sesi ters fazına çeviren program

amator41

Üye
arkadaşlar bilgisayarda ses kartını kullanarak sesi (gürültülü sesi) mikrofon yardımıyla alıp ters fazına çevirerek hoparlörden vererek gürültünün yok edilmesini saglayan bir programa ihtiyacım var. 3-4 yıl önce bir TV deki bilgisayar programında bahsedilmişti ve fanlardan gelen gürültünün yok edilmesinde kullanılabileceği söylenmişti.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/programlama/13882-pc-de-bir-satir-kod-ile.html

Yukarıdaki linkte dsp ile ilgili bir konu var ve sinin sorunun çözerse dsp çözer. Mikrofonu gürültü kaynağına yakın koyup hoparlörü de fanlardan uzağa koyarsan ses mesfe boyunca elektrikten daha yavaş ilerleyeceği için mantıken olabilir. Yapılması gereken işlerden biri mikrofondan gelen sinyale gecikme verip hoparlöre vermek. Diğer yapılacaklar listesini de kontrol etmeliyim.
Böyle bir programa hiç raslamadım. Olsa bile bulabilmek mucize bence. Boş vakit bulursam deneyeyim sonuç alırsam buraya yazarım.

mikrofondan gelen sinyale gecikme vererek değil ,mikrofondan alınan ses ile hoperlerden çıkan ses tam ters fazda hareket eden iki ses oladuğundan Biri yükseldiği anda diğeri alçalacağından Bu iki sinyali birbirine eklediğinizde toplamları sıfıra eşit olacak ve hiç bir şey duyulmayacaktır.(Mantığı bu şekilde)

Üşenmeyim aşağıdaki şekli çizdim. Dediklerin tamamen doğru. Benim kastım mikrofondan alınan sinyal doğrudan hoparlöre verilirse fandan çıkan ses dalgası hoparlöre ulaşmadan önce hoparlör tarafından ses olarak ortama verilmiş olur bence. Nedeni de X mesafesi boyunca elektrik sinyallerinin işlenme hızının sesin yayılma hızından çok yüksek olması. Tabii gürültü kaynağı ile hoparlör arasında da en az bir mesafe değeri olacaktır. Bu bakımdan bilgisayarın işlediği değerlere gecikme vermesi kaçınılmaz (Faz örtüşmesi böyle sağlanacak). Durum sinyal terslendiğinde de geçerli. Bir dalgayı sönümlemek için terslenmişini üretmek yetmez. İki dalga arasındaki faz farkını da 0 dereceye eşitlemek gerekir. Bu işin deneysel bir araştırma gerektirdiği muhakkak.

Ses yoketne.jpg

bu konuda bir gelişme sağlan arkadaş yok mu acaba

ben şöyle bir deney yapmıştım.

5 saniyelik stereo 250 hz sinüs ses sinyalini
bir audio editör programıyla açıp(sound forge).çift kanal olan ses sinyalinden
birisini tam 180 derece çevirip sesi yeniden dinlediğimde sesizlik oluşmuştu
iki dalga birbirini yok ediyordu.ama ses sistemindeki tüm efektleri kapattım
sadece yalın sağ sol iki hoparlör güçleri aynıydı.düşük frekanslarda seslerin birbirini yok etmesi daha belirgin.frekans arttıkca yok olma etkiside azalıyor.

tam anlayamadım.iki tane hoparlör mü vardı?
ben şöyle bir deney yapmıştım.

5 saniyelik stereo 250 hz sinüs ses sinyalini
bir audio editör programıyla açıp(sound forge).çift kanal olan ses sinyalinden
birisini tam 180 derece çevirip sesi yeniden dinlediğimde sesizlik oluşmuştu
iki dalga birbirini yok ediyordu.ama ses sistemindeki tüm efektleri kapattım
sadece yalın sağ sol iki hoparlör güçleri aynıydı.düşük frekanslarda seslerin birbirini yok etmesi daha belirgin.frekans arttıkca yok olma etkiside azalıyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,090
Kullanıcılar
451,395
Son üye
ozer4

Yeni konular

Geri