Toprak-Gnd-Şase-Nötr Ya da Her neyse

D-Life

Üye
Herkeze Merhaba,

Elektrik Elektroniği yeni kazandım. Derslere daha 1 sene var (ing haz.) ama ben bu sene merakımı dindiremem.

Herneyse, lisede gördüğüm kadarıyla yeterince elektrik bilgim var
(Direnç ,ac, dc , kondansatör ,bobin , diyot vb)

Şimdi devreleri inceliyorum da en çok gördüğüm bu toprak işareti.
Bildiğim kadarıyla nötr ama nerde ne zaman niye kullanılır bir türlü çözemedim.

Tahmin de bulunuyorum da eğer nötürse V=0 dır. Bada hem pozitif hemde negatif potansiyel için bir potansiyel fark yaratır. Ama neden kullanılır.

Mesela akımı getirip dirençten geçirmiş, direncide toğrağa bağlamış (neden madem toprağa bağlıyacan direnci neden koyuyorsun amacın toprağa düşük akım mı göndermek neden?)

Biraz uzattım farkındayım ama soruma doyurucu ve ayrıntılı bir cevap alamadım.
Tek umudum bu site kaldı.

Şimdiden yardımlarınızı bekliyor başarılar diliyorum.

dostum senin dediğin şase diye adlandırılmış eksi (-) dir.toprak değil yani.

Herkeze Merhaba,

Elektrik Elektroniği yeni kazandım. Derslere daha 1 sene var (ing haz.) ama ben bu sene merakımı dindiremem.

Tahmin de bulunuyorum da eğer nötürse V=0 dır. Bada hem pozitif hemde negatif potansiyel için bir potansiyel fark yaratır. Ama neden kullanılır.

Mesela akımı getirip dirençten geçirmiş, direncide toğrağa bağlamış (neden madem toprağa bağlıyacan direnci neden koyuyorsun amacın toprağa düşük akım mı göndermek neden?)

Yeterince Elektrik Bilgim Var Demiyceksin İşte! Üniversiteye Yeni Başladın Ve Koca Prof Sana En Üst Düzeyden Elektrik Anlatıyor:) Fiziğin En Gözde Dalını Öle Bobin Kondansatöre Endeksliyorsun Ama Daha Nötr Yada Toprağın Tanımını Bilmiyosun. Nemekki Neymiş? Kutsal Bilim Dalı Elektrik, Öyle Bobin Kondansatör Yada Dirençten İbaret Değilmiş!!!

arkadasım sen daha yolun basındasın ogrenecek daha cok seyin var fakat sana tavsiyem bunlar sadece sende bilgi olarak kalmasın pratikte uygula ve surekli uygulama yap gelelim soruana (-) yani notr yuksuz demektir kaynaktan dogan enerji tekrar kaynagına donmek zorundadır bu santrallerden baslar mahallaedeki trafolara evlerdeki alıcılarına kadr devam eder yani sen alıcına bir enerji gonderdiginde (potansiyel fark )bu lamba vs bas seylede ola bilir bu enerjiyi lamba ısık ve ısı enerjisine cevirir ve devresini tamamlayarak yuksuz konuma gelirler. toprak da elektrikte koruma amaclıdır topragın direnci cok dusuktur bundan dolayı en iyi alıcı topraktır .elektrik daima en kısa ve en kolay yolu secer kendine butun bu devrelerde kullanılan direcler kondansatorler alıcılar elektrik icin bi zorluktur bundan dolayı sen surekli bu alıcılar karsında topraksındır yani senin toprak olmaman icin her yerde toprak kullanılır .elektrikte gerilim tek basına etkisiz eleamandır fakat akım gerilimin kankisidir insan vucudu icin 10 mA ve uzeri tehlike sınırıdır. elektrik cok genis bir yelpazeye sahiptir su anda bu isi yapan en yaslı ve en tecrubeli kişiye gitseniz sorsanız hergun yeni birsey daha ogrenmi farklı bir sey gormustur bunun icin size tavsiyem belli bir konuda uzmanlasmanız son olarak size tavsiyem bu meslegi sevin ve meraklı , yenilikçi olun okul hayatınızda basarılar

"Devre Analizi" dersini beklemelisin konunun özü orada anlatılıyor.
Biz ne kadar da anlatmaya çalışsak kafan daha çok karışacaktır.

öncelikle hayırlı olsun. hazırlık sınıfında ve mesleğe ilgi duyan biri olarak, hem ingilizcene katkı sağlayacak hem de aradığın cevabı bulacağın sitenin linki aşağıdadır.

Voltage and Current

burayı oku. Eğer ingilizcen yeterli gelmezse tekrar yardımcı olurum.

Cevaptan uzak açıklamalara da takılma :)

saygılar...

öncelikle hayırlı olsun. hazırlık sınıfında ve mesleğe ilgi duyan biri olarak, hem ingilizcene katkı sağlayacak hem de aradığın cevabı bulacağın sitenin linki aşağıdadır.

Voltage and Current

burayı oku. Eğer ingilizcen yeterli gelmezse tekrar yardımcı olurum.

Cevaptan uzak açıklamalara da takılma :)

saygılar...

Sayın hemmuhhemtek,

Elektrik Bilimini Yüksek Okulda Öğrenmeye Çalışan ve belkide ileride akademik Kariyeri Olabilecek Bir Arkadaşın, Tüm Dünyaya Yön Veren Bu Kutsal Bilim Dalını kendince bobin kondansatör direnç Gibi Elemanlardan İbaret Olduğu Düşüncesini Kırmaya Çalıştım. Sizden Ricam,özellikle mühendis adayalarına öncelikli olarak elektrik biliminin mahiyetini ve kutsallığını aşılamanızdır.

Saygılarımla...

Herkeze Merhaba,

Sn. D-Life;
Yazılan diğer yorumlardan da anlayacağınız üzere dersler ilerledikçe elektrik ile ilgili kavramlar daha çok kafanızda somutlaştıkça bu sorular kendiliğinden cevap bulacaktır. Fakat ben size ön bilgi olması açısından elimden geldiğince birşeyler açıklamaya çalışayım.

Devrelerde şase veya nötr denilen kavram sizin gerilim için referans noktanızdır. Şöyleki; Elinizde 12V bir akü var diyelim. Bu 12V'u bir yüke uygulamak istiyorsunuz. Bu akünün + kutubunu sisteme bağladınız. Sisteme bağlanma noktasının geriliminin 12V olmasını istiyorsunuz diyelim. İşte bu noktada bu bağlantı noktasının geriliminin hangi referans noktasına göre 12V olması gerektiğini bilmeniz lazım. Devre zaten bu iki potansiyel fark göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Referans noktasına da - kutubunu bağlayarak sorunu çözmüş olursunuz. Bu referans noktası sizin şaseniz veya nötr noktanız olur. Eğer bu noktayı dünyaya göre sıfır potansiyele getirmek isterseniz (ki tavsiye edilir) bu noktayı toprağa bağlarsınız. Böylece bu noktanızın adı artık "gnd veya TOPRAK" olabilir.

İnşallah kafanızda birşeyler oluşmuştur. Bu konuda da çok telaş yapmayın, bu kavramlar zamanla kendi bakış açınıza göre şekillenecektir.
Kolay gelsin.

Arkadaşım,
- veya nötr generatör ve trafolarda koruma amaçlı da kullanılır
dirençte akım geçerse gerilim düşümü olur ve bu gerilim elektronik devred e başka bir eleman tarafından kullnılıyordur.

Öncelikle soruma değer verip yorum yapan herkese çok teşekkür ederim.

Biliyorum yolun başında bile değilim. Öğreneceğim daha çok şey var ama yeni şeyler öğrenmek bana çok zevk verir. Daha burda sizi çok rahatsız ederim ben kusura bakmayın. Bana göre öğrenmenin en iyi (kalıcı) yolu sormaktır. Dersler başlayana kadar ve sonrası için tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Geri