surge controller

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar panoda surge kontroller yani dalgalanma kontrol cihazı var obo marka ancak 3 faz giriyor r-s-t en sağda ise mavi bölümde N-PE var yani 3 fazın yanında 16 lık nya kablo ile nötr barasından uç alınarak giriş diğer ucunada yine aynı şekilde topraklama girilmiş bir noktada nötr ve topraklama kısa devre yapılmış bu nedir neden toprak nötr kısa devre.
bu sakıncalı değilmi iptal edersek ne olur etmezsek ne olur
arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar bu konu hakkında yorum ve fikirlerinizi bekliyorum

Bahsetiğiniz devre elemanı,yıldırım/Şebeke darbe koruyucudur.Her panoda mutlaka bulunması yararlıdır.B,B+C,B+C+D,tiplerinde olur.Bağlı olduğu noktadaki şebeke durumuna göre ( TT,TNS,TNC,IT ) seçilmesi gerekir.Leutron firmasına ait eşdeğer malzeme dokümanı ektedir.Çok önemli bir devre elemanı-
dır.Mutlaka,yerinde kalması gerekir.

Ekli dosyalar

• 381226_381227_IP_BC_TT_25-100_01.rar
    210.5 KB · Görüntüleme: 19
  • 381218_381219_IP_BC_TNC_25-75_01.rar
    413.4 KB · Görüntüleme: 16
  • 381222_381223_IP_BC_TNS_25-100_01.rar
    217.7 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
topraklama nötr birleşmesi mi var devrede yoksa arada dirençmi var baralardan alınan 16 lık kablo ile nötr toprak birleştiriliyor buda başka sorunlara sebep veriyo 20 sene pano gezdim ama ilk defa 1 panoda gördüm

fahri hocam ben 20 yıl adanada iş yapıp tesisat döşedik ancak yaptığımız hiç bir işte tesisatta ne isteğe bağlı nede tedaş isteğine göre aşırı gerilim rolesi ve parafudur kullanmadık son 2 yıl içerisinde hatay/dörtyol çevresinde aşırı gerirlim rolesi istendiği ve gerektiği için kullanmaya başladım 20 yılda hiç görmediğim AGR contaktör bağlantısını burada 1 defada klavuz ve şemasını inceleyerek yapıp öğrendim daha sonra parafudurdan bahsetmeye başladılar AGR fazla yer kapladığından onu istediler açıkcası onu görmemiştim arkadaşımın dükkanından istedim 1 tane inceledim basit ve üzerinde surge kontroller yazıyor yukarıda anlattığım mevzuda bu imiş yani surge dalgalanma anlamında şimdi merakım şu acaba hiç bir arkadaş AGR veya mono ve tri parafudur anlayamadımı benim merak ettiğim hususu ve surge kontroller dediğimiz parafudura ayrı bir bağımsız topraklama yapıldığından dolayısı ile nötr toprak kısa devresi olmuyor yani şebekeye ayrı parafudura ayrı topraklama yanlış anlattıysam özür.

Forum istatistikleri

Konular
128,780
Kullanıcılar
450,867
Son üye
mahir033

Yeni konular

Geri