Tablaya parçayı bağlama

Yok dediğin yere yazdım. Zaten öyle kullanıyorum bayadır. Ama o şekilde sol alltan sıfırlamadan olmuyor.

Şimdi bizim pistonlar önde, mengenenin üst noktası makinanın sağ üst noktasında. Mecburen sağ üstten referanslayabileceğim bir sisteme geçmem gerekiyor.

o zaman dediğim gibi yapacaksın
vectric den sağ üstten sıfırlayacaksın gene
ama soft limitleri dediğim gibi yaparsan olur
max limitrleri 0 yap
min limitleri - değerler yap işlenecek alan kadar. o zaman olacak
çünkü gcode eksiye gidiyor hep farkındaysan

Şu an bu dediğin ayarlarda. Fakat makina homeswitch konumlarındayken sağ üstten referanslanmış bir cam'i göndermeye çalışınca softlimit hatası veriyor. Ama atıyorum X -100 Y -100 'e alıyorum. O zaman çalışıyor. Referansı da yine sağ üstten almış oluyor. Yani makina işleyeceği parça için sola ve aşağı gidiyor. Olmadı yarın bir video çekeyim bu şekilde..

yaaa anlamadığım konu
sen sağ üstte taktım bu sabitleme zımbırtılarını sağ üstten almak zorundayım diyorsun ya
hala nasıl soft limit hatası alıyorsun
eksi koordinatlara gidebiliyorsan eğer ?
sen vetric de sağ üst referans alıyorsan doğru çalışacak ki start a basınca

X350 böl ikiye çıkan sonucu max artılı min eksili yazacaksın x sağ doğru artıdır sola doğru eksidir y öne doğru artı arkaya doğru eksi z yukarı doğru art aşağı doğru eksi

y öne doğru artı arkaya doğru eksi

Yaygın uygulamada, Y ekseni için yönler tam tersi seçiliyor diye biliyorum. Hangisi doğru?
Sağ el kuralı (baş, işaret ve orta parmak ile gösteriliyor) ile tanımlanıyor.

right_hand.png

Son düzenleme:
@asenyurt ben de bilmiyorum. Tekrar deneyeceğin. Belki cam de hata vardır. Eskiden böyle kullanıyordum hata vermiyordu. Şimdi veriyor.

Siz vcarve'de şu use ofseet 0 0 işaretimi seçiyormusunuz?

@asenyurt dediğin ayarlar şöyle değil mi? Zaten eskidenden böyle kullanıyordum.
Reversed = Seçili
SofMax = 0
SoftMin = -350
HomeNeg = Seçili değil...

Aynen bu şekilde çalışıyor şu an. Sadece birkaç hatam varmış.
1. hata z ekseni.
G-code'lara baktığımda sonuna doğru G1Z+20.0000 gördüm. Yani iş bittiğinde Z ekseni yukarı çıkmak istiyor. Ama ben deneme için Z konumu 0'da iken başlattığımdan...

Start Position ile ilgili.. Birde m6 macrosı + değerler olduğu için ATC ayarıda açık olduğundna olmuyordu. Şimdi eski sisteme döndük. 2 kez proximtylere bindirdim. Biraz gömüldü ama çalışıyor.

ben vcarve kullanmıyorum
referansı vcarve de sağ üst seçtiğinden emin ol
daha sonra şuna bak;
reversed ayarı seçili demişsin aklıma başka birşey daha geldi onun seçimini kaldır.
sonra klavyeden sağ tuşa bastığında iş mili sağa mı gidiyor ? ona bir bak eğer sol gidiyorsa ports pin kısmından direction pinini revers yap oradan yapma..
dediğimi yaptıktan sonra
soft limitler max limitleri 0 yaz
min kısmına -500 (veya tabla kesim alanın neyse)
böylelikle mach3 e diyoruzki sıfır ile eksi alanda çalışacaksın
vcarve de de referans noktası sağ üst yapınca doğru çalışacaktır.
tekrar söylüyorum x ekseni sağa doğru artar sola doğru azalır.
y ekseni ileri artar geri azalır.
z ekseni yukarı artar aşağı eksilir.
kural bu dur.
kimisi x ile y yi karıştırır

Klavye ayarlarını filan oynadım hep sağ-sol ters olabilir. Reverse'ü kaldırdım. Ters gitti. Düzeltmek için port pin kısmına geldim. Fakat reversed diye bir şey yok orada.

- Değer olması benim için problem değil. Sağ üst nokta 0.0.0, sol alt nokta -350,-380, olsun.

Peki Z ekseninin nasıl yapmalıyım? En üst nokta 0. Aşağıya doğru indikçe -50 -100 şeklinde artmalı mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,847
Kullanıcılar
450,950
Son üye
BERKEN

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri