Servo Motor Sürücüsü Topraklama

Okanergur

Üye
Merhaba arkadaşlar delta A2 serisi servo motor sürücü montajını yaparken sürücü patladı. Ve tüm baglantıları kontrol edıldıgınde hata cıkmadı yanlızca topraklamasını baglamadıgım ıcın patladıgını dusnuyorum sizce topraklama yuzunden patlaması mumkunmudur ?? Bağlamadım dıye

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Topraklama bir elektrik devresinin calismasi icin gerekli degildir. Bu sebeple baglanmamasi patlamaya kesinlikle sebep olamaz. Toprak hatti herhangi bir kacak durumunda bu kacagin topraga iletilmesini saglar.

Peki o surucuyu bagladıgımda kacak elektrık gelıp toraklama baglı olmadıgı ıcın zarar vermez mı ?

Sorunsuz bir sistemde kacak elektrik olmaz. Kacak elektrik bir sorunun gostergesi degil midir?

Yani servo surucude bir sorun yoksa toprak hattini baglamadin diye patlamaz. Toprak hattini baglamamak buna sebep olarak gosterilemez.

Merhaba.Bakın bu sözünü ettiğiniz kondansatörün dış metal kılıfına (Zırhına) ekstra bir topraklama bağlantısı konulması,içten kondansatör plakaları yoluyla bu dış zırha istenmeyen bir temas olması,istenmeyen bazı kaçak akımlar olması durumunda koruma topraklaması hattına bunu drenaj (Akaçlama yaparak) güvenle de boşaltmaktır,asıl gaye de budur.Ama servo motor devresinde bu kondansatöre istenmeyen bir aşırı voltaj (etiketinde yazılı değerden fazla ve aşırı çalışma ortamı sıcaklığı üzerinde çalışılarak=Bu değer üzerindeki etikette çoğu zaman da yazılır,santigrad derece şeklinde) gelmişse bu servo devresinde kondansatöre topraklama da yapmış olsaydınız kondansatör yine de patlayacaktı.Yani bununla direk bir ilgisi de bulunmamaktadır.Tekrar geçmiş olsun.Kolay gelsin.Saygılarımla.

arkadaşım ben 2.5 yıl asda a2 ile çalıştım topraksız baglasanda çalışıyo fakat bağlamadığında sürücü kilitleniyo büyük ihtimal üretimden hatalıdır o yüzden patlamıştır istersen aldığın yere bu konuyu iletmende fayda var

Çok teşekür ederım arkadaşlar bılgılerınız ıcın olayı şimdi anladım iyi çalışmalar :)

o_OBence senin sisteminde toprak bağlı değildi ve kaçak vardı servoyu bağladığında servonun govdesi enerjilendi ve içerideki o_Oelektronik devre elemanları bummm

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri