Toplam 300kW Kompresörlerde Gerilim Düşümü Problemi.

ringworm

Üye
Arkadaşlar şöyle bir sorunum var,
Çalıştığım tesiste kullanılan 2 adet soğutma grubunda aşırı derecede gerilim düşümü meydana geliyor. cihazların her biri 100x3kompresör=300 kw kapasitede. cihazlara çekilen besleme kablosu her faz için 2x150mm2 ve mesafe yaklaşık 150m. tesis OG ile besleniyor ve cihaz devredeyken trafo çıkışında 384V ölçüyoruz. Cihaz üzerinde ölçüm yaptığımızda devreye giren her kompresör (100kw) 10V voltajı düşürüyor ve tam kapasitede cihaz üzerinde 354V ölçüyoruz. zaten cihazlarda devreden çıkıyor. ana panodaki voltaj ise değişmiyor.

tüm bağlantıları ve ekleri elden geçirdik ve düzenledik değişen birşey olmadı.

bu konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çalıştığım tesiste kullanılan 2 adet soğutma grubunda aşırı derecede gerilim düşümü meydana geliyor. cihazların her biri 100x3kompresör=300 kw kapasitede. cihazlara çekilen besleme kablosu her faz için 2x150mm2 ve mesafe yaklaşık 150m. tesis OG ile besleniyor ve cihaz devredeyken trafo çıkışında 384V ölçüyoruz. Cihaz üzerinde ölçüm yaptığımızda devreye giren her kompresör (100kw) 10V voltajı düşürüyor ve tam kapasitede cihaz üzerinde 354V ölçüyoruz. zaten cihazlarda devreden çıkıyor. ana panodaki voltaj ise değişmiyor.

teşekkürler.
Yaptığım hesaba göre 300kw toplam motor gücü için her faz 2x150mm2 ise gerilim düşümü%1.85 olarak panoda 380V ise motorlar üzerinde 373V görmen gerekir.100kw her bir motora 50kVar sabit kondansatör bağlamanı tavsiye edebilirim.Gerilim düşümü sorununu bu şekilde çözebilirsin.

Trafo tesisin kendi trafosu herhalde kademeyi yükseltmeyi düşünebilirsin ...Benzer soeunla Mermer ocağında kesme makinasında karşılaştım...Hesapta 10-15 volt düşmesi gereken motorda 40 volt kadar gerilim düşüyordu.. Trafo 5 kademeli idi... Kademeyi düşürerek halledebildik..
Trafo çıkışı için 384 volt düşük aslında... 400 volta kadar yolu var...:)
150-200 metre kabloyu değiştirmek çok masraflı olacaktır...

her bir motora sabit kondansatör bağlanmalı ayrıca trafo kademesi değiştirilmeli çıkış voltaj 400 v ayarlanmalı yinede sorun çözülmüyorsa kablo kesitini arttırmaktan başka çareniz yok kesit normalde düşük

teşekkürler.
rimgvorn bey mesutelb arkadaşın açıklamalarına bende katılıyorum ilk yapılavak işlem trafonuzda kademe yükseltmektir.

Trafo tesisin kendi trafosu herhalde kademeyi yükseltmeyi düşünebilirsin ...Benzer soeunla Mermer ocağında kesme makinasında karşılaştım...Hesapta 10-15 volt düşmesi gereken motorda 40 volt kadar gerilim düşüyordu.. Trafo 5 kademeli idi... Kademeyi düşürerek halledebildik..
Trafo çıkışı için 384 volt düşük aslında... 400 volta kadar yolu var...:)
150-200 metre kabloyu değiştirmek çok masraflı olacaktır...

kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kesinlikle trafo kademesi değiştirmek gerekli....Maliyetin fazla olması da yanlış olması için yeterlidir ,o yüzden kablo değiştirmek teknik olarak doğru da olsa yöntem olarak yanlış bir fikir....

değerli arkadaşlarım,
bende sorunu farkettiğimde ilk iş trafo kademesini 400V a çıkartmıştım.
trafo gece 400V veriyor
ancak tesis devreye girdiğinde (sabah 9:30) ana panodaki voltaj 385V a düşüyor.
trafo 1600 kVA kuru tip ABB ve tesisin tam yükteki toplam amperajı ortalama 1650 amper
ana pano odasında sözkonusu cihazlara ait panoda bağımsız bir kompanzasyon sistemi mevcut. bilmiyorum soruna etkisi nasıldır.

kompresörler üzerine sabit kondansatör fikri ilgimi çekti.
denemeye değer gibi görünüyor.
bu konu ile ilgili detaylı bilgi verebilirmisiniz?

kompresörler yıldız-üçgen kalkış yapıyor.
kondansatörleri nasıl bağlayacağız?

ilginiz ve desteğiniz için teşekkürler

motora yakın bir yerden ayrı bir kontaktör le devreye girip çıksın yeterli
ben uygulamada yaptım gayet başarılı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,857
Kullanıcılar
450,970
Son üye
aysun demir