsanız 500x1500/60=12500 pulse/sn (Hz) okuyabilen sayıcıya ihtiyacınız.

Sayıcıda frekans kriterinin haricinde çift röle çıkışı olmalı ve sizin bahsettiğiniz fonksiyona uygun çalışmalı.

Yani 0' da bir çıkışı aktif olmalı 3m' de ikinci çıkışı aktif olmalı, tekrar sıfıra gidince diğeri ....

Bu tarz çalışan bir sayıcı bilmiyorum. Ama çift çıkışlı bir sayıcısı var. Bu çıkışlar set edilen set değerinin altında ve üstünde çekiyor, aralık içinde hiç biri çekmiyor, ya da tam tersi çalışıyor. Ya da set edilen değere eşit olduğunda çekiyor.

Bu modlardan biri işinize yarar sanırım.

1724766490368.png

Çift setli sayıcı; ilk degerde çift devirli motor ise, yavaş devire geçirmeli, ikinci set degerinde de motoru stop ettirmeli. Bu, hassas ölçüm için elzemdir. Motor için huız kontrol cihazı kullanılıyorsa; aynı şekilde, yavaş devir ve stop ayarları yayapılmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
129,189
Kullanıcılar
451,552
Son üye
bKrts

Yeni konular

Geri