Start Stop Problemi

cedric arkadaşım cemss in çizdiği devreyi inceler isen demek istediğimi anlarsın.arkdaş cok güzel çizmiş ellerine saglık

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
VAR
dinStart : %IX0.0
dinStop : %IX0.1
kontaktor : %QX4.0
END_VAR

if dinStart then
kontaktor :=true;
end_if

if dinStop then
kontaktor := false;
end_if

(*input ve output modüllerine atamalar (degiskenlerin cikis görüntü belleğine yazılması) cycle sonunda yapıldığı için üstteki kod dediğiniz işi yapar.*)

VAR
dinStart : %IX0.0
dinStop : %IX0.1
kontaktor : %QX4.0
END_VA
if dinStart then
end_if

if dinStop then
end_if

(*input ve output modüllerine atamalar (degiskenlerin cikis görüntü belleğine yazılması) cycle sonunda yapıldığı için üstteki kod dediğiniz işi yapar.*)

Burada alttaki if blogunu üste (dinStart'tan daha önce) taşırsanız, iki butona aynı anda basıldığında kontaktör çekili kalır. şöyle:

if dinStop then
end_if

if dinStart then
end_if

start butonunun enerjisini stop tan geçirirsen proplemin ortadan kalkar

arkadaşım stop butonunu start butonundan önce koymalısın mürlemenin bir ucunu start butonu giriş kontağı üzerinden al ve mühürlemeyi tamamla.

mühürlemeye gerek yok bi de öle dene bakalım olcak mı?

stop butonuna basıp starta basarsan zaten çalışmaz çünkü butonlar birbirine seri bağlı elini stop tan çekip tekrar start verince çalışır...

[QE=levent06;282583]Yaptığım bi uygulamada start butonu ile bi kontaktörü mühürleyip çalıştırıyorum stop a basıp durduruyorum.benim problemim elim starta basılı iken stop a bastığımda durması ve elimi startan çekmesem bile çalışmaması örneğin pedala basılı iken motorun sadecece bir tur atması gibi yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.[/QUOTE]

startı stop butonunun çıkışından almışsındır.Bu 1. birde muhurlemen varmı.

Forum istatistikleri

Konular
129,450
Kullanıcılar
452,009
Son üye
sanver19

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri