SMD direnç lehimlendikten sonra değeri düşüyor

syrkaya

Üye
Merhabalar, üzerine çalıştığım projede pek çok SMD devre elemanı kullanmaktayım. genellikle 0603 ve 0805 boyutlarında kapasitörler ve dirençler bol bol kullanmaktayım. Fakat uzun zamandır bir sorunla karşı karşıyayım. Devreye lehimlediğim hiçbir 1M ohm 0603 SMD direnç stabil çalışmıyor. İlk başlarda normal değerini verse de zaman içinde (3-4 dakika) yavaş yavaş dirençlerin değeri 100k Ohm'lara kadar düşüyor. Bir çok farklı PCB'de denedim hatta kabloya bile bağladım fakat hala stabil 1M ohm değerini vermiyor. Sizce sebebi ne olabilir? Bu arada boş bir PCB ye sadece tek bir direnç de bağladım yine aynı yani yol ile ilgili bir problem olduğunu düşünmüyorum. Diğer dirençler de stabil olarak çalışmakta. Ayrıca dirençlerin bir ucuna 5V bağlı fakat kimi direnç bunu 3.5V hatta 2 volta kadar düşüren oluyor.

Kalite sorunu olduğunu düşünüyorum. Malzemelerinin nereden alıyorsunuz? Gerekli ise aldığınız yer ve markayı değiştirip test etmenizi tavsiye ederim.
Hocam ben de aynısını düşünmekteyim. 0603 1M Ohms 5% (sanırım Yageo veya Royalohm) özdisan üzerinden almıştım ilk önüme çıkandan. bunun dışında %1 toleranslı bir direnç söktüm eski bir karttan benzer problem yaşamıştım. Şu an yeni direnç siparişi geçeceğim önerdiğiniz bir marka var mıdır? bir de SMD yerine THT direnç lehimlesem (daha dayanıklı olacağını düşünüyorum) sizce bir sorun yaşar mıyım?

Marka önerisi veremiyorum.

Direnci lehimlerken fazla ısı uyguluyor olabilir misiniz?

Tht kullanmanızda sorun yok.

Marka önerisi veremiyorum.

Direnci lehimlerken fazla ısı uyguluyor olabilir misiniz?

Tht kullanmanızda sorun yok.
Çoğunlukla havya ile 380 derecelerde lehimliyorum. Tabi flux da kullanıyorum ayrıyeten. söküm işlemlerinde 350-380 arası sıcak hava uygulamaktayım.
Tht de böyle bir hassasiyetten bahsedebilir miyiz? Ayrıca SPI haberleşme de kullandığımdan dirence 5v giriş ve 5v çıkış alamayınca malum haberleşemiyorum.

SMD, Metal Film MELF Resistans kullanabilirsiniz . Genellikle %1 toleranslıdır.
Eğer endüstriyel cihaz yapıyorsanız MELF kullanmanız daha doğrudur. Ortam ve montaj ısısından etkilenmez, nisbeten daha kaliteli bir üretim prosesinden geçmştir.

Boyutları:
Metal-Film-MELF-Resistor-Pad.jpg

Ayrıca Flux temizliği yapmanız gerekir.

Son düzenleme:
SMD, Metal Film MELF Resistans kullanabilirsiniz . Genellikle %1 toleranslıdır.
Boyutları:
Ekli dosyayı görüntüle 108736
Ayrıca Flux temizliği yapmanız gerekir.
Teşekkür ediyorum, sepetime metal film THT direnç ve 0207 MELF Resistans ekledim bu boyu biraz büyük gelse de en bulunabiliri buydu, deneme amaçlı kullanılabilir.
Flux temizleme tavsiyenizi dikkate alacağım.

Lehimlerken ilave pasta vs kullaniyorsaniz kirlilik yapip direnc degerinin degismesine neden oluyordur.

Lehimlerken ilave pasta vs kullaniyorsaniz kirlilik yapip direnc degerinin degismesine neden oluyordur.
Evet, ekstra olarak lehim pastası kullanıyorum. Fakat diğer dirençlerde böyle bir durum olmadığından pasta konusundan hiç şüphelenmedim. Bir de ek pasta kullanmadan ve PCB'yi temizleyerek denemem lazım sanırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,773
Kullanıcılar
450,852
Son üye
syrkaya

Yeni konular

Geri