Step motor kontrol kartı besleme ünitesi.

Ben yüksek ampere ve yüksek volta çıkınca zorlanacağımı düşünerek motoru seri bağladım.voltajı da 40 veya 50 volt gibi düşündüm.z eksenini daha düşük bir motor bağlayabilirim.yani m542 kullanabilirim.Ortak bir voltajda çalışmaları için 40 -45 volt olsun istedim.m542 max 50 volt. Birde bu motoru seri bağlayınca 3.4 amper,bu durumda m542 ile bu motou sürebilirmiyim

Ben anlamadım Abi :D

3 tane harici 4.2 A. step motor için 48 VDC güç kaynağını kaç watt seçmeliyiz?

m542 nin üst noktası 4.2 Amper ama geçerli akımı 3 amper.
m880A nın ise üst nokta 7.8 A, geçerli akım 5.6 amper.

Bana göre sonuç M542 ile seride bu motor sürülebilir ama etkin gücüne ulaşmaz motor. Seri bağlantıda zaten tork kaybı fazla oluyor. Daha çok hız için tercih ediliyor diye biliyorum. 86hs85 in tork-hız eğrisini incelersen daha net görürsün.

Motorların seri -paralel bağlanmaları ve sonuçları gösteren bir resim olacaktı bir kaç kez verdim ama nerelerde bilmiyorum.
Seri bağlıyı tercih ederim genelde.
Ancak çok extrem uygulamalarda motor endüktansı akım yükselme hız gibi konular söz konusu olunca( genelde cnc lerde hiç gerekmez) paralel bağlama işin teorisyenlerince kullanılır.
Bu durumda orta bölge rezonans gibi kavramlar pek sizi ırgalamaz.
Ya da az dokunur geçer , daha kolay aşılır sorunlardır.
Ama klasik motor ve sürücülerde seri bağlama optimum sonuç verir.

Akım değerleri motor max akımlarına göre değerlendirilir.
Ve sürücü bu değerlere set edilir.

Örneğin motor 20A ise siz 5A sürücüye bağladı iseniz korkmayın motorunuzda sürücünüzde yanmaz.
Sadece motorunuz 5A motor gibi çalışır tork u o kadar olur.

---------

10A-12A yeterlidir...
Yazıları az sindirince göreceksiniz ki , Watt demiyorum...

-----

Fiyat sorun oluyorsa her motoru ayrı kaynakdan besleyebilirsiniz.
Öyleki 48V/5A 3 adet smps daha ucuz bile olabilir...

48 V/4,2 A var mesela 200 W olarak geçiyor. Bundan 3 tane alırsan hemen hemen bir tane 48 V 12.5 A 600 Watt almakla aynı fiyata geliyor. Meanwell listesine bakıyorum.
------------------------------------------

Ben stepleri seri bağladığımda torkun azaldığını gördüğüm için hep paralel bağlıyorum.

...paralel de 6.8 A, seride 3,4 A...

Bu değerler yukarıda bahsettiğim katalog verileri içindir yani 5V dc de.
Ama sürücüyü 6.8 hatta 10A ya ayarladı iseniz , ve girişte yeterli gerilim varsa ki vardır , ne yapar eder 10A verir.
Seri paralel bilmez , ufakmış yanarmı demez büyükmiş az daha vereyim demez , ne ayarladıysan o.

Sormuşlar horaza sen bunları bilirsin , tavukmu yumurtadan çıkıyor yumurtamı tavukdan ?
Ne demiş horoz , ben bilmem ben horuzum s... geçerim...
işte sürücüler öyle...:D

SMPS buldum fakat hem büyüklük olarak hemde duygusal olarak büyük.ama 48 Volt 39,6 Amp.1900 watt.
Benim yapacağım makinaya büyük ama fazla amper göz çıkarmaz.smps kısa devre korumalı. elektrotla kaynak yapmayı denedim neredeyse kaynak bile yapabilecek.

merhaba arkadaşlar bende aynı derten muzdaribim elimde DQ860MA 2h microstep diriver var 6 eksen sürücüsüyle beraber bu kartlar 7.8 ampere kadar destekliyor ve ben bunları 4.2 amper 4.5 nm motorlarla kullanıcam ama şimdilik 4 eksenini kullanıcam bunun için tam verim almak için kaç volt kaç amper trafo lazım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden herkeze teşekkür ederim

Sürücü girişleri max 80V ama bulması da parası da zorlarsa 48V/15-20A işini görür.
Benzeri şeyleri @gpeker2003 de bulabilirsin ...

Sürücü girişleri max 80V ama bulması da parası da zorlarsa 48V/15-20A işini görür.
Benzeri şeyleri @gpeker2003 de bulabilirsin ...

3 axis Nema 34 stepper motor Driver DM860,peak 7.8A ,256micsteps CNC-in Motor Driver from Industry & Business on Aliexpress.com

Bende bu driverleri almıştım hemen hemen aynı sanırım. Banada güç kaynağı lazım 3 ad 12.5 Nm 6A stepper ve Z içinde 4.5 Nm 6A motor kullanacağım.
Güç kaynağı tavsiyesine acil ihtiyacım var... Fiyatlar konusunda yardım edebilcek varmı acaba?

Forum istatistikleri

Konular
129,048
Kullanıcılar
451,317
Son üye
cırak ve usta

Yeni konular

Geri