Sudan Elektrik Üretmek Ama Bu Farklı

Mini Hes Turbine-Video
Buda benim yaptığım mikro HES türbini...

insanın kendi yaptığı bir sistemin (hele ki tıkır tıkırsa) çalışmasını seyretmesi ne büyük keyif olmalı, tebrikler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaslar herkese merhaba geÇen gun elektrik sebekesi olmayan bir balik uretim cifliginde ciflik sahibi bildigimiz sudan elektrik uretme duzenegini kurmus ancak mekanik enerji verdigi elektrik makinasi bir alternator degil bildigimiz rotoru sargisiz 5,5kw asenkron motor.ben ve bazi arkadaslarim mekanik enerji ile elektrik uretmek icin kullanilacak elektrik makinasinin bazi temel prensiplerle mumkun olduĞunu konuŞtuk bunlar sizinde bildiginiz gibi bir manyetik alan olacak ve bu manyetik alan cizgilarini 90 derecelik aÇilarla kesen iletken (yanİ rotoru sargili) olmasi gerektigini hususunu konustuk.ancak bu motorun sadece statoru sargili bildigimiz aliminyum enjekte edilmis rotor var bunu su ile cevirerek yildiz bagli olan motorun normalde uc faz verip calistirdigimiz uclarina da 17,5 kvar lik kondansatÖru direkt olarak baglamis ayni ek noktasindan da lamba tv buzdolabi gibi alicilarini calistirdigini sahsen gordum.konu biraz uzun oldu kusuruma bakmayin eksik gordugunuz noktalari soylerseniz yardimci olurum.cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

statorda sargılar varsa, rotora da neodiyum mıknatısları yapıştırmıştır.. bildiğim kadarıyla sargılar dönüp mıknatıs sabit kalabileceği gibi, mıknatıs dönüp sargılar sabit de kalabilir... bir şey farketmez..

Arkadaşlar bu kondanstörün değeri motorun sargılarına ve gücüne bağlı.Tabiki bir hesaplaması var. Bunun çeşitli yerlerden bulabilirsiniz.Ama en kaba hesap motor gücüve CosQ ile alakalı

SayınExtrusion arkadaşım bu arkadaşımızın anlattığı tıpki bir HES tir.Hiç bir farkı yoktur sadece 3 fazlı ASM kullanmıştır.öncelikle 1. sorunuz Kondanstör kutupsuz olup her sargıya ayrı ayrı bağlanmktadır.yani 1 kondanstörün bir ucu yıldız noktasında diğer ucu R fazında 2. kondanstör bir ucu yıldız noktasında diğer ucu S fazında gibi....
Enerjiyi yıldız noktası yapmadığınız diğer uçlardan 3 fazlı olarak alıyorsunuz.Yani U-V-W uçları R-S-T fazı oluyor.Nötr iseyıldız noktasından yani X-Y-Z noktaların birleştiği yerden alınıyor.Nötrü topraklarsanız iyi olur

Sevgili A_Y_K_U_T hocam...Asenkron motorun rotoru sargı yerine günümüzde silisli saçların birleşmesiyle meydana geitirilir.Dolayısıyla o silisli sçlarda sargı görevi görürler sizin dediğiniz kesin SİNCAP KAFESLİ ROTOR durKondanstör meselesine gelince Asenkron makineler hem motor hemde generatör olarak çalıştırılmak istenildiğinde mutlaka bir REAKTİF enerjiye ihtiyaç duyarlar.Bu enerjiyi de o kondanstörler sayesinde elde ederler.aksi halde generTÖR olarak kullanmış iseniz ne kadar çevirsenizde enerji vermezler.Asenkron generatörler de tek sıkıntı frekansı yakalamaktır.Bu motor 3000 d/dk olsun siz 3000 deviri geçtiğinizde frekans artmaya başlayacaktır.Bu yüzden tam çalışma devrinde döndürmek gerekir örneğin 3000-3100 arası
Yardımcı olabildiysem ne mutlu ...

Merhabalar, mevcut suyunuzdan elektrik üretebileceğimiz gibi, su gücünüz ile doğrudan sulama pompalarınızı da çalıştırabiliriz, sujeneratorleri.com sitemizi ziyaret edip bizimle iletişime geçiniz.

merhaba arkadaşlar. ben metan gazı ile elektrik üretimi yağmak istiyorum. metan gazını oluşturabilmem için yeterli bilgiye sahip değilim. bu konuda yardım edebilecek kimse varmı

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,906
Son üye
Ümitgüçlü71

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri