sizce kaçak nerde

enerjıyı aldıgınız dagıtım panosundan baslayıp prızlere kadar muayene etmenız gerek
ısletme topraklaması saglammı?
koruma topraklaması saglammı?
degerlerı olculdumu?
sızdırma olan bolgeyı ancak bu soruların cevabından sonra prızlere kadar yapacagınız muayeneden sonra bulabılırsınız

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
topraklama ile ilgili bir sorun var binanın topraklamasına bakmalı bina eski ise topraklama yok ise büyük ihtimal şohben gibi cihazlara yada priz içinde sıfırlama yapılmış olabilir alıcılar devreye girince lambalar kısılıyor gibi dalgalanıyor diyorsunuz alıcıların birinde kısa devre oluşup anlık elektrik devresinin nötrüne (sıfırlamada varsa bu yüzden 40 volt okunuyor olabilir)anlık temaslar oluyordu bu nerelerde olabilir genellikle sı ısıtıcılarında,şohben ve bozdolabı ekovatının topraklamasında yada ekovat içindeki yardımcı ana sargılardaki sorunların göveye temas etmeside olabilir bence.
bence bütün alıcıları çıkart yada ana panodan bütün dairelerin elektriğini kes panoda bu durumu bir daha incele bence sorunu böyle rahat bulabilirsiniz
çünki devrede hiç yük yok direk sigorta çıkışlarındaki faz nötr arasını faz toprak nötr toprak arası gerilimlere bakın.
benim başımada gelmiş sorunu böyle çözmüştüm daireleri birer bier ayük ve alıcılarıda birer birer devreye alarak durumu inclemeinizi öneririm

soğutma sistemlerinde baya sık karşılaşıyoruz bu tip şeyllerle borular sürekli nemli yanından geçen kanloya birşekilde nem giriyor nötr hattında bile voltaj ölçmen mümkün olabiliyor

hellboya katılıyorum bunu bende beyaz eşya servisliğinde çıraklık yaparken gözlemlemiştim hatta ekovat bile bu şekilde hafif çarpıyordu ama o sorunu röle termik kısmında bulmuş çözmüştük

Elektrik devresinde önce yapılacak olan şey sağlam bağlantıdır.
Muhtemelen nötr herhangibir yerden gevşeyerek fazdan nötr e akıyor olabilir.

dün bi arızayla karşılaştım su borularından suyla beraber elektrik akıyordu bayağı insanın elini gıdıklıyor korkutuyor su ile nötr arasında 40vac gerilim vardı evdeki topraklı pirizin topragı ile nötürü arasında 3 volt okunuyor pirizleri kontrol edince fazdada nötrde de kontrol kalemi yanıyor binada devreye alıcılar girince dairelerdekilambalarda kısılmada oluyor nötr sornunu teyit etmek için ana kofradan nötürü sıyırdım ordada kontrol kalemi yanıyor tabi bu durumda nötürde sorun olduğunu ilgili kuruluşa haber verilmes,i gerektiğini söyledim arkadaşlar gelmiş üst dairedeki kullanılmayan evin giriş sigortasını almış arıza giderildi demiş herşey normale bindi demiş görülen yerlerde su borularında felan topraklamada yoktu zaten arıza ara ara yapıyordu sizce tekrar yapacakmı ben bidaha eve gidip bakmadım soru1: binada ne arıza oloursa olsun sağlıklı bir nötürde kontrol kalemi yanarmı soru2:musluklara hiçbir baglantı yok kabul etsekte elektrik suya nasıl karışabilir

Cevap1 : Binada ne olursa olsun sağlıklı bir nötürde kontrol kaleminin yandığını hiç görmedim yanmaz eğer nötür var ise kontrol kalemi yanmayacaktır....

Cevap2 : Musluklarda su bağlantısı olsa da olmasa da elektrik su ile karışabilir bunun nedeni ise şohbenlerin rezistanslarından kaynaklanır ama tabii ki sadece şohben diyip geçmemek lazım çamaşır makinası bulaşık makinası da su ile elektriği ortak kullanan ev eşyalarıdır ben olsam işe bu eşyalardan başlarım kontrol etmeye.

Tabii ki bu tek katlı daire ise durum böyledir ama bu bir apartman ise bu arızanın hangi daireden geldiğini belirlemek için öncelikle dairelerin tek tek enerjilerini keserek olayın hangi daireden kaynaklandığını bulmak lazım

(
Bu tür arızalar bana düşmez ki adamın gözünü iyice korkutup evin incik boncuk topraklamalarını kontrol edip ayak üstü birde kaçak akım rölesi takıp alayım parasını :) Bak o zaman nasıl dua eder bana bu dünyamı da öbür dünyamı da kurtarırım :D
) (Espiri mahiyeti ile yazılmıştır)

nötüre bır alıcının tapragı baglandıysa

böyle bir sorunla birdaha karşılaşmamak için kaçak akım rölesi taktır bina girişine

Forum istatistikleri

Konular
128,743
Kullanıcılar
450,810
Son üye
Turna55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri