toprağa kaçak.

Mesut

Onursal Üye
Onursal Üye
Yaklaşık 2 yıl önce , 10 katlı 20 daireli bir binadan arıza şikayeti üzerine gitmiştim arıza gerçekten mühim , binanın tümünde faz kaçağı var , korku bina halkını sarmış kimse içeri giremiyordu, neyse arızanın nerden kaynaklandığını bulmak için tüm dairelerin panodan enerjinisi sırayla kestik, arıza 4 . katta buraya kadar her şey iyi gidiyor.
4 . kat'a çıktığımızda ara ara bir türlü fazın nerden topraklamaya temas ettiğini bulamadık , akşamı getirdik halen çözüme ulaşamadık, güya düşüncemiz bir yerde göremediğimiz sıva altında bir buat var ama nerde ? bu durum sinirlerimi bozmuş, bir yandan sıvacıya bir yandan bınayı yapan elektrikçiye sayıyorum , biraz dinleneyim derken koltuğa oturdum ,otururken arka cebimdeki pense bacağımı acıtınca o anki acı ve birde moral bozukluğunun etkisiyle penseyi kaptığım gibi fırlattım , fırlatınca gidip duvardaki prize çarpıp prizi çatlatınca budefa en azından prizi yapıp öyle gideyim dedim ,priz getirttim ,prizi açınca ne göreyim faz ile toprak priz içindeki metal sıkıştırma ayaklarının altında kalmasından dolayı birbirine metal aracılığıyla temas ediyordu , ev hanımı eşine diyorki hepsi senin yüzünden oldu, bende neden dedim , oda dediki bu prizi eşim dün yeni değiştirdi ben dedimde ona sen beceremezsin bak başımıza ne işler açtı, buda böylece beni çok şaşırtan bir anımdı..

sigortalar niye atmamış.topraklama iyi değil herhalde.

Gerçekten ilginç bir anı olmuş eski binaydı sanırım kaçak akım rölesi kullanılmıyordu ozamanlar galiba :)

peki yabmıs oldugun kontrollerde elektrık sayacının(kısadevre olandayrenın sayacı)donusu nasıldı?

Buna benzer bir olayda ben yaşadım.20 sene kadar öncesiydi.4 katlı 4 daireli bir binanın elektrik tesisatını yapıyorum.İşi yaptım bitirdim,elektrik verdik,boş bina oturan yok,sayaçlar mühürlendi,fakat dairenin bir tanesinin sayacı fırıl fırıl dönüyor.Elemanlara bütün lambaları kapattırdım,halen dönüyor,hem de ne dönmek.İşi gücü bıraktık arıza arıyoruz.En sonunda banyodaki topraklı prizi açtığımda olay karşıma çıktı.Prizin faz kablosu prizin tam arka ortasında kapak vidasının ucuna denk gelmiş,vida kabloyu sıyırmış faz -toprak çakışması oluyor.Bağlantıyı düzelttikten sonra enerjiyi verdik ve olay düzeldi.Şimdi bile topraklı priz monte ederken aklıma gelir ve kabloları kasanın içinde kenarlara almaya çalışırım.Bazı genç arkadaşlar "neden kaçak akım koruma rölesi" takmadığımı sorabilirler.Maalesef o zamanlar K.A.K.R henüz yoktu.Ben de bu anımı sizlerle paylaşmak istedim.HOŞÇAKALIN.

Forum istatistikleri

Konular
129,170
Kullanıcılar
451,519
Son üye
bhko

Yeni konular

Geri