Toknefes'te tanıtımı yapılan sensörlü çöp kovası!

vecivicivokke

"Elenktirink elaktirinik olurmu onsuz evlilink? "
Yönetici
Yönetici
Olm bu ne lan ? Milyoncudan alınan laylon çöp kovasına sensör takmak nedir ? Ayrıca neden bekliyor :)
( Bu arada forumdan atilirsam filan tekrar geldiğimde alacağım nick : teknofes'de tanıtımı yapılan sensörlü çöp kovası olacaktır. Kimse almasın lütfen!)

Ne bekliyorsunuz ki?

DARPA yada Tübitak SAGE seviyesinde teknoloji gösterimi mi?

Teknofest ve benzerleri bir fuardır. Ana amacı teknoloji gösterimi yada ileri teknoloji sunumu yapmak olan değil. Genç ve özellikle ilköğretim çağındaki çocukları özendirmek.

Şahsen bir iki Teknofesti görme fırsatım oldu ve net şunu gözlemledim.Çocuklar ve gençler bu tür şeyleri yakından gördükçe, bir şeyler yapan yaşıtları ile muhatap oldukça,önlerine gidecekleri bir yol sunulunca bu işlere merak sarıyorlar ve ucundan bucağından bulaşıyorlar. Aileler de çocuklar adım attıkça teşvik ediyorlar. ve destek veriyorlar. Bu tür fuarların amacı bu zaten bu "teşvik etmek, yol ve hedef göstermek" teknoloji geliştirmek yada gelişmiş teknoloji sunmak değil.

Türk insanının ilginç bir yönü var. olur olmaz her şeyi oturduğu yerden eleştirmek. Halbuki bu işin en iyi yapıldığı yer olan ABD'ye bakarsanız kasaba seviyesinde bu tür şeyler teşvik ederler, bir şeyler yapmaya çalışan insanları taktir ederler. Bizim yöntemimiz ise küçük görmek ve dalga geçmek.

Yahu benim nesli mahfveden bir söz vardı "icat çıkarma" diye. Çocukların merak ve ilgisini öldürmekte üstüne yoktu ebeveynlerin. Çocuk yada genç bir emek vermiş aptalca da olsa bir şey yapmış bir şey ortaya koymuş ilk dalga geçen ebeveyni ve yakın çevresi oluyordu.

Sonun da ne oldu teknolojiye zerre merak duymayan, bir şey yapmak istese de dalga geçecekler diye teşebbüs etmeyen ancak yaşını başını alınca, etrafı önemsemeyip maddi olarak rahat edince hobilerine ve bir şeyler üretmeye merak saran bir nesil çıktı.eh 40-50 yaşından sonra artık verimli olabilirsiniz onu taktirinize bırakıyorum.

Hasılı arkadaşlar dalga geçmeyin ,teşvik edin,Bu gün sensörlü çöp kovası yapan cocuk yarın gitsin o sensörleri geliştirerek otonom sürüş çalışsın, Daha iki üç gün önce Space X 120 metrelik roket ünitesini geri inişte havada yakaladı. Tekofest'in bir bölümünde ise "dikey inişli roket" yarışması vardı. Eğer yarın Space X seviyesine gelecekseniz o dikey iniş çalışan çocukları gençleri teşvik etmeye mecburuz.Yoksa Elan Musk gibi adamları internetten izler, "adamlar yapıyor yahu" deyip sonra bu memleket adam olmaz edebiyatı yapmaya devam ederiz.

Motivasyon bozulmamalı, yapılanlara teşvik edilmeli.
Küçük veya büyük projeler...
Kimsenin aklına gelmeyen icatlar...
Teşvik verilmeli, Desteklenmeli ..
ARGE, robotik, bilişim, mekanik tümü...
Mandaldan yapılsın , plastik kovadan. Yapılsın önemli değil, önemli olan fikir dir.
Çocukluğumda japon mallarini kimse almak istemezdi kalitesiz diye, adamlar teknikojiye yön veriyor.
Şimdi aynı sözler çin malları için söyleniyor.
Dayanıksız, kalitesiz, çakma ürünler diye...
Ana dünya onlara muhtaç...
Teknoloji de zirve...
Bizlerde bir yerden başlayacağız, gelişeceğiz...

Teknolojide ki yenilikleri duyunca, görünce seviniyorum, mutlu oluyorum. Gurur duyuyorum.
Bizim insanımızın da, genç mühendislerimizin de başarıları var, katkıları var.
Plastik kovalı proje tutarsa, metalden, sert çelikten, titanyum dan vs vs ... den yapılır
Öğrenci nereden bulsun titanyumu, zirkonyumu.
Bulmuş plastik kovayı yapmak istediği projeyi anlatıyor.
Yapılanları küçük görmeyi, kendimizi ezmeyi seviyoruz.
Doğru olanı... teşvik etmek, pırıl pırıl genç beyinleri desteklemek
Fuarların festivallerin amacı bu ...

@Ar-kur-Tek
Duygulara tercüman olan, çok güzel bir yazı olmuş.
Tebrik ederim.

Son düzenleme:
Ne bekliyorsunuz ki?

DARPA yada Tübitak SAGE seviyesinde teknoloji gösterimi mi?

Teknofest ve benzerleri bir fuardır. Ana amacı teknoloji gösterimi yada ileri teknoloji sunumu yapmak olan değil. Genç ve özellikle ilköğretim çağındaki çocukları özendirmek.

Şahsen bir iki Teknofesti görme fırsatım oldu ve net şunu gözlemledim.Çocuklar ve gençler bu tür şeyleri yakından gördükçe, bir şeyler yapan yaşıtları ile muhatap oldukça,önlerine gidecekleri bir yol sunulunca bu işlere merak sarıyorlar ve ucundan bucağından bulaşıyorlar. Aileler de çocuklar adım attıkça teşvik ediyorlar. ve destek veriyorlar. Bu tür fuarların amacı bu zaten bu "teşvik etmek, yol ve hedef göstermek" teknoloji geliştirmek yada gelişmiş teknoloji sunmak değil.

Türk insanının ilginç bir yönü var. olur olmaz her şeyi oturduğu yerden eleştirmek. Halbuki bu işin en iyi yapıldığı yer olan ABD'ye bakarsanız kasaba seviyesinde bu tür şeyler teşvik ederler, bir şeyler yapmaya çalışan insanları taktir ederler. Bizim yöntemimiz ise küçük görmek ve dalga geçmek.

Yahu benim nesli mahfveden bir söz vardı "icat çıkarma" diye. Çocukların merak ve ilgisini öldürmekte üstüne yoktu ebeveynlerin. Çocuk yada genç bir emek vermiş aptalca da olsa bir şey yapmış bir şey ortaya koymuş ilk dalga geçen ebeveyni ve yakın çevresi oluyordu.

Sonun da ne oldu teknolojiye zerre merak duymayan, bir şey yapmak istese de dalga geçecekler diye teşebbüs etmeyen ancak yaşını başını alınca, etrafı önemsemeyip maddi olarak rahat edince hobilerine ve bir şeyler üretmeye merak saran bir nesil çıktı.eh 40-50 yaşından sonra artık verimli olabilirsiniz onu taktirinize bırakıyorum.

Hasılı arkadaşlar dalga geçmeyin ,teşvik edin,Bu gün sensörlü çöp kovası yapan cocuk yarın gitsin o sensörleri geliştirerek otonom sürüş çalışsın, Daha iki üç gün önce Space X 120 metrelik roket ünitesini geri inişte havada yakaladı. Tekofest'in bir bölümünde ise "dikey inişli roket" yarışması vardı. Eğer yarın Space X seviyesine gelecekseniz o dikey iniş çalışan çocukları gençleri teşvik etmeye mecburuz.Yoksa Elan Musk gibi adamları internetten izler, "adamlar yapıyor yahu" deyip sonra bu memleket adam olmaz edebiyatı yapmaya devam ederiz.
TEKNOFEST'in temel amacı, Türkiye'nin milli teknoloji hamlesini desteklemek ve teknolojiye dayalı bir gelecek inşa etmektir.

Herşeyi alkislayacam diye iyice zivanadan çıktınız

Kimse bu projenin teknik detaylarını paylaşmamış.
Bir sensör ile otomatik kapağı açılan bir çöp kovası ile, bir sensör aracılığı ile otomatik çöp imhası yapabilen bir çöp kovası çok farklıdır.
Her iki teknik de bilindiği halde çöp imhası için yapılmış bir projede ciddi hesaplamalar olacaktır.
Bu hesaplamaların yapılabilmesi öğrenci seviyesi için ciddi bilgi birikimi demektir. Ama piyasadan bir modül bularak bir motor ile kovanın kapağının açılmasını sağlamak bir proje değildir.

Ben endüstri meslek lisesi son sınıfta iken benzer bir yarışma yapılmıştı.
Ben elektrik motorlarının güçlendirilmesi konulu bir proje yapmıştım.
Silindirik bir tahta üzerine sarılmış hareketli bir bobin ve U mıknatısı ile yapılmış böyle bir motor zaten tüm okullarda deney ve ödev olarak verilmekte idi.
Ancak benim tesadüfen bulduğum bir unsur vardı. Motorun bobininin içerisine EI trafodan sökmüş olduğum I saclarını yerleştiriyor ve motordan daha fazla kuvvet elde ediyordum. Gel gelelim o yıllarda hiç önemsemediğim bir olay ile karşılaştım.
Aynı ebatta bir ses trafosundan sökmüş olduğum I sacları takınca motor diğer saclara göre çok daha kuvvetli oluyordu.
Bir öğrenci olarak teknik detayları bilmiyor olsam da Turan hocamıza sordum ve cevabını almıştım.
''SACLARIN MANYETİK GEÇİRGENLİĞİ''
Normal trafolarda manyetik geçirgenlik 10.000-15.000 GAUSS civarı iken, ses trafosunun manyetik geçirgenliği 20.000 ila 40.000 GAUSS gibi idi.
Oldukça fazla kitap karıştırıp bazı şeyleri anlayınca projemi de formüllerle sunmuş ve beğeni toplamış, okul çapında 3. olmuştum.

Birinci olan proje ise o yıllarda başarılı olmasa da şimdi bile takdirle karşıladığım bir proje idi.
Proje konusu enerji nakil hatlarında meydana gelen kayıpların en aza indirilebilmesini anlatan bir proje idi.
Bu projeden tek hatırlamış olduğum şey normal bakır olan iletkenler yerine özel alaşımlı tellerin kullanılması idi.
Hangi alaşımların ne tür iletkenliğe sahip olabileceği, hangi alaşımların uygun bütçeli olabileceği gibi bir çok teknik detay anlatılmış ve basit bir deney düzeneğinde anlatılmıştı.
Böyle bir proje için bile araştırılması gereken onlarca iletken ve muhtelif alaşımlar bulunduğu için onlarca sayfa anlatımlar bulunuyordu.
Çocuğun babası veya bir akrabasının metalürji konusunda bilgili olduğunu da duymuştuk.

İşte bu gibi projelerde gerçekten ele alınması gereken gerçekler şudur.
Bir öğrenci kendi dalında ne kadar öğrenmiş ve konuya ne kadar hakim olabildiği.
(öğrenmiş ve konusuna hakim, kafası çalışan birisidir ve teşvik alır)
Hayali gibi bir proje dahi üretebiliyorsa, bu projenin bir başlangıcını yapabilmişse takdirle karşılanır.

TEKNOFEST'in temel amacı, Türkiye'nin milli teknoloji hamlesini desteklemek ve teknolojiye dayalı bir gelecek inşa etmektir.

Herşeyi alkislayacam diye iyice zivanadan çıktınız
Hocam ağır olun lütfen. Zıvanadan çıkma lafının ya anlamını bilmiyorsunuz ya maksadı aşıyorsunuz...Sadece düz bir eleştir benim ki. Bir kızgınlık yada öfke durumu da yok ki.

Konuya dönersek. Hiç bir festival fuar gösteri kendi başına bir şey inşa edemez. Bunlar bir gösteri, anlatı yada sunudur.

Sizin yazdığınız metinde "geleceği inşa etmek" denilen kısım yukarıda benim kabaca yazdığım gelecek nesilleri bilim ve teknolojiye yönlendirmek amacı ile aynı zaten. Neye itiraz ediyorsunuz?

Bu fuarlar sayesinde çocuklar ve gençler bir şeylere özeniyorlar, kendilerine bir hedef koyuyorlar. Yahu ben bir sürü çocuktan kendi kulaklarımla duydum "mühendis olmak istiyorum, pilot olmak istiyorum uzaya gitmek istiyorum v.s gibi lafı. Gelecek inşa etmek işte budur zaten. Teknolojiye adanmış, bilime adanmış , üretmeye ortaya bir şey koymaya meraklı ve hazır çocuk ve gençlerle geleceğe hazırlanırsınız zaten. Bunun başka yolu yok ki.

Ayrıca yukarıdaki yazıyı gerçekten anladığınızı zan etmiyorum. Size diyorum ki bir çocuk yada genç sensörlü çöp kovası da yapsa da dalga geçmeyin aksine teşvik edin. Kimse salak değil. O çocuk fuarda kendi ürününü sergilerken yan tarafında başka bir yaşıtının süper hızlı dron yaptığını ,diğer tarafta otonom su altı robotu yaptığını görünce zaten ne kadar geriden başladığını fark edecektir. Yeter ki teşvik edilsin hevesi kırılmasın. Benim anlatmak istediğim bu.

Sizin için basit ötesi ciddiye alınmayacak bir proje olabilir. Doğrudur da. Bilgi birikiminiz tecrübeniz mechazilla yapacak seviyede de olabilir. Bunda bir beis yok. Nihayetinde buradaki amaç sizi yada beni referans alarak bu çocukların yaptıklarını değerlendirmek değil ki.Bir yerden başlamışlar işte. 1000 çocuk çöp kovası yada çizgi izleyen robot ile işe başlayıp bunun 10 tanesi üst düzey mühendis yada girişimci olarak memlekete kazanılsa bu bile büyük kazançtır. Benimde en başta isyan ettiğim nokta budur. Bu kadar basitte olsa bir şeye başlamış çocuklarla dalga geçilip heveslerinin kırılmaması.

Sizi bilmem ama ben kendi hayatımdan çok çok iyi biliyorum ki o yaşlarda bu tür muamele yıkıcı ve bıktırıcı oluyor. İçinizdeki bütün şevki ve .amacı kırıyor. Yada tam tersi basit bir taktir sizi daha azimli ve zor bir yolda mücadeleye hazırlayıp o yolda yürümenizi sağlıyor.

Kişisel olarak ortaya koyulan ürün/fikir ne kadar basit, kolay ,işe yaramaz v.s olsa ikinci seçeneğin sarf edilmesinden yanayım, anlatmak istediğim size karşı çıktığım yerde budur.

Umarım anlatabilmişimdir.

Son düzenleme:
Sert bir yorum yaptığımı düşündüğüm için iletimi sildim.

Forum istatistikleri

Konular
129,570
Kullanıcılar
452,197
Son üye
emrebstg

Yeni konular

Geri