Sigortayı açtım elektrik gelmedi

Arkadaşlar sabah prizi değiştirmek için bütün sigortaları kapattım hangisi olduğunu bilmediğim için, işimi bitirdim sigortaları açıyordum sigortanın biri bariz belli ark yaptı içeride, sonra sigortaların hepsi açık hiç bi yerde elektrik yok dışarıya ana sigortaya baktım açık, sonra evdeki sigortaları 5 6 sefer aç kapa aç kapa yaparak elektrik geldi sizce sorun ne olabilir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sigorta çıkışlarındaki gevşekliği kontrol et..Sigortanın çıkışlarında yanık felan varsa onları değiştir.

Muhtemelen ilk olarak daire içindeki ana sigortayı açtınız ( dairede de bir miktar yük vardı ve sigorta ark yaparak açmış olabilir) sigorta kalitesiz olduğu veya ömrünü tammaladığı/yıprandığı için kontağı iletkenlik özelliğini kaybetti. birkaç defa aç/kapa yapınca tekrar iletken hale geldi kontağı, şuan kullanıyorsunuz ama zamanla tam geçirmemeye devam ederse ısınma yapar ve kendi kendine atmaya başlar, bir süre sonrada tamamen yanar ve hiç elektrik geçirmez. markası bilinmeyen bir sigorta ise başınızın ağrımaması için sigortayı değiştirmenizi tavsiye ederim.

Arkadaşlar sabah prizi değiştirmek için bütün sigortaları kapattım hangisi olduğunu bilmediğim için, işimi bitirdim sigortaları açıyordum sigortanın biri bariz belli ark yaptı içeride, sonra sigortaların hepsi açık hiç bi yerde elektrik yok dışarıya ana sigortaya baktım açık, sonra evdeki sigortaları 5 6 sefer aç kapa aç kapa yaparak elektrik geldi sizce sorun ne olabilir.

Merhaba.Elinize bir kontrol kalemi alın.Sigortalardan önce ON-OFF (Açma-kapama) şalteri varsa eğer,bu kontroldeki ilk başlangıcınız mutlaka da onunla başlasın.(Ark yaparken gördüğünüz bir elemanın yerini tam olarak da hatırlayorsanız eğer,önce onu kontrol ederek de bu işleme ayrıca başlayabilirsiniz) Eve panoya gelen ana faz kablosunun,varsa bu açma-kapama şalterine giriş ve çıkışını,sigortaların giriş ve çıkış terminal iletken uçlarını,KAR varsa bunun giriş ve çıkış iletken terminalindeki uç bağlantılarını,yani panoda ne kadar eleman yer alıp da bulunuyorsa,hepsinin giriş ve çıkış terminallerini,kontrol kaleminin ucunu değdirerek,fazın bunların bir ucundan (Giriş terminallerinden) girip,çıkış ucundan (Çıkış terminallerinden) tam olarak da çıktığını,elektrik devresinden,bu en son çıkan kabloların,odalara aydınlatmalara,topraklı prizlere,topraksız prizlere,vb.eve tam olarak da dağıtılıp gitmeden önce de,bu iletken kablolarında faz tam olarak çıkış uçlarında,sırasıyla da var mıdır,bunları ayrı ayrı ölçerek teyit etmeniz gereklidir.Bu teyit sırasında terminal sonunda,bağlantılar mükemmel de olduğu halde,faz ışığı kalemde hiç görülmüyorsa,bu elemanların bozuk olabileceği (KAR,otomatik sigortalar veya panodaki açma-kapama şalterinin) düşünülüp yenisiyle değiştirilmesi de gerekebilecektir.Kolay gelsin.Selamlar.

Teşekkürler hafta içi hiç zamanım yok ama hafta sonu inceleyeceğim.

Selamün aleyküm.sn.cereyancı35,işin aslı tam olarak da şudur,diğer arkadaşlar da zaten bariz tespitle bunu kesin dille de belirtmişlerdir;

Siz açma-kapama şalterini tutukluk yaptıkça,her açma-kapama yapıp da mekanik hareketleri her defasında da uyguladığınızda,birbirine tam temas edemeyen kontak uçlarını,her defasında da birbiriyle tam buluşturup,bu hiç geçme olmayan elektrik bağlantısını yeniden menuel (Elle) sağlamış da oluyorsunuz bir manada.(Esasında da,aslında diğer bağlantı noktalarında,herhangi bir yanma,ayrılma,kopma durumu hiç bulunmuyorsa) Ben her ihtimali göz önüne bulundurarak dikkat ederseniz,direk olarak açma-kapama anahtarının kendi iç yapısında bir zaafiyet kesin vardır diye de görüş bildirmek istemedim.Ama en kuvvetli ikhtimal mantıken ve olayların oluş biçimine dayanarak,şalter iç kontakları arasındaki zayıf temasa,belirli zorlayıcı yüklerin devreden akmasında da,bu kontakların iyi temas etmeyen durumlarının,kolayca ısınarak devre dışı kalabildiği kuvvetle de muhtemeldir.Zaten hafta sonunda çok dikkatle yapacak olduğunuz kesin bir ölçüm sonucunda,bu muallakta olup,tam belirgin olamayan durum da kesin olarak ortaya çıkacaktır,bundan bir şüphemiz yoktur.

Bu arızalı parçayı değiştirmekteki bir gecikmeniz durumunda da,benim kendi evimde de bizzat yaşadığım bir olay vuku bulacaktır.Bu sakıncalı şalterden evdeki tüm yükler (Bilhassa ağır,zorlayıcı yükler,elektrik watt. gücü yüksek olan rezistansların tam devrede olmasıyla) beslenirken bu kontaklar,az temas ettikleri için,küçük arklar oluşturacak,elektrikteki zaman zaman oluşabilecek olan bu kesiklik,evdeki tüm cihazları da etkileyebilecektir.Devamında da şalter iç yapısında yanmalar,bağlantı yerlerine iletimle ulaşan ısıyla,bu yerlerin tahrip olması (Genel bir yangın tehlikesi riski) durumu da yine muhtemelen,olması kuvvetle beklenerek oluşabilecektir.

Ben kendi evimde seneler önce şalterin bu durumuna aldırış etmeden kullandığım için,bir müddet sonra hergün azar azar gelen bakalit yanığı kokularıyla birlikte,en sonunda şalter hiç kullanılmaz,atıl durumuna gelmişti.Yani yerinden çıkarıp söküp de atmaktan başka çarem de kalmamıştı en son halinde.Ama sizin dikkatle yapacağınız kontroller,bu durumu hemen ortaya koyacak ve benim gibi yanıp,ev için risk oluşturmasını hiç beklemeden de bu parçayı tam değiştirmiş olabileceksiniz inşallah.Bu kontrol ve değiştirme sonucunu,iyi haberlerinizi paylaşabilmenizi de,bu forumda yine sizlerden bekliyor olacağız.Kolay gelsin.Saygılarımla.Selamlar.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bugün gerekli ölçümleri yaptım kontrol kalemiyle prizlere baktığımda fazın yandığını ayriyeten nötründe sönük kısmi bir şekilde yandığını farkettim.Ana kesiciyi baktım nötr geçirmiyoymuş şimdilik hallettim ancak bugün kesici alıp değiştiriceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,949
Kullanıcılar
451,138
Son üye
ilkerx

Yeni konular

Geri