Ses kodlama hakkında bilgi

titan66

Üye
Arkadaşlar sesle bazı cihazları kontrol etmek istiyorum mesela bi kelimeyi kodlayarak pice aktarım işlem yapmam gerekli sesi nasıl kodlarım bu konuda bilginiz varmı?

bende bu konu ile ilgileniyorum ve bir fikrim de var aslında benim aklımdan gecen sesin frekanslarını ölcüp her harfin frekansını bulup pice epromuna kaydedip konustuğum zaman epromdakilerle karsılatırım denk geleni lcd ekrana yazması ve oluşan sözcük ile ilişkil işlemi yaptırmak benim sıkıştığım nokta su pic ile en az 1ms aralıkla frekan ölçümü yapabiliyorum
ama sözcükler en fazla 5ms 20ms arasında birde erkek sesi 100hz ile 8500hz arasında oluyormus bu durumda 1khzden aşagısı için frekans hep 0 oluyor artık bişeler düşünecez

eğer hala uğraşıyorsanız BTc Sound Encoder diye bir program var wav uzantılı dosyları asm ve c koduna ceviriyor pic ile ve ek yazılımlarla olur herhalde

Son düzenleme:
Arkadaşlar bende sesi kodlamayla ilgili araştırma yapıyorum bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar var ise ister burdan ister mail yoluyla yardımlarını bekliyorum şimdiden teşekkür ediyorum

Ses kodlama için önce sinyal işleme denilen dal ile ilgili bir kitap alın.Ses,hoparlörden bilgisayara aktarılarak frekans oluşturulur.Bu frekansı üzerinden işlem yapan belli ses işleme algoritmaları kullanılır.Ses işlemede filtreler kullanılır(sinyal ayrılma veya ses sinyali düzeltme) sonra örnekleme yapılır.Sonra ses sayısallaştırılır sonra ses kodlanır.sonra ses tanıma için özellik çıkarımı yapılmış ses sinyali diğer sinyallerle krşılştırılır. Burada YApay sinir ağları veya sırf bunun için oluşturulmuş algoritmalar kullanılabilir.(sanal klav. yazıorum eksik var. sa kusura bakmayın.)Saygılarımla.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…