step motor kontrolü

mrsorcus

Üye
slm
elimde 4 uçlu bir step motor var
programı c dilinde yazmak istiyorum
bunu yarım adım olarak çalıştırmak
için ne yapmam gerekiyo ???

ayrıca bu step motoru sürmek
uln2003a entegresi ile mi
yoksa l297 l298 entegreleri ile mi kolay olur

yardımlarınızı bekliyorum

L297 ve L298 entegreleri bu iş için yaygın olarak kullanılıyor. Diğer entegre hakkında benim bilgim yok.

Tam ya da yarım adımla çalıştırıp çalıştırmamak sürücü devre ile ilgili bir durum, yazılımını etkilemiyor. Sürücü devreni, ne istediğine göre belirleyeceksin. Tam ya da yarım adım sürmeni sağlayan devre şemalarını Internet'ten bulabilirsin.

Yazılımın, adım ve yön sinyallerini üretecek. Yalnız normal işletim sistemleri ile (örneğin Windows ile) birim zamanda üretebileceğin sinyal sayısı kısıtlı, istediğin hızlara çıkamayabilirsin.

Bu kısıtlamadan kurtulmak için ya sinyalleri de bir devreye ürettireceksin (ki bu durumda yazılımın, kontrol üzerindeki etkisi azalır) ya da gercek zamanlı çalışan bir işletim sistemi kullanacaksın.

peki bu transistörlerle sürebilirmiyiz
ben denedim ama olmadı
acaba devre mi yanlış yoksa ben mi beceremedim

su pdfnin işine yarayacagını düşünüyorum
içinde l297 ve l298 li sürücü devresi var

Ekli dosyalar

• l297.rar
    147.8 KB · Görüntüleme: 1
merhaba
sitede yeniyim. tan yada tambur diye bişey duydunuzmu? Eski tip elektrik panolarında bulunuyor. 60 tane falan swich lere bağlı yuvarlak bir malzeme. üstünde bir sürü delikleri var, kumandayı sağlıyor.
bundan yaklaşık 20 30 sene öncesinin teknolojisi....

4 uçlu step motorların sürülüşü 5 ve 6 uçlulara göre farklıdır bunun için bence l297 kullanman daha iyi olur
yukarda kurduğun transistörlü devre ne iş anlamadım ama bence bunun la süremezsin

süreb
mrsorcus ' Alıntı:
peki bu transistörlerle sürebilirmiyiz
ben denedim ama olmadı
acaba devre mi yanlış yoksa ben mi beceremedim
sürebilirsiniz tabide bu benim bildigim h köprüsü bunların hiçbirine gerek yok bence sen 4 adet irf 330 fet yada bc237 transistörü ile sürebilirsiniz uln2003a da olur tabiki.

arkadaşım alis06 arkadaşımızın dediği transistörlere ek olarak TIP31 serisi ilede sürebilirsin 4 tane TIP31C ile step motor sürücü devresi yaptım ben istersen sana verebilirim dosyayı TIP31C akım kazancı yüksek olduğu için daha güçlü çalışıyo step motor sen step motoru ne için kullanıyorsun

ben step motor bir çok yerde kullandım ve l297 ve 298 entegreleri ile yapıyorum.fakat l298 aşırı ısınıyor ve arkasına soğutucu takılmazsa belli bir süre sonra motor tekliyor.Yukardaki gösterilen diğer devreleri de denedim ama ben başaramadım,olmadı.

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,321
Son üye
mehmet emin sözen

Yeni konular

Geri