tava tesisatı hakkında

metto

Üye
merhaba arkadaşlar
bodrum da tava tesisatı yapınca kabloların akım kapasitelerinde toprak mı havaya mı bakacağız.
tavanın büyüklüğünü nasıl belirliyoruz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ortam sıcaklığına göre bakacaksınız. ortam sıcaklığı 30 derece ise havaya göre bakılır. şayet ortam sıcaklığı 20 derece dolaylarında olacaksa toprağa göre bakılır.

ben anlamadım . havaya veya toprağa bakacak olan nedir ?

n anlamadım . havaya veya toprağa bakacak olan nedir
kablo akim tasima kapasitesi havada ve toprakta farkli olmakta tava icerisinde hangisini referans alayim diyor.
cevap dogrudur
avanın büyüklüğünü nasıl belirliyoruz
tava buyuklugu icin once kablo sayisini ve kesitini belirleyin. kablo cinside kesiti degistirmekte.
bunlar belirlendikten sonra sisteme dahil olacak yeni makina veya unite var mi onu dusunun
bunlarin hepsi kafanizda olustuktan sonra tavayi yatay (ust uste kesinlikle kanlo yatirmayin) olarak kablolatiniz ile taslakta serin.
atiyorum 3 tane 50 lik 5 tane 10 luk cikti
8 tane kablo 30 cm eni geliyor
siz %20 bosluk birakin yani 400 luk tava secin.
her zaman bosluk olsun hayat kurtarir

EYVALLAH ÇOK SAOL HOCAM.
4 TANE BLOK UN ALTI ORTAK OTOPARK YANİ BİRLEŞİK SAHA DAGITIM PANOSU DIŞARDA OLUP OTOPARKIN İÇİNDE TAVA KULLANABİLİRMİYİM.

ortam sıcaklığına göre bakacaksınız. ortam sıcaklığı 30 derece ise havaya göre bakılır. şayet ortam sıcaklığı 20 derece dolaylarında olacaksa toprağa göre bakılır.
Bunu ilk defa duydum.
Havada olup da 20 derece olursa ne olacak o halde. Kafam karisti bunda

İşin dogrusu 2 kritere bakılır boru içerisinde ve havada, kablo ne kadar az ısınırsa akım taşıma kapisitesi o kadar artar boru içerisinde ısınması daha kolay oldugu için mesala 2.5 luk kablo boru içerisinde 10 amper taşıyorsa havada 15 amper taşır değerler örnektir.

Tesisatlarda (bina vb.) Cekilen kabloyu bende pek anlayamadim neye gore sinir belirleyecegimizi.

aslında kablonun toprak altı yada havada düşenme durumuna göre değil ortam sıcaklığına bakılmalı. en çok kullanılan 20 C ve 30 C sıcaklığa göre hazırlanır. ancak ortam sıcaklığı 40 veya 50 derece ise kablo akım taşıma kapasiteleri tekrar gözden geçirilir ortam sıcaklığına uygun kesit kullanılır.

Peki degistirme kat sayisini kullanirken ilk baska baz alacagimiz deger hangi tablo olmali

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…