türbin devir kontrolü

Motorun devrini bence elektronik bir cihaz ile encoder gibi mesela olcebilirseniz ve yuke gorede bu vanayi kontrol etmelisiniz.Mekanik bir sekilde bunu kontrol etmeniz biraz zor gibi gorunuyor ama voltaj regulatoru kullanirsaniz daha iyi olur gibi dusunuyorum.Sayet actuatorlu bir vana kullanma imkaniniz var ise buda is gorur se encoder hiz referansina gore pid kontrol ile set pointleri hassas yada kor ayarliyarak bu isi actuatorlu vana ile yapilabilir.

Selamlar,
Arkadasların yorumlarını okudum ve PID yada PWM fikirlerine katılıyorum...
Sistemi tam kararlı calıstırabilmek icin artık hatanın da dahil edildigi PI kontrol sart lakin duruma gore Derivative de eklenip PID kontrol yapılabilir, bunun icin uygun kontrolör aranmalı , mevcut DSP Kontrolörler olabilir her ne kadar karmasık olsalar da .... Zaten PWM icin basit bir PIC serisi denetleyici kafidir...ayrıca PIC ile direkt sistemin (tabiki girise , gerilimi 5V analoga indirecek bir elektronik devre tasarlanmalı) frekansı olcebilir interrupt bayragıyla direkt PWM e mudahale edilebilir ve istenilen degerde kararlı bir kontrol yapılabilir...

uzun zaman olmuş ama hala ihtiyacın varsa ve illa elektronik kontrol yapmak istiyorsan aşağıdaki linkte adamın biri stepperla dizel generatörde devir kontrolu yapmış onu uyarlayabilirsin belki.
Diesel Motor/Generator Controller

Forum istatistikleri

Konular
128,880
Kullanıcılar
451,015
Son üye
alperen uğur

Yeni konular

Geri