stroke boyu ayarlama

copland

Üye
Beyler kolay gelsin herkese. Benim ufak bir sorunum var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Hidrolik bir silindir var.İki tane valf sayesinde(valfler kapalı sistem)yukarı ve aşağı kafa hareket ediyor.Benim yapmak istediğim kafanın tepe noktasına 1 alt noktasınada 100 dersek ben 70 ile 80 arasında hareket ettirmek istiyorum bu ayarlamayıda potansiyometre ile istediğim zaman değiştirmek istiyorum 30 ile 80 arasında hareket etsin mesela.bu işlemi yapmak için bir motorum bir encoderim yok sadece iki tane valf en ucuz şekilde günü kurtarmam lazım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
70-80 yada 30-80 dediğinizin birimi nedir.milimetremi?

herhangi bir şekilde ölçüm yapmazsanız istediğiniz işlemi yapamazsınız örnek olarak bir lineer cetvel kullanıp buradan aldığınız bilgiyle pistonun nerede olduğunu algılamanız gerekir daha sonra ister plc ister elektronik bir devre vb. ile istediğiniz işlemi yaparsınız

Oransal valfler kullanılarak ta sorun çözülebilir fakat maliyetli olur.

Oransal valfler kullanılarak ta sorun çözülebilir fakat maliyetli olur.

oransal valf kullansanız bile mutlaka ölçüm yapmalısınız hidroliğin soğuk veya sıcak olması bile sizin akışkan yoğunluğunuzu değiştirecek ve dolayısıyla geçen akışkan miktarı değişeceğinden srok boyu ayarlanamayacak

Hareket bölgesinin başına ve sonuna birer tane proximity koyup bu bölge arasında çalıştırabilirsiniz. Hassasiyet önemli ise valflerinizin hızlı yanıt vermesi gerekir. Ancak çalışma aralığını sensörlerin yerlerini değiştirerek yapabilirsiniz.

sn. i.tandoğan ın dediği gibi liner cetvel ve programla yapabilirsiniz. burada plc kullanmak avantajlı olacaktır.

hayırlı çalışmalar diliyorum...

beyler sorunu tekrar ifade edeyim.çünkü lineer cetvel işimi görürmü emin değilim.
100cm bir mil düşünün bu mil benim istediğim alanlarda hareket edecek 90ile 100 arası veya 50ile 70 arası şimdi burda bir motor olsa iş çok kolay olacak ama yukarı ve aşağı hareket veren hidrolik valf var.benim istediğim hassasiyet 50cm 60cm arası hareketi seçtiği zaman yukarı aşağı bu alanda 30 sefer hareket edecek.ve bu ölçüyü kaçırmayacak yani 55 65 arasına çıkamaz.encoder bağlıyacak olsam tam ölçüde hareket edermi valf e enerjiyi verip çekeceği için valf kaçırabilirmi.veya valfde kısa vadede çek burak yapacağı için bozulma yapabilir mi?

sn copland,
diyelimki 30 ve 50 cm arası hareket ettimek istiyosunuz. alt sınır noktası set değeri 30 cm , üst sınır noktası 50 cm olarak girelim. hareket eden valf lineer cetvelde 30 cm değeri karşılığına geldiğinde duracaktır. aynı şekilde üst sınır değerine karşılık gelen 50 cm değerine geldiğinde de duracaktır. lineer cetvellerin amacı istenilen değer aralıklarını 0,001 gibi hassas ölçülerde vermektir. burada plc ye gireceğiniz alt veya üst sınır değerlerine göre program yazmanız halinde sonuca ulaşırsınız.

hayırlı çalışmalar diliyorum...

en basit ve pratik yolu söyleyim. Selenoid valfe gelen voltajı kontrol altına almaktan başlayalım işe. Selenoide gelen voltajı zaman rölesiyle kontrol altına alın derim tavsiyem budur. Atıyorum zaman rölesi 4 sn devrede olduğunda 40 gidiyorsa 5 sn de 50 gider. Hızı bilmediğim için kesin bir süre veremiyorum deneme yanılma yaparak siz belirleyin sürenizi

Forum istatistikleri

Konular
129,465
Kullanıcılar
452,023
Son üye
yusuf216

Yeni konular

Geri