Sigortalı olmayanların 213 tl ödeme zorunluluğu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ya o değilde primi odemediginde hem hastaneye gidemiyorsun hem de hesabina borç yazılıyor. Arkadaş alamadigim hizmetten ötürü bana neden borç yazılsınki. Burda hangi mantık çalışıyor. Tamam borç yaz ama bırak da hastaneye de gss kapsamında gideyim.

Sent from my GT-I9190 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Evet bana Ekim ayi icin full borc yazmislar ama Ekim ayinda ilac alamadim. Dizimden Fizik tedavi olamadim.
Gripli 2 hafta gecirdim...
Askerden sonra dizim agrili oyle geziyorum daha. Her zaman su ayagimi 15 dakika uzatayimda agrisi dinsin diye firsat ariyorum...
GSS nin amacini anliyamadim ben

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Daha demin sorguladim. Sorguladigim tarih 17 Kasim son odeme tarihide 17 Kasim

Ayın 12'sinde sorguladım bende de o şekilde (Sorguladigim tarih 12 Kasim son odeme tarihide 12 Kasim) yazıyordu. 13'ünde sorguladım, bu sefer son ödeme tarihi 13 olmuş. Sistemin bir hatası. Normalde ay sonuna kadar zamanı var.

http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6490

Sosyal Güvenlikte açıııkkkkk yoookkkkkk

Sağlıkta 2014 yılı zor yılımız olacak…

Yine başladılar, sosyal güvenlikte açık var demeye ve korkuyorum yine çalışanlar ile emeklilerin paralarına göz dikecekler diye. Oysa Sosyal Güvenlikte DÜNYADA en az açık veren ülkeyizzzzzzzz……

Sosyal Güvenlik Sisteminde açıklar var denilerek yapılan Refomun!!! Daha 4’üncü yılı dolar dolmaz yeninden reform yapalım demeye başladılar. Sosyal Güvenlikte açık çok demeye başladılar ama doğru söylemiyorlar. Sosyal Güvenlik açığımız GSMH’nin yüzde 1’i kadar. Asıl konu ise sosyal güvenlik sistemi ne kadar çok açık verirse o kadar SOSYAL DEVLET, açık vermezse veya az verirse de devlet kapitalist devlettir.

Anayasamıza göre biz “sosyal devlet”iz. Yani zenginden alıp fakire veren, bozuk olan gelir dağılımını bu şekilde düzeltmeye çalışan devlete sosyal devlet diyebiliriz. Bunun da tek göstergesi sosyal güvenlik ve sosyal yardım sisteminin açıklarıdır. Sosyal Güvenlik açığımız 2014 yılı Bütçe beklentisine göre yıllık sadece ve sadece 21,6 milyar lira. Bu rakam da milli gelirimizin GSMH’nin yüzde 1’i kadarcık. Yani, fakire, fukaraya, dula, yetime, hastaya tüm ülke gelirinden sadece yüzde 1 yardım ediyoruz. İslam’da bile bu rakam 40’da bir yani yüzde 2,5 olmalı.

Ancak, girmeye çalıştığımız AB ülkeleri ortalamasında sosyal güvenlik açıkları GSMH’nin yüzde 16’sı kadardır. Kuzey Ülkeleri olan İsveç, Norveç, Finlandiya gibi ülkelerde de bu oran GSMH’nin yüzde 19’u kadardır.

***AÇIK VARSA İŞVERENE PARA NİYE VERİYORSUNUZ
Sosyal Güvenlik Sistemindeki açığı azaltmanın iki yolu vardır. Birincisi gelirleri arttırmak yani işverenlerden daha çok prim almak, ikincisi de giderleri kısmak yani emekli aylıkları azaltmak, emekliliği bekleyenleri de ötelemek. Hükümet devamlı şekilde yaptığı yasa değişiklikleri ile giderlerden emekliye ödenenleri azaltmaya çalışırken, sağlık sistemini piyasalaştırarak sermayeye para aktarmayı da ihmal etmiyor. Öte yandan yapılan yasal değişiklikler ve teşvik uygulamaları ile işverenlerin ödediği primlerden de yüzde 25 oranında indirim yapmayı da gözümüzden kaçırıyor. İş emekliye gelince açık var emekli maaşını azalttık, iş işverene gelince açık var ama senden daha az prim istiyorum demek, lahana ve turşu hikayesi değil midir? Hem açık var diyeceksiniz hem de işverenlere işçi başına 100 lira prim ödeme 75 lira öde diyeceksiniz.

***SAĞLIKTA PARA ARTTI VE DAHA DA ARTACAK
Özel hastaneleri SGK’lılara açanlar 2008 yılında yüzde 30 oranlı vatandaştan katkı payı aldırmaya başladılar sonra 2010’da bu oranı yüzde 90’a çıkardılar şimdi de yüzde 200 oldu. Yani, vatandaşın cebinden özel hastaneye verdiğimiz para sadece 5 yılda yüzde 700 arttı. Şimdi de SGK yeni bir düzenleme hazırlığında, 2014 yılından itibaren, göz, diş tedavilerinde cebimizden daha fazla para çıkacak. Ayrıca, halen SGK tarafından karşılanan bazı ilaçlar da liste dışına çıkarılarak SGK ödemesi olmadan cebimizden satın alacağız. Ayrıca, haberi yalanlanmakla birlikte çok pahalı olan kanser ve diyaliz tedavileri de artık paralı olacak.

***2014 YILI 2013 YILINI ARATACAK
Sağlıkta, 2013 yılını 2014 yılında çok arayacağız. Zira, 2014 yılı programı, sağlıkta ‘sıkılaştırma tedbirlerinin’ yürürlüğe girecek. Sosyal Güvenlik Kurumu, Maliye Bakanlığı, sağlık bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı kapsamlı bir çalışma ile ‘sağlıktaki temel teminat paketini’ oluşturacak. Temel teminat paketi kapsamı dışında kalan hizmetlerde ise, tamamlayıcı sağlık sigortaları devreye girecek. Yani, SGK’lı olmak yetmeyecek bir de Özel Sağlık Sigortasından para verip sağlık paketi satın alacaksınız.

***VATANDAŞLARI ÖZEL SAĞLIK SİGORTASINA ZORLAYACAKLAR
SGK tarafından karşılanacak, temel teminat paketi, genel sağlık sigortası kapsamında sigorta tarafından ödemesi yapılan tüm tedavi ve ilaçları kapsıyor ama yapılacaklar düzenlemelerle bazı sağlık haklarımız elimizden alınacak ve bunları istiyorsanız ek sağlık paketi satın alacaksınız denecek. Halen SGK’nın sağlık teminatı, tüp bebekten, dişe, göze kadar geniş bir alanda yapılan tedavileri ve birçok ilacı kapsıyor. Ancak 2014 yılından itibaren bunlardan bazıları kapsam dışına çıkarılacak.

vatana millete hayırlı olsun, AKP nin oyununu sonunda anladınız ülke cahil çaresiz başbakan diye ortaya konan ve milletin ipine sarıldığı şahıs ve yardakçılarının amacı ne imiş şimdi gün gibi ortada güneydoğudaki gelişmeleri sanırım izliyorsunuz bize bu vatanı emanet eden atalarımızın kemikleri sızlıyor vatandaş her gün fakirleşiyor ama bazı kesimler ellerini ovuşturuyor filmin sonu belli

bende radikal bir akp erdoğan seçmeni ve müdavimiydim hatta geçmişe baktığımda 1990 yılına dayanır (refah partisi)

11 yıl sabrettim ama gerçektende gün be gün sefilleşiyorum

sağlıkta devrim dedi 5 çocuğum ben ve eşim ayda 100 tl ilaç ve katkı adı altında para ödüyoruz sgk lı olmama rağmen
eğitimde devrim dedi 2 çocuk ilkokulda 1 tanesi önlisansda aidattı,örtü parası,eşofman ,temizlik,güvenlik parası ödemekten bi hal olduk
bilmiyordum babam vefat etti ölüm vergisi ödedik maliyeye 110 tl (verasete intikal )adı altında
paraya değer kattık dedi 100 tl olmuş 10 tl değerinde
elektrik,su,telefon,internet,ötv,trt,kaçak kullanım bedeli,vs daha bir çok vergi adı altında inliyorum
yeni hastaneler dedi daha görmüş değilim gitmeye korkuyom
ve daha saydıkca bitmeyecek eziyetler var yahu 11 yılda şu garibanlara bir extran olmazmı sureyililer yüzünden birde huzurumuz can emniyetimiz kalmadı akşam çöp toplayım dedim suriyeliler yolları tertemiz ediyor
adaletin zaten bize hiçbir zaman uğramayacağına eminim hakkım olan bir davayı açmaya korkuyom harç ve mahkeme parası kazanacağımdan fazla
1 tüp 75 tl
tüketici hakları diyor benden çok digiturkü,d-smartı,ttneti ve diğer kurumları aklıyor 1 gün geç kalsa fatura 20 tl açma kapama alıyolar
faizler,işletim ücretleri kart ıvırzıvırları cabası
adana merkezdeki cafe ve kebapcıları geziyom sadece memurlar oturuyor birde yeni moda yola karşı masa diziyolar bende çocuklarım görmesin diye ara sokaklardan götürüyom
2.5 milyon tl haburdan affı barışı duyupta gelenlere ayrılmış
13 yıldır işkura engelli olarak kaydım var 1 defa dahi aranmadım
uçak biletleri 49 tl olsa ne yazar havaalanı yanındayım uçak gördüğüm yok
fransada fuhuşa ceza geldi bizim burada suç sayılmaktan çıkarıldı
http://www.mynet.com/haber/dunya/fransada-fuhusa-cezaya-onay-cikti-866322-1
kumar serbest bırakıldı adana lasvegas olacak sadece ismini hatırlayabildiğim 85 otel var ve hala yapılıyor
eskiden at yarıışları günde 1 defa koşardı şimdi ise 4 defa ve bir de gece

bakın yazın bir kenara

2023 yılında petrol çıkarma hakkımız doğacakya hikaye bu onun önlemleri alınıyo şuan barış yapıldı ve devam edecek amaç eyalet sistemine geçip doğuyu ayırıp kore gibi türkiyeyi doğu ve batı türkiye olarak incitmeden ayıracaklar 2023 yılında anlaşma bitse bile bu seferde doğu türkiye eyalet başkanına müsade ettirmeyecekler biz yine kendi ülkemizdeki petrolü en pahalıya alacağız işletme yine bp veya shel de olacak

batı devletleride arkadaş petrol çıkarma hakkınız doğdu anlaşma bitti ama siz kendiniz bölündünüz diyecekler bu seferde

hani hep söylenirdiya sudan mısır ırak suriye ve sonrada türkiye işgal edilecek bence işgal başladı ama bizim zannettiğimiz toplu tüfekli işgal olmadığından milletimiz anlayamıyor işi çözemiyor

2013 yılının başından 2023 e kadar doğu kürdistan doğu türksistan türkiye gibi söylemler artarak insanlara kabul ettirecekler bunu ilk başlatanda başbakan isterseniz hergün haberlere ve mynete bakınız

nasılki amerikada zenci başkan gelmeden önce tüm filmler ve yayınlarda başkanı zenci oynatıp sonra barack obamayı seçtiler işte pisikolojik savaştır ve toptan tüfekden tanktan daha başarılıdır hemde para harcamadan

hayırlısı !...

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,805
Kullanıcılar
450,895
Son üye
yıldıztalip

Yeni konular

Geri