Sigortayı kapattığımız halde kaçak akım atması

Herkese selamlar,

Öncelikle panomuz 3 faz ve 1 nötr ana beslemeye sahip ve kaçak akım rölesine giriyor.

Hali hazırda kurulu olan panoya dijital saatlerden besleme çekmek amacı ile 1 fanın monofaz beslemesinden jumper alıp tekli

sigortaya girip saate bağladık, nötr ve toprağı da ortak olan klemens grubuna girdik.

Bugün dijital saati sökmek amacı ile bir firma geldi enerjiyi kesmemizi istedi, saatin sigortasını indirdim. Söküm işlem sonrası kontrol ettik ki kaçak akım rölesi atmış.
Şimdi sorum şu söküm işlemi sırasında nötr veya toprağı birbirine değdirmiş ise K.A.R atar mı ?
nötr veya toprağı faz (faz ın enerjisi kesik) a değdirirse K.A.R atar mı ?
nötr veya toprağı iletken bir metale veya gövdeye değdirmişse K.A.R atar mı ?
Cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Herkese selamlar,

Öncelikle panomuz 3 faz ve 1 nötr ana beslemeye sahip ve kaçak akım rölesine giriyor.

Hali hazırda kurulu olan panoya dijital saatlerden besleme çekmek amacı ile 1 fanın monofaz beslemesinden jumper alıp tekli

sigortaya girip saate bağladık, nötr ve toprağı da ortak olan klemens grubuna girdik.

Bugün dijital saati sökmek amacı ile bir firma geldi enerjiyi kesmemizi istedi, saatin sigortasını indirdim. Söküm işlem sonrası kontrol ettik ki kaçak akım rölesi atmış.
Şimdi sorum şu söküm işlemi sırasında nötr veya toprağı birbirine değdirmiş ise K.A.R atar mı ?
nötr veya toprağı faz (faz ın enerjisi kesik) a değdirirse K.A.R atar mı ?
nötr veya toprağı iletken bir metale veya gövdeye değdirmişse K.A.R atar mı ?
Cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Atar ve çeşitli sebep durumlarında atar .
https://www.youtube.com/@OtomasyonEğitimiMehmetTosuner/search?query=kaçak akım rölesi çalışma

Çalışma sistemini araştırırsanız sorunuzun cevabını bulursunuz .

Son düzenleme:
Hayır.
Nötr ile toprak temas ederse atabilir.
Nötr gövdeye temas ederse atabilir.

Nötr faz iletkenine değerse atmaz.
Toprak faz iletkenine değerse atmaz.
Sallamışsınız kardeş. Toprak faz iletkenine değerse kaçak akım atar. Atmaz cümlenizi düzeltin lütfen. Burda yanlış bilgiyi düzeltmemiz gerekiyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,923
Son üye
veysel darğın

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri