Step motor kontrol

elektronex

Üye
Merhabalar yaptığım bi makinanın kontrolünü pic le yapmak istiyorum makinada 1 adet hidrolik piston ve birde step motor var yapmak istediğim piston baskı sayısı ve motora verdiğim değerde hareket ettirmek fakat yazılımla uğraşmadım bununla ilgili ücret karşılığı yapabilecek arkadaşlar varsa lütfen mail atsın. burakyilmaz_87_@hotmail. step sürücü mevcuttur sadece kumanda gerekli ve bu değerler LCD ekranda görülmesi gerekiyor.Makina resimi ve detaylı anlatım ilgili arkadaşlara bildirilecektir.

Son düzenleme:
sanıyorum ankaradasınız şuan çalışıyorum fakat hafta sonları müsaitim devre ile ilgili ayrıntıları mail adresime gönderirseniz yardımcı olabilirim

Bu uygulamada PIC 16F628A ve ULN2003A kullanarak 5 kablolu unipolar step motor kontrol edeceğiz.
Kullanılacak Malzemeler
• 1xPIC16F628A
• 1x4 Mhz kristal
• 2x22pf seramik kondansatör
• 1x100nF seramik kondansatör
• 1x100 ohm direnç
• 1x4k7 ohm direnç
• 1xButon
• 1xULN2003A
• 1x1N4001 diyot
• 1x12 volt 5 kablolu unipolar step motor
• 12 V DC kaynak(Batarya, pil, adaptör veya güç kaynağı)
Kullanılacak Malzemeler(Regülatör İçin)
• 1x7805
• 1x330uF elektrolitik kondansatör
• 1x100nF seramik kondansatör
• 1x1N4001 diyot

<!--[endif]--> <!--[if !vml]--><!--[endif]--> <!--[if !vml]--><!--[endif]-->
Şekil 1-LM7805 Şekil 2-PIC16F628A Pin Diyagramı Şekil 3-ULN2003
PIC ve ULN2003 Devresi
<!--[if !vml]--> <!--[endif]-->
Step Motor Uçlarının Saptanması
Bizim kullandığımız 5 kablolu motorda 4 veri ucu 1 de ortak uç vardır. Motoru döndürebilmemiz için doğru uçları bulmamız lazım. Bunun için bir multimetre aracılığıyla bütün kablolar arası direnci ölçün. Diğer kablolarla arasında eşit direnç olan kablo ortak uçtur. Genellikle ortadaki kablo ortak uç olmakta, bu yüzden ölçümünüze ortadaki kablodan başlamanızı tavsiye ederim. Ortak ucu 12 V a diğer veri uçlarını da pic’e bağlayacağız.
PIC Assembly Kodu
;------------------------------Step Motor Kontrol Kodu----------------------------
;------------------------------------------------------

LIST P=16F628A
INCLUDE "P16F628A.INC"
__CONFIG _XT_OSC & _WDT_OFF & _PWRTE_ON & _MCLRE_ON & _BODEN_OFF & _LVP_OFF & _DATA_CP_OFF & _CP_OFF
CBLOCK H'20'
ACI
SAYAC1
SAYAC2
ADIM
ENDC
MOVLW H'07'
MOVWF CMCON ;COMPARATOR ÖZELLİĞİ KAPALI VE PORTA I/O İÇİN AKTİF MODDA
CLRF PORTB ;PORTB Yİ SIFIRLA

;GİRİŞ-ÇIKIŞ TANIMLAMALARI

BANKSEL TRISA ;BANK1 E GEÇİŞ YAP
MOVLW H'FF'
MOVWF TRISA ;PORTA NIN BÜTÜN PİNLERİNİ GİRİŞ YAP
CLRF TRISB ;PORTB NİN BÜTÜN PİNLERİNİ ÇIKIŞ YAP
BANKSEL PORTB ;TEKRAR BANK0 A GEÇ
CLRF PORTB ;PORTB Yİ SIFIRLA

;ANA PROGRAM

MOVLW H'FF'
MOVWF ADIM
MOVLW D'48'
MOVWF ACI ;48*7.5=360 DERECE
ADIM_AT
DECFSZ ACI,1 ;ACI'YI BİR AZALT 0'A EŞİTSE BİR SONRAKİ KOMUTU ATLA VE MOTORU DURDUR
GOTO DEVAM
DONGU
GOTO DONGU
DEVAM
INCF ADIM,F ;ADIM'I 1 ARTIR
MOVF ADIM,W
ANDLW b'00000011' ;ADIM'DAKİ DEĞERLE ‘00000011’ BINARY DEĞERINE AND İŞLEMİ YAP
CALL ADIM_TABLOSU ;ADIM_TABLOSU'NU ÇAĞIR
MOVWF PORTB ;TABLODAN ÇAĞIRDIĞIMIZ DEĞERİ PORTB'YE TAŞI
CALL GECIKME ;ADIM ARASI GECİKME
GOTO ADIM_AT ;BİR SONRAKİ ADIMA GEÇ

ADIM_TABLOSU
ADDWF PCL,1 ;W DAKİ DEĞERLE PCL Yİ TOPLAR
RETLW B'00000001' ;W'YA BU DEĞERİ YÜKLER VE ÇAĞIRILAN YERE DÖNER
RETLW B'00000010'
RETLW B'00000100'
RETLW B'00001000'

;-------------------7.65 MS'LİK GECIKME-----------------------------------
GECIKME
MOVLW H'FF'
MOVWF SAYAC1
DONGU1
MOVLW D'10'
MOVWF SAYAC2
DONGU2
DECFSZ SAYAC2,F
GOTO DONGU2
DECFSZ SAYAC1,F
GOTO DONGU1
RETURN
END

Merhabalar yaptığım bi makinanın kontrolünü pic le yapmak istiyorum makinada 1 adet hidrolik piston ve birde step motor var yapmak istediğim piston baskı sayısı ve motora verdiğim değerde hareket ettirmek fakat yazılımla uğraşmadım bununla ilgili ücret karşılığı yapabilecek arkadaşlar varsa lütfen mail atsın. burakyilmaz_87_@hotmail. step sürücü mevcuttur sadece kumanda gerekli ve bu değerler LCD ekranda görülmesi gerekiyor.Makina resimi ve detaylı anlatım ilgili arkadaşlara bildirilecektir.

Bahsettiğiniz cihaz hazır olarak mevcuttur.

ürün linki : avr- SMC Step Motor Controller Dogrusal Hareket Kontrol

Sürücüyü bu cihaza bağladığınızda motoru yazılım kullanmaya gerek duymadan kontrol edebilirsiniz.

sanıyorum ankaradasınız şuan çalışıyorum fakat hafta sonları müsaitim devre ile ilgili ayrıntıları mail adresime gönderirseniz yardımcı olabilirim

slm hayırlı geceler bir projem var kaça yapıyorsunuz bu projeyi aşağıda linki attım cevap yazarsanız sevinirim

http://320volt.com/microc-ile-step-motor-surucu-ornegi-pic16f628a/comment-page-1/#comment-19328

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,889
Kullanıcılar
451,032
Son üye
ercango

Yeni konular

Geri