Ters sıradan kontak çekmek

AhmetNuri

Üye
Merhaba, plcde arka arkaya iki tane röle var
bir tanesi yön valfini çekiyor diğeri basınç valfini

Şimdi adam düşmeye bastığında önce yön valfi açılmalı 100 ms sonra basınç valfi. burada bir sorun yok.

Adam düğeden elini çektiğinde önce basınç valfi kapanmalı 100 ms sonra yön valfi yani başta olan durumun tam tersi bu nu set rest kullanarak sağlayabiliyorum fakat daha emliyetli bir yol arıyorum. nasıl yapabilirim?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
TON ve TOF timerlar ile yapabilirsin.
Butona basınca yön valfi için 100 ms tof timer kullan, basınç için 100ms lik ton timer kullan.
Butonu bıraktığında tof timerdan dolayı yön geç bırakacak.

TON ve TOF timerlar ile yapabilirsin.
Butona basınca yön valfi için 100 ms tof timer kullan, basınç için 100ms lik ton timer kullan.
Butonu bıraktığında tof timerdan dolayı yön geç bırakacak.

bu işi iki adet timer ile halledemeyiz diye düşünüyorum. butona ilk basmada belki istenileni sağlıyor olabilir ama butonu bıraktığımızda tof'dan dolayı yön valfi 100ms geç bırakacak, ve bıraktığı anda da ton'un set girişi kesildiği için basınç valfi kapanacak, kısacası butonu bıraktığında iki valfde aynı anda kapanır.

Bu olayı en kesin hali ile çözmek için set/reset lojiği ile çalışmak gerekir diye düşünüyorum.

bu işi iki adet timer ile halledemeyiz diye düşünüyorum. butona ilk basmada belki istenileni sağlıyor olabilir ama butonu bıraktığımızda tof'dan dolayı yön valfi 100ms geç bırakacak, ve bıraktığı anda da ton'un set girişi kesildiği için basınç valfi kapanacak, kısacası butonu bıraktığında iki valfde aynı anda kapanır.

Bu olayı en kesin hali ile çözmek için set/reset lojiği ile çalışmak gerekir diye düşünüyorum.

zaten butonu bıraktığında ters işlem isteniyor önce basınç valfi bıraksın istemiş. butonu bırakınca basınç valfi bırakacak tof timerdan dolayıda yön valfi geç bırakacak.

Merhaba,

Şimdi butona basınca istenilen şekilde valfler açılıyor, bunda hem fikiriz.
Buton bırakılınca TOF'dan dolayı yön valfi açık durumdadır (TOF zamanlayıcısı saymaya başlar), TOF çıkışı TON'a bağlı olduğu için basınç valfi açık durumdadır.
TOF için yeterli süre geçince yön valfi kapanır, TOF çıkışı TON'a bağlı olduğu için AYNI ANDA basınç valfi de kapanır.

sn. AhmetNuri,

set-reset ile cozulebilen devreye alternatif kumanda semasi asagidadir. umarim isinize yarar.

kolay gelsin...

2 satır arkadaşlar. ben test ettim
buton tof out(yonvalfi)
buton ton out(basınçvalfi)

zaten butonu bıraktığında ters işlem isteniyor önce basınç valfi bıraksın istemiş. butonu bırakınca basınç valfi bırakacak tof timerdan dolayıda yön valfi geç bırakacak
allforum arkadaşımın yazdıklarına katılıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,970
Kullanıcılar
451,164
Son üye
Yalpaslan

Yeni konular

Geri