Smps güç kaynağı tasarım prensipleri nelerdir.

Mrb arkadaşlar bir smps tasarlamak istiyorum hazır şema kullanarak değil kendim yapmak istiyorum smpste çoğu yeri tamamlıyorum ama kondansatorden sonra trafoya giremiyorum prensibini açıklayabilir mısınız? araya bir devre mı koymam gerek. Bide transformatörün primerini neye göre belirlicez smps devrelerinde güç transformatörlerindeki gibi fazla sargı yok dc kaynakta kısa devre hesabı var mı?

çok zor bir şey değil smps adaptör yapmak istiyorsan iş basit.
1) transformatörün primer(giriş) pinlerine prideki 220 v ac elektriği gir.
2) sekonder(çıkış) pininden çıkış al ve bunu köprü diyota bağla.
3) köprü diyotun çıkışlarını al. uçlara elektriğin kaç hz olduğuna göre kondansatör koy(genelde paralel bağlı 2 tane 1000 uf kullanılır)
4) istersen buraya bir de aşırı akım(kısa devre) koruması bağla.
5) çıkışlarını al ve kulan.
hazır

çok zor bir şey değil smps adaptör yapmak istiyorsan iş basit.
1) transformatörün primer(giriş) pinlerine prideki 220 v ac elektriği gir.
2) sekonder(çıkış) pininden çıkış al ve bunu köprü diyota bağla.
3) köprü diyotun çıkışlarını al. uçlara elektriğin kaç hz olduğuna göre kondansatör koy(genelde paralel bağlı 2 tane 1000 uf kullanılır)
4) istersen buraya bir de aşırı akım(kısa devre) koruması bağla.
5) çıkışlarını al ve kulan.
hazır

SMPS böyle mi oluyor muş ?

adaptör genel olarak böyle oluyor. smps nin ne farkı olduğunu bilmiyorum. ama smps de bizim genelde kullandığımız adaptör tipi

dc akımla transformatöre girmek istiyorum sizin dediğiniz güç trafosuna yapılabilecekler benim aradığım switch mode power supley(smps) yani anahtarlamalı güç kaynağı inşa etmek

dc akımla trafoya girerseniz olmaz. dc akımda trafolar çalışmaz. trafolar ac içindir

bir de sonuna regülatör atmalısınız.
bunun gibi:
acadapter.gif

örn 12v isterseniz 15v gibi yüksek bir voltaj değerinde trafo kullanın.
sonuna voltaj regülatörleri kullanarak ve + ile - arasına 100r direnç atın. dirence bağladfığınız pinleri kullanın

tm anladım bunu uygulayabiliyorum zaten ama smps devrelerinde ac gerilim sigorta ntc filtre kondansatörü süzme bobini köprü diyot sonra blok kondansatör şeklinde devam ediyor blog kondansatorden sonra araya bir devre yada regülatör giriyo sonra primere giriş yapiyo benim öğrenmek istediğim primer sargı ile kondansatörün arasındaki devre multivibrator devresi olduğunu sanmıyorum çünkü osilatör entegresi yok ayrıca smpslerdeki primer sargı aç 220 voltluk bir gerilimi endukleyemez hem çok kısa hem çok kalın kısa devre yapar yanar anında onun için başka bir devre uygulanıyor olmalı

Beradi06 kardeşimiz yazılı sınavda bilmediği fizik sorusu yerine bildiği bir soruyu çözen öğrenciye benziyor. Hocanın insafına kalmış :)

dün biraz araştırma yaptım flyback beslemeye ulaştım link için sağolun

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri