Sizce en iyi kesici hangisi?

Sizce en iyi kesici hangisidir.

• Sf_6 gazlı

Oy: 75 52.4%
  • Vakumlu

Oy: 66 46.2%
  • Havalı

Oy: 3 2.1%
  • Yağlı

Oy: 3 2.1%

• Kullanılan toplam oy
    143
  • Anket kapatılmış .
Günümüzde düşük gerilimlerde havalı manyetik kesiciler birkaç
istisnai uygulanmanın dışında kullanılan tek tekniktir. Çok yüksek
gerilimlerde ise SF6 gazlı kesiciler tek çözümdür. Orta gerilim
uygulamalarında ise tüm kesici teknikleri kullanılabilmektedir. SF6 ve
vakumlu kesiciler havacı kesicilere göre daha ucuz oldukları ve daha az
yer kapladıkları için; yağlı kesicilere göre ise güvenirlilik ve az Bakım
gerektirdikleri için tercih edilmektedirler.
Vakumlu kesiciler ile SF6 gazlı kesiciler ise hemen hemen aynı
özelliklere sahiptirler. Bunlar arasında tercih ise uygulamanın inceliklerine
göre, ve o ülkede tamamen hangisinin kullanımının yaygın olduğuna,
başka bir değişle hangisinin üretici firmasının daha çok Pazar payının daha
büyük olduğuna bağlıdır.
Yönetmeliklerimiz gereği 1kv üzeri Yüksek Gerilimdir.

36kv'a kadar vakumlu kesici mevcuttur. ekte verdiğim bilgileri inceleyiniz.
http://www.elk.itu.edu.tr/~ozcan/KesiciSunum/Vakumlugk03.pdf
Yandan Mekanizmalı Vakumlu Kesiciler - Elimsan

Hocam yönetmeliği okumadım ama benim bildiğim (çoğunluğunda öyle bildiğini tahmin ettiğim) 31,5-36 kv orta gerilime girer.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hocam yönetmeliği okumadım ama benim bildiğim (çoğunluğunda öyle bildiğini tahmin ettiğim) 31,5-36 kv orta gerilime girer.

Kuvvetli akımlar yönetmeliğimizin 4.maddesi tanımlarla ilgili kısımdır ve Orta gerilim(O.G.) tabiri kullanılmamakta olup tanımsızdır.

Madde 4 - Tanımlar; genel tanımlar, elektrik tesislerinde aşırı gerilimlere ilişkin tanımlar, hava hatlarına ilişkin tanımlar, kablo şebekelerine ilişkin tanımlar olmak üzere dörde ayrılmıştır.

a) Genel tanımlar:

1) Elektrik kuvvetli akım tesisleri: İnsanlar, diğer canlılar ve eşyalar için bazı durumlarda (yaklaşma, dokunma vb.) tehlikeli olabilecek ve elektrik enerjisinin üretilmesini, özelliğinin değiştirilmesini, biriktirilmesini, iletilmesini, dağıtılmasını ve mekanik enerjiye, ışığa, kimyasal enerjiye vb. enerjilere dönüştürülerek kullanılmasını sağlayan tesislerdir.

2)Alçak gerilim: Etkin değeri 1000 volt ya da 1000 voltun altında olan fazlar arası gerilimdir.

3) Yüksek gerilim: Etkin değeri 1000 voltun üstünde olan fazlar arası gerilimdir.

4) Tehlikeli gerilim: Etkin değeri, alçak gerilimde 50 voltun üstünde olan, yüksek gerilimde hata süresine bağlı olarak değişen gerilimdir.

Merhaba,
Sn.Analizör açık şekilde belirtmiş;
0-1kv arası gerilimler A.G. 1kv ve üzeri Y.G. olarak tanımlanmaktadır.Ortagerilim tabiri ise eski yönetmelikte kaldığı için,halen piyasada çalışan kişi yada kişiler tarafından kullanılmaktadır.
Saygılarımla...

arkadaşlar burdaki kesici yorumları ağırlıklı olarak OG ye yönelik gibi. Dünyada GIS almış başını giderken sizce vakumlu kesici teknolojisinin payı ne kadar bu elektrik piyasasında? ülkemizde GIS ler uygulanmıyor ve hep ucuz ürünler satılıyor. Firma ismi vermek sanırım doğru değil burda ama dünyanın bütük firmalarının kalite sistemleri ve ürünleri kesinlikle türkiye'mize getirilmiyor. Ben şahsen bir amerikalı elektrik mühendisine bu kıyaslamayı yapsam adam bana güler yani. SF6 ve CF4 tartışılamaz çağın elektrik icatlarındandır. ki siz neden hiç CF4 ten bahsetmiyorsunuz?
bunu yazan arkadaş herhalde konuyu görünce biraz araştırdı farklı bir şey yazayım dedi baktı cf4 gördü orada ve hemen yazdı
ama bilmeliki cf4 gazı yalnız başına kullanılan bir gaz değildir bu sf 6 ile izole çalışan açık şalt kesicilerine donmayı önlemesi için belli bir oranda ilave edilir yani yalnız başına bir izolasyon gazı değildir. ayrıca dünyanın her tarafında sf6 gazlı kesiciler kullanılır. neden gisler var diyeceksin şimdi. hiç gis gördünmü bilmiyorum ama bu sistemi vakum altına almak şu an için imkansız ama çalışmalar devam ediyor. ayrıca gis bir kesici değil komple bir şaltı oluşturur.

Merak ediyorum,ankette yağlı kesiciyi seçen arkadaşım kim ve neden seçti ?

yaglı kesici diyen arkadaş diye görünce aklıma geldi yaglı bi kesicinin patlaması sonucu kabinin duvarını yıktıgını duymustum.. SF6 lı kesiciye gelince herhangi bir patlama olsa dahi, arkaya dogru patlar kesiciye basan kişiye zarar vermez. bu konuda tecrübe edindim. kesici patladı ve biz kabin içindeydik. yerinden söktük baktık arka tarafı simsiyah olmustu.

yaglı kesici diyen arkadaş diye görünce aklıma geldi yaglı bi kesicinin patlaması sonucu kabinin duvarını yıktıgını duymustum.. SF6 lı kesiciye gelince herhangi bir patlama olsa dahi, arkaya dogru patlar kesiciye basan kişiye zarar vermez. bu konuda tecrübe edindim. kesici patladı ve biz kabin içindeydik. yerinden söktük baktık arka tarafı simsiyah olmustu.
Uzmanı olmadığım ve merak ettiğim için soruyorum: Kesicinin bulunduğu hücrenin tepesi kolayca ayrılabilecek şekilde tasarlanır. Böylece bir patlama halinde, bomba etkisi yaratan basınç önden veya arkadan değil, tepeden boşalarak minimum hayati hasar verir. Aksi taktirde öndeki veya arkadaki, zemin seviyesindeki kişiler ezilir veya yanar. Yanlış mı biliyorum :confused:

Uzmanı olmadığım ve merak ettiğim için soruyorum: Kesicinin bulunduğu hücrenin tepesi kolayca ayrılabilecek şekilde tasarlanır. Böylece bir patlama halinde, bomba etkisi yaratan basınç önden veya arkadan değil, tepeden boşalarak minimum hayati hasar verir. Aksi taktirde öndeki veya arkadaki, zemin seviyesindeki kişiler ezilir veya yanar. Yanlış mı biliyorum :confused:

Doğru biliyorsunuz.
Üst ve arka kısımmış.

Son düzenleme:
elko'ydu galiba firmanın adı bi egitimine gitmiştim. egitimi veren kişi arkaya dogru patlar demişti. benim yasadıgım olayda patlama sesini duydugum gibi kendimi kabinden dışarı attıgım için yukarımı arkaya mı patladı göremedim:D ama kescinin arka tarafı simsiyahtı.

patlamanın sebebide önemlidir yüzey izolasyonu bozulmuş ise patlamnın yeri diye bir şey olmaz büyük bir alev topu oluşurve yakıcı etkisi yüksektir fakat basınç düşmesinden dolayı iç izolasyon bozulmuş ise bu defa membran denilen patlama kapakları patlaması gerekir ama patlamanın şiddetine yetişemeyip gövdeyle birlikte patlayabilir
ben gördüğüm bir arıza sonrasını anlatayım 34.5 kv 2500A iki adet trafo çıkış kesicisinden birtanesi patlıyor ve yanyana olan 5 hücreyi yıkıyor ve patlayan kesiciyi yerden erimiş ve 5cm kalınlığında bir tabaka olarak kaldırdık

patlamanın sebebide önemlidir yüzey izolasyonu bozulmuş ise patlamnın yeri diye bir şey olmaz büyük bir alev topu oluşurve yakıcı etkisi yüksektir fakat basınç düşmesinden dolayı iç izolasyon bozulmuş ise bu defa membran denilen patlama kapakları patlaması gerekir ama patlamanın şiddetine yetişemeyip gövdeyle birlikte patlayabilir
ben gördüğüm bir arıza sonrasını anlatayım 34.5 kv 2500A iki adet trafo çıkış kesicisinden birtanesi patlıyor ve yanyana olan 5 hücreyi yıkıyor ve patlayan kesiciyi yerden erimiş ve 5cm kalınlığında bir tabaka olarak kaldırdık

:D:D:D süper ifade etmişin olayın özünü benim gördügümün yanında senin gördügün daha iyiymiş bende 9 adet akım trafosu 1 kesici 1ayırıcı yerinde görememiştim hepsi dökülmüştü çünkü :D:D:D

Forum istatistikleri

Konular
129,020
Kullanıcılar
451,263
Son üye
ozanbicer

Yeni konular

Geri