Seri Bağlı Aküden Besleme

krcsamet28

Katılımcı Üye
Tesisimizde beton köşklerde 24V ile beslenen cihazlar için Redresör panosu mevcut. Bu pano içerisinde 2 adet seri bağlı 12V 100Ah akü mevcut. Ancak yeni montajını yaptığımız bir kamera için 12V besleme gerekti. Elimizde 24V/12V DC-DC dönüştürücü olmadığı için seri bağlı akülerin birinden besleme hattı çektik (L1).
Kamera yaklaşık 1,5A akım çekiyor.
Bağlantı şekli aşağıdaki görselde mevcut.
Bu bağlantı şeklinde bir sakınca var mı, ileride ne gibi sorunlara yol açabilir bilgisi olanları yoruma bekliyorum.

Not: Kamera yaklaşık 1 aydır sorunsuz çalışıyor...
aku.png

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu soruya şöyle sorarak konuyu genişleteyim.

Akü şarjını her aküyü bireysel mi yapıyorsunuz yoksa 24 volt üzerinden mi?

Bence bir süre sonra kameranın bağlı olduğu akü daha fazla yorulacak. İki akü arasında dengesizlik oluşacak.

Ya kamerayı mesela 1 ay süre ile akü değiştirerek kullanın yada 24 volttan stepdown converter edinerek devam edin derim.
Lm338 ile bir devre buldum 0-24V ayarlı regülatör onu deneyeceğim. 5A akım verebilirmiş bana max 2A akım vermesi yeterli oluyor. Ne kadar dayanıklı olur bilmiyorum. Devrenin yalnızca kırmızı ile işaretlediğim kısmını kullanacağım. Bu arada 4700uf yerine 470uf kullanmayı düşünüyorum direkt DC-DC dönüştürücü olacağı için bir sorun olacağını zannetmiyorum. Deneyip göreceğiz artık...

IMG_20240619_143943.png

Lm338 ile bir devre buldum 0-24V ayarlı regülatör onu deneyeceğim. 5A akım verebilirmiş bana max 2A akım vermesi yeterli oluyor. Ne kadar dayanıklı olur bilmiyorum. Devrenin yalnızca kırmızı ile işaretlediğim kısmını kullanacağım. Bu arada 4700uf yerine 470uf kullanmayı düşünüyorum direkt DC-DC dönüştürücü olacağı için bir sorun olacağını zannetmiyorum. Deneyip göreceğiz artık...

Ekli dosyayı görüntüle 108320

Evet kullanabilirsiniz. Ancak lineer regülatör çok verimli değildir. 24 voltta çektiğiniz kadar gücü ısı olarak harcarsınız.

kameralar çok akım çekmiyor bi gece görüşte ledler var onları açınca biraz yükseliyor 7812 bile kurtarabilir, hatta hat uzunsa ethernet ile götür gücü de 4 kablo boşta kalıyor 2 - 2 + sonuna at bi 7812 devam

Son düzenleme:
kameralar çok akım çekmiyor bi gece görüşte ledler var onları açınca biraz yükseliyor 7812 bile kurtarabilir, hatta hat uzunsa ethernet ile götür gücü de 4 kablo boşta kalıyor 2 - 2 + sonuna at bi 7812 devam
Aslında kamerada poe üzerinden besleme mevcut ancak kullanılan bölgede Parafudr kullanmamıza rağmen yıldırım hasarından dolayı cihazlar çok fazla zarar gördüğü için besleme hattı ile haberleşme hattını ayırmamızı istediler. Bu nedenle malesef ethernet hattı üzerinden besleme yapamıyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,729
Kullanıcılar
450,782
Son üye
mjr

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri