Step motora doğru akım veririrse

image.jpeg
Arkadaşlar dıştan yanmalı stirling motoru ile step motoru döndürüp 4 ile 5 voltluk enerji üretmeyi düşünüyorum ve bunu 10 ile 12 volta yükseltmek istesem ne gibi devre ve devre şeması işimi görür bu konuda bilgisizim
Teşekkürler

Dostum stirling motorlarını bende biraz inceledim. Basit ufak bir step motoru döndürebilmek için ve bu step motordan güç alabilmek için yapacağın stirling motoru baya büyük olması lazım.

Enerjiyi yükseltmek için LM2596 veya türevi ile yapılan step up voltaj çeviricileri ile 12 volta yükseltebilirsin. Güç alabilecek bir stirling motoru yapabilecekmisin? Yapacağın motor tahminimce baya büyük olması gerekiyor. Yukarıdaki gibi düzeneklerle yapılan motorlar bir pervaneyi yada cd yi ancak çeviriyorlar. Bu tür bir motorla step motor döndüremezsiniz.

Tahminimce bir 20 lt lik su damacanası büyüklüğünde motor yapmalısınızki motordan güç alıp step motor yada alternatör döndürebilesiniz. ( tasvirim aklınızda bir şekil belirlenmesi içindi ) Ve bu motor iyi bir ısı ihtiyacı olacak. Bu konudada güneşi kullanmanızı öneririm. Gün ışığını frensel mercekle odaklayıp kullanın derim.

Kolay gelsin.

Tavsiyeniz için teşekkürler şuan 2.5 lt kola şişesi büyüklüğünde yaptım ölçtüğümde ise 1790 rpm çıktı senin verdiğin bilgilerle daha büyük bişe yapmaya başliyim çok teşekkürler

Dostum bende step motor ile elektrik üretmeyi düsündüm. Çıkışında yük bağlı iken step motoru döndürmek gerçekten zor oluyor. Bu nedenle iyi bir tork almak lazım.

Stirling motoru yapmayı bende araştırıyorum. Eğer yaptığınız motorun detaylarını paylaşırsanız sevinirim.

Fikir alışverişi iyi olur. Sizin motorun devrini düşürüp torku arttırırsanız belki faydası olur. Stirling motorunuz tam devire ve güce ulaştığında dönen mili elle yada bir mekanizma ile durdurmayı hiç denedinizmi?

Boyle bir is icin nasil bir malzeme ekipman kullaniyorsunuz acaba. sagdan soldan devsirme malzeme ile olmaz diye dusunuyorum. Urun ambalajlari, balon lastik parcaları telden krank falan. basinc ve ısı kacaklarının onlenmesi surtunmenin azaltilması konularini nasil cozdunuz. Su an yaptiginiz calisan modelin birkac resmini koyabilirmisiniz

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dostum bende step motor ile elektrik üretmeyi düsündüm. Çıkışında yük bağlı iken step motoru döndürmek gerçekten zor oluyor. Bu nedenle iyi bir tork almak lazım.

Stirling motoru yapmayı bende araştırıyorum. Eğer yaptığınız motorun detaylarını paylaşırsanız sevinirim.

Fikir alışverişi iyi olur. Sizin motorun devrini düşürüp torku arttırırsanız belki faydası olur. Stirling motorunuz tam devire ve güce ulaştığında dönen mili elle yada bir mekanizma ile durdurmayı hiç denedinizmi?
6 7 dk da devrini alıyor çalışır durumda parmak yardımıyla tutulunca hemen durmuyor ve durana kadar sürtünmeden parmaklarımın ucu hafif kızarıyor

Boyle bir is icin nasil bir malzeme ekipman kullaniyorsunuz acaba. sagdan soldan devsirme malzeme ile olmaz diye dusunuyorum. Urun ambalajlari, balon lastik parcaları telden krank falan. basinc ve ısı kacaklarının onlenmesi surtunmenin azaltilması konularini nasil cozdunuz. Su an yaptiginiz calisan modelin birkac resmini koyabilirmisiniz

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Resim internete buldum örmek amaçlı ama yaptığımda aynı sistem basınç ve ısı kaçakları haliyle oluyor geliştirmem lazım elde yeterli malzememde yok birkaç güne izne çıkacam umarım yenisini yapıp istediğim sonucu alırım sizlerle paylaşırım

Basarilar şahsım adına merakla bekliyorum. Bizimle paylaşırsanız sevinirim. Takipteyim konuyu

Forum istatistikleri

Konular
128,987
Kullanıcılar
451,189
Son üye
Mustafa 366145

Yeni konular

Geri