Teknik eleman bu kadar ucuz mu?

arkadaşlar bir soru soracağım müsadenizle.mühendis hepimize göre üst düzey teknik elemandır.(allahtan değilim)bir inşaat firmasında şantiye şefliği yaptığım dönemde yeni mezun inşaat mühendisi binanın KİRİŞİ ni gösterip abi bu ne diye sordu. makina mühendisi gördüm büyük çaplı bir bornun çevresini şeritmetreyi sarıp ölçtü.bunlara asgari ücret bile çok.teknik elemandan kastınız nedir?

mardahan arkadaşım sanada bir soru kusuruma bakmazsan.2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları ve üniversite mezunları (içlerinde 4 yıl yaşadım)okudukları dönemde lisede hafif sosyal demokrat, üniversitede kızıl komunist,okul bitince 10 kişinin başına geçince neden faşist oluyorlar.neden kızıl olarak devam edip bu köleliğe ve sömürü düzenine karşı durmuyorlar.söylemlerine bakarsanız iş emek düzen sömürü komandante che guavera ve ÇAV BELLA.ama icraata gelince borsa döviz kurlar petrol moda ve nükleer enerji.sorun eğitimdemi yoksa insanoğlunun nefsinde, çiğsütemmişliğindemi ?Saygılar hocam

Moderatör tarafında düzenlendi:
abilerim siz cok şanslısınız bende elektrik tekniyeniyim iş görüşmesine gititm mühendis mülakat yaptı işte elektrikle ilgili bir ton soru neyse sıkıntı yok bildik hemen evrekları hazırla dedi ok dedik ama biz asgari üçretten fazla vermiyoruz dedi
3 vardiyalı bir sisitem vasflı elemanla vasıfsız eleman arasındaki fark nerde yaaa.....

Cidden yazık insanların emeklerine. Bir şekilde bu tip olayların önüne geçilmeli.

ben senelerce bir firmada mekatronik elemanı olarak eşimle çalıştım.3100 tl maas alıyordum,eşim 1000 tl alıyordu.Zam istedim vermediler hadi eyvallah diyip işi eşimle birlikte bıraktık.şimdi kendi işyerimiz var o firayada iş yapıyoruz.Bence her insan yeteri beceri ve öz güveni varsa ömründe birkerede olsa kendi işini yapmayı denemelidir.

forumda okuyoruz topraklı prizin nasıl bağlanacağını, kaçak sigortanın neden attığını falan filan. böyle yetiştirilen adamlar olduğu sürece ücretlerimiz fazla artmayacaktır. teknisyen, tekniker olarak öncelikle duruşumuzu değiştirmeliyiz. her teknisyen arkadaş bence iş yerinde kendi farkını yaratmalı. sonra bir çatı altında beraber hareket etmeli belirli günlerde bir araya gelip toplantılar düzenlemeliyiz. ama facebooka, msn yapmaktan insanlar artık robotlaşmış.

Bu böyle gider ben daha fazla iyileştirme olabileceğini beklemiyorum.

mardahan arkadaşım sanada bir soru kusuruma bakmazsan.2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları ve üniversite mezunları (içlerinde 4 yıl yaşadım)okudukları dönemde lisede hafif sosyal demokrat, üniversitede kızıl komunist,okul bitince 10 kişinin başına geçince neden faşist oluyorlar.neden kızıl olarak devam edip bu köleliğe ve sömürü düzenine karşı durmuyorlar.söylemlerine bakarsanız iş emek düzen sömürü komandante che guavera ve ÇAV BELLA.ama icraata gelince borsa döviz kurlar petrol moda ve nükleer enerji.sorun eğitimdemi yoksa insanoğlunun nefsinde, çiğsütemmişliğindemi ?Saygılar hocam

Size katılmamak elde değil...
Ama malumunuz, uygulamadaki kominizm ile, kitaptaki arasında çok çok fark var... Bakınız eski SSCB, bakınız ÇİN... :rolleyes:
Tüm insanlığın iyiliği için olan bir ekonomik sistem, sanırım insanlığın doğasına aykırı... ;)
Ne kominizm, ne faşizm, ne de kapitalizm bizi sistemin kölesi yapmaktan başka bir işe yaramıyor... ;)

arkadasla bu benim görüşüm tabiki ama:) madem mesleginde cok iyisin..kendine ve meslegine güveniyosun ?????? ozaman minarenin gölgesine takılı kalmıcan..bende uzun bir süre bir sektörde calıstım..baktım kendime güveniyorum..maaş aynı.. büyük düşündüm..ve aldıgım maaşın 3 katı fazlasına iş buldum ve halen çalısıyorum..ama meslegine ve kendine güveniyosan...tabii işin içinde nasip olayıda var oda ayrı bir olay :)

musmercan arkadaşım.teknik eleman düşüncesinin temelinde kurallara bağlı kalmayıp onları zorlama hatta değiştirme düşüncesi yatmalı bence.birçok etken biraraya gelmeli.en eönemlisi temel değişmez kurallardan sonra neyi değiştirirsek daha kısa zamnda daha az enerji ile daha kaliteli üretim yaparız.temel düşünce bu olmalı ama bunu düşünürken ve yaparken bilgi beceri ve tecrübelerden beyin fırtınası yaparak yararlanmak gerektiğine inanıyorum.benim şahsi düşüncem teknik elemanın yeterli bilgiye birikime ve tecrübeye sahip olması en az 15 yıl alıyor.ayrıca iyi bir teknik eleman sallabaş olmmamlı biraz aykırı düşünmeli sorgulamalı araştırmali ve çok düşünmeli.saygılar.

mardahan arkadaşım bahsettiğin 2 ülke bence bizden çok iyi durumdalar.eski sscb yeni rusya şu an dünyanın sekizinci büyük ekonomisi.çin ise japonyayı yeni geçti ve dünyada ikinci sıraya yerleşti.her iki ülkeninde kişi başı gsmh sı bizden fazla.rusya devlet başkanı işçilerin istediği sözleşmeyi bunu imzalayacaksınız deyip işverenin önüne atıyor kameraların önünde.amerika merkez bankası FED başkanı Bernanke çin ekonomi baknına çin para birimi yuan çok değerli global ekonomi olumsuz etkileniyor dediği zaman önemli olan benim halkımın refahı herkes işine baksın diyebiliyor.demekki temel düşünce iyi olursa uygulama ve geçişlerde çok fazla sorun yaşanmıyor.saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar elektrik için konusayım yer gök elektrik bölümü mezunu elektrik bölümü olmayan E.M.L. yok gibi, çıraklık okulları, meslek edindirme kursları yüksek okullarada artık her kez giriyor yılda binlerce elektrikçi piyasaya çıkıyor. o kadar fazlayız ki Türkiye deki otomobil fabrikaları üretime elektrik mezunu alıyor T..... olanda tanıdığım bir cok arkadaş hatta çalışıyor yüksek okul mezunu işin özü Tekniker bile kendi arasında ikiye ayrılıyor T.B.M.Y.O ve M.Y.O diye çeşidimiz çok sayımız cok
ücretler düşer tabi neden düşmesin bir iki işi bilen sağlam eleman var hemen yanına asgari ücretten bir deneyimsiz bir eleman al bunu yetiştir yetiştirmesen iş yükün çok fazla yetiştirsen al sana bir rakip daha o 10 na çalışırken sana 20 vermezler bu kadar basit

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri