Tablet bataryası.

sykry

Üye
Arkadaşlar merhaba elimde aşağıdaki resimde yer alan bataryayı kuklanan bir tablet var. Bu bataryadan bulamıyorum ama bunun yerine 3.7v 5000mah veya 3.8v 3800mah bir batarya taksam (yine oejinal batarya gibi 3 kablolu) olur mu kullanabilirmiyim, tabletin çalışma düzeninde bir sıkıntı olur mu teşekkürler.
IMG_20220208_182957_HDR.jpg

Merhabalar.
3.7 volt olması koşulu ile her türlü batarya,pil veya harici olarak uygulanan 3.7 volt gerilim ile tablet çalışır.
Ama tabletin mevcut şarj düzeneği üzerinden bataryayı şarj etmek için tabletin batarya soketine uygun bir batarya kullanabilirsiniz.
Bizim çocuğun tabletin bataryası ölmüştü,
Yenisi 200 lira civarı.
Tablet zaten eski o paraya batarya almaya değmez dedim ve bir adet Lm 2596 nın çıkış gerilimini 3.7 volta ayarlayıp,
Tabletin batarya soketindeki 3.kabloyu iptal ederek tablete 3.7 verdim.
Lm 2596 nın girişine 12 volt 1 amper bir adaptör bağladım tablet halâ çalışıyor ne şarjı bitiyor ne bişey 😆

Merhaba. 3.8 volt pil voltajı korunduğu sürece pilin "Wh" kapasitesi aşırı olmamak kaydıyla bir miktar kadar artırılabilir. Örneğin 550 HP kendi laptopumun değişen yeni bataryası 10.8 volt, 4200 mA 'nın yerine orijinal 10.8 volt, 4400 mA li-ion batarya ile değişince bu konuda sıkıntısı (dolum/deşarj) olmamıştı. 3800 mA pil kapasitesi yerine 3000, 3250 mA, 3.8 volt kapasiteli bulunsaydı daha iyi olurdu. peki 10.8 volt, 3800 mA batarya 3 kablolu olarak takılamaz mı, takılır, şarj devresi daha uzun zamanda şarj eder, dolum için normalinden daha çok beklersiniz, sn. Mustafa Kabadayı'nın harici olarak dışarıdan bir kabloyu iptal ettiği durumdaki gibi toplam şarj süresini çok kısaltamamış olursunuz, yüksek kapasiteli olanı bu pile uygun şarj modülüyle değiştirmediğiniz sürece. Yüksek kapasiteli li-ion pil takası farkı bu şekilde olur. Yani bunun takılıp tablette iken hiç şarj olmaması veya tablet sistemine genel olumsuzluğu söz konusu değildir. Zaten asıl sorunuz veya öğrenmek için sorduğunuz buydu sanırım. Kolay gelsin.

Arkadaşlar merhaba elimde aşağıdaki resimde yer alan bataryayı kuklanan bir tablet var. Bu bataryadan bulamıyorum ama bunun yerine 3.7v 5000mah veya 3.8v 3800mah bir batarya taksam (yine orjinal batarya gibi 3 kablolu) olur mu kullanabilirmiyim, tabletin çalışma düzeninde bir sıkıntı olur mu teşekkürler.

3.8v 2640mAh / 10Wh( Konu sahibi foto ürün )

3.8V 3800mAh / 14.44Wh batarya olsa ( Alt foto )

batarya.png

Son düzenleme:
Merhaba. 3.8 volt pil voltajı korunduğu sürece pilin "Wh" kapasitesi aşırı olmamak kaydıyla bir miktar kadar artırılabilir. Örneğin 550 HP kendi laptopumun değişen yeni bataryası 10.8 volt, 4200 mA 'nın yerine orijinal 10.8 volt, 4400 mA li-ion batarya ile değişince bu konuda sıkıntısı (dolum/deşarj) olmamıştı. 3800 mA pil kapasitesi yerine 3000, 3250 mA, 3.8 volt kapasiteli bulunsaydı daha iyi olurdu. peki 10.8 volt, 3800 mA batarya 3 kablolu olarak takılamaz mı, takılır, şarj devresi daha uzun zamanda şarj eder, dolum için normalinden daha çok beklersiniz, sn. Mustafa Kabadayı'nın harici olarak dışarıdan bir kabloyu iptal ettiği durumdaki gibi toplam şarj süresini çok kısaltamamış olursunuz, yüksek kapasiteli olanı bu pile uygun şarj modülüyle değiştirmediğiniz sürece. Yüksek kapasiteli li-ion pil takası farkı bu şekilde olur. Yani bunun takılıp tablette iken hiç şarj olmaması veya tablet sistemine genel olumsuzluğu söz konusu değildir. Zaten asıl sorunuz veya öğrenmek için sorduğunuz buydu sanırım. Kolay gelsin.
Evet teşekkür ederim, şarj süresinin uzayacağı vb söz konusunda ufak da olsa bilgim var. Esas merak ettiğim sadece tablete bir zararı olur mu takmam da bir sakınca var mı onu merak etmiştim. 3.8v olup 5000mah değilde 3200&3800mah bataryalarda gördüm ebat olarak da benim tabletin bataryası ile aynı ebatlardalar.

Tableti ben anneme vereceğim internetten yemek videoları vs izlesin diye dolayısıyla hem çok kullanılmayacak hemde annem için pratik olması konusunda ekstra bir şey takmam devre elemanı kullanmam pek doğru değil. Kapasitesini biraz düşürüp bir batarya alıp içine takayım orjinali gibi kullanılsın.

Evet teşekkür ederim, şarj süresinin uzayacağı vb söz konusunda ufak da olsa bilgim var. Esas merak ettiğim sadece tablete bir zararı olur mu takmam da bir sakınca var mı onu merak etmiştim. 3.8v olup 5000mah değilde 3200&3800mah bataryalarda gördüm ebat olarak da benim tabletin bataryası ile aynı ebatlardalar.

Tableti ben anneme vereceğim internetten yemek videoları vs izlesin diye dolayısıyla hem çok kullanılmayacak hemde annem için pratik olması konusunda ekstra bir şey takmam devre elemanı kullanmam pek doğru değil. Kapasitesini biraz düşürüp bir batarya alıp içine takayım orjinali gibi kullanılsın.

https://tr.ifixit.com/Guide/Acer+Iconia+B1+(Tablet)+Battery+Replacement/29854
https://guide-images.cdn.ifixit.com/igi/RO5osBVQaIxBlLtZ.huge

Diğer seçenekler ( çeşitli voltajlara göre )
Bataryasız çalıştırma içinde araştırma yapmanız .
Tablet tv ye yansıtma veya kablolu seçenek .

Elektronikci arkadaşlara danışmanız .

Son düzenleme:
Tablete olası zararı (risk faktörünün) en az veya sıfır olmasını istiyorsanız mutlaka 3.8 volt, 3200 mA'liği bence seçin, orijinalinden mA değeri olarak çok uzak değil çünkü. Bu kapasite seçilirse şarj sistemiyle hiç zorlanmadan daha kolay şarj edilecektir. Kendi laptop batarya değişiminden bir örnek verebildiğim gibi. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,325
Kullanıcılar
451,772
Son üye
QFaruk

Yeni konular

Geri