TIA Portal Avantajları nelerdir?

Merhaba arkadaşlar;
Ben tüm uygulamalarımda Simatic 5.5 sp1 ve wincc 2008 sp2 kullanmaktayım. TIA potala geçmelimiyim eğer geçmeliysem bunun nedenleri neler olmalıdır?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sayın ismailözcan

Kişisel görüşüm Tia-Portal henüz gelişme aşamasında ve daha yeni yeni yayılıyor tavsiyem biraz daha beklemenizdir.

Saygılarımla

arkadaşlar bu ben Tia-Portal Simatic V11 ile Siemens PCS7 v8.0 arasında ne fark var Tia portal anladığım kadarıyla simatic step 7 programllarının yeni bir arayüzü herhalde ve içinde WinCC Scada programıda var ama pcs7 v8.0 nedir anlatabilirseniz sevinirim

Selam ;

TIA portal dediğiniz gibi Step7 programının yeni arayuzu.Step7 de Operator panel, PLC ve Scada programlarına Step7 arayuzu uzerinden ulasıp o kısımla ilgili programlara ulasıyordun. Ornegin Operator panel için WinCC flexible, Scada için WinCC programı açılıyordu.
TIA portalda WinCC flexible ile WinCC tek catı altında toplanmış.TIA portal 11 CD sinden kurulum yaptıgında WinCC basic kuruluyor.Bununla sadece basic panelleri programlayabilirsin.Basic Panellerin haricinde diger panelleri de programlayabilmek için Ayrı bir CD den WinCC advanced i kurmalısın.
Scada sistemi kullanmak istiyorsan WinCC profesinal ı kurman gerekmekte.Yani tek lisansla hepsi birlikte geliyor diye birsey yok.

Kullanım olarak Step7 e gore avantajları ve dezavantajları var.bu cok daha detaylı bir konu .vaktim olunca onlarıda yazmaya calısırım.

Tia Portal v11 Pro... kullanıyorum... Görüntü olarak modern görünüyor kullanım çok sıkıntılı değil ancak henüz tam oturmamış bir platform... Zaman zaman çok kastığınızda kendiliğinden kapanıyor ki eğer kayıt etmediyseniz çalışmanızı tekrar yineliceksiniz... Bazen konfigirasyon sıkıntılarım oluyor ancak bu s7-1200 den de kaynaklı... WinCC kısmını arkadaşım kullandı tasarım yaptı ama bir türlü haberleştirmeyi yapamadı... Bu yüzden benim tavsiyem şimdilik WinCC yada Flexible ile devam etmek... Tia için kullanım da sıkıntı çok yok...

TIA, Win7 32bit i5 işlemcili 4GB ram(32Bit olduğunda 2,5) li bir bilgisayarda program atması yaklaşık 3-4 dk sürüyor. Bazen PLC'yi görmemesi ve programın kapanması da cabası.

Kolaylık olarak. Tagleri sürükle bırak ile kullanabiliyorsunuz. Toplama çıkarma gibi işlemlerde değişkenleri otomatik tanıyor. Scada tarafı için tagleri taşımak gibi bir sorun yok.

Benim çözemediğim olay ise şu. Bir bloğu güncelliyorsunuz sadece onu atmak istiyorsunuz ancak tüm programı atmaya çalışıyor. Bu da zaman kaybı.

TIA, Win7 32bit i5 işlemcili 4GB ram(32Bit olduğunda 2,5) li bir bilgisayarda program atması yaklaşık 3-4 dk sürüyor. Bazen PLC'yi görmemesi ve programın kapanması da cabası.

Kolaylık olarak. Tagleri sürükle bırak ile kullanabiliyorsunuz. Toplama çıkarma gibi işlemlerde değişkenleri otomatik tanıyor. Scada tarafı için tagleri taşımak gibi bir sorun yok.

Benim çözemediğim olay ise şu. Bir bloğu güncelliyorsunuz sadece onu atmak istiyorsunuz ancak tüm programı atmaya çalışıyor. Bu da zaman kaybı.

Scada tarafı için Runtime PC olarak kullanmak istediğimizde haberleşmeyi nasıl sağladınız? PLC haberleşiyor ama WinCC kısmı runtime aldığınızda buton tıklamalarına cevap vermiyor?

Scada kısmında haberleşme ayarlarınızda bir sorun olabilir. Eğer Input verilerini de okuyamıyorsanız. Büyük ihtimal İletişim ayarlarında bir sorun vardır.

Şu anda eski sistemle devam ediyoruz. Panele TIA'dan program atmaya çalıştığımda İşletim sistemini güncellemesi gerekiyor. Bu yüzden deneme yapamıyorum. Yaptığım zaman cevabı yazabilirim. Kolay gelsin.

onu ayalayabiliyorsunuz. yükleme esnasında size soruyor. ordan sadece değiştirdiğininz blogu yükleyebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
129,027
Kullanıcılar
451,285
Son üye
aslanlion

Yeni konular

Geri