SES FREKANS tekniği hakkında bilmek istedikleriniz (SOHBET ve TARTIŞMA)

Kesinlikle katılıyorum.TRT çekimlerde kullanıyor.Fiyatlarına iç bakmayalım moralimiz bozulmasın
Bir zamanlar çiftli olarak bir kutuda 1200$ gibi satılıyordu.
Aynı ürünü az önce 10.000$ a gördüm hemen kapattım.

Ecik teknik detay vereyim de Sasen gudursun.
https://www.startelektronik.com.tr/pdf/akg/C414XLS/AKG-C414XLS-Brosur.pdf

Tabii ki burada ne demek istenileni anlamak da lazım.
Mikrofonun özdeş gürültüsü 6dbA imiş. Yani -66db gürültü seviyesi olan bir mik pre amplisine bu mikrofonu bağladığında gürültü seviyen -60 a yükselecek demektir. (mikrofon hiç ses almıyorsa)
Buna karşın mikrofon hiç bozulma yapmadan 134db dinamik alan sunabiliyormuş. (mik pre ampli gürültüsü hiç yok ise)
Bu değere ancak 24 bit ADC ile erişilebilir. Yani 24 bit örneklemeli ses kartın varsa 134db civarı dinamik alan elde edebilirsin demektir.

Son düzenleme:
Buna karşın mikrofon hiç bozulma yapmadan 134db dinamik alan sunabiliyormuş. (mik pre ampli gürültüsü hiç yok ise)
Burada mikrofon kalitesi ne kadar iyi olsa da pre ampli kalitesinin de ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.
Mikrofonlarda S/N ratio değerleri bize neyi ifade ediyor hocam.Bu değerler kimi mikrofonda 75dB kiminde 73dB buradakinde 88dB

Burada mikrofon kalitesi ne kadar iyi olsa da pre ampli kalitesinin de ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.
Mikrofonlarda S/N ratio değerleri bize neyi ifade ediyor hocam.Bu değerler kimi mikrofonda 75dB kiminde 73dB buradakinde 88dB
Bir dinamik mikrofonda S/N değeri olmaz. Dinamik mikrofonlarda gürültü faktörü yani eşdeğer gürültü seviyesi önemlidir.
Eşdeğer gürültü seviyesi demek, mikrofon devreye bağlandığında o devrenin gürültüsünü ne kadar yükselttiği demektir.
Örneğin AKG 6db yükseltiyormuş.
Ancak içerisinde elektronik devre olan her cihazda olduğu üzere S/N değeri de olacaktır. Özellikle bu tür kondenser mikrofonlar ve PHANTOM POWER özellikli mikrofonlarda S/N den bahsedilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…