Topraklama gerilim düşümü için kesin çözümmüdür ?!

DinTOR

Üye
Arkadaşlar dengesiz yüklerde bilindiği gibi nötr iletkeni üzerinden bir akım akar ve toprağa göre bir gerilim oluşturur.

2 km uzunluğunda bir orta refuj aydınlatma tesisi kurduk uzun mesafe olunca epey hesaplar vs yaptık konuyu dallandırmayacağım.

Faz-Nötr arası Gerilim;
Sonuç olarak şu anda hatta uzak en son direği ölçtüğümde 205 volt gibi bir değer okuyorum kaynak voltajı 228 volt yani % 10 gerilim düşümü var.

Faz-Toprak arası Gerilim;
Bir ucunu faza diğerini toprağa değdirdiğimde ( galvanizli direklerde her direk topraklıdır direğe değdirerek ) 224 volt görüyorum.

Sorum Şu;
Ben bu nötrü topraklasam 224 voltu görürmüyüm bunu artıları veya eksileri varmı ?
( Hattın muhtelif yerlerinde nötrü toprakladık, artırırsak fayda görürmüyüz? )

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Mesafe uzun olduğu için nötrü belirli aralıklarla topraklamayabilirsin bu işlem topraklamanı güçlendirir.Gerilim düşümüne gelince bu sana fayda sağlamaz.Sen faz nötr arasını ölçtüğünde muhtemelen yükler bağlıyken ölçüyorsundur buda gerilim düşmesine neden olur fakat faz toprak arasını ölçtüğünde topraktan akım akmadığı için daha yüksek voltaj okuyosun.

Yani kısacası bu olay gerilim düşümünü etkilemez yanlızca toptaklamanı güçlendirir.

"nötrden akan akım sıfıra ne kadar yaklaşırsa gerilim düşümü o kadar azaldığı doğru nötrden akan akımı toprağa iletmek nötr akımını düşürüp oradaki gerilimi azaltmak demektirki faz-nötr arası gerilimi yükseltir"

diye düşünüyorum nerede hatam var ?

( direklerde müstakil toprakmala var araziye çıkınca nötrü toprağa bağlayayım bakalım değişme olacakmı )

"nötrden akan akım sıfıra ne kadar yaklaşırsa gerilim düşümü o kadar azaldığı doğru nötrden akan akımı toprağa iletmek nötr akımını düşürüp oradaki gerilimi azaltmak demektirki faz-nötr arası gerilimi yükseltir"

( direklerde müstakil toprakmala var araziye çıkınca nötrü toprağa bağlayayım bakalım değişme olacakmı )

Enerji nakil hatları hiç nötr kullanmadan gidiyor onlarda neden gerilim düşümü oluyor.

Bir iletkenin iç direnci 0(sıfır) olursa gerilim düşümü olmaz. Peki bir iletkenin direnci sıfır olabilir mi? şimdilik bu mümkün değil. ister faz iletkeni olsun ister nötr iletkeni olsun bir dirençleri olduğundan dolayı geçen akımın büyüklüğüne göre gerilim düşümü olacaktır. Gerilim düşümünün değeri=iletkenin direnci*geçen akım. aynı akım durumu için düşünün. yukarıdaki formüle göre Gerilim düşümü kullanılan iletkenin kesitinin artmasıyla azalır. bunun haricinde gerilim düşümünün önüne geçemezsiniz. Ancak şunu yaparsınız. Kaynak gerilimini yükseltirseniz kaynaktan daha uzak olan noktadaki geriliminiz de yükselir. Çeşitli noktalarda topraklama yapamak hiç bir fayda oluşturmaz. Yapmanız gereken şey iletken kesitini artırmak olmalıdır.

Enerji nakil hatları hiç nötr kullanmadan gidiyor onlarda neden gerilim düşümü oluyor.

Hat uzun amenna lakin dengesiz yüklenilmiş. Yani 3 faza dengeli yük binse hesaba göre gerilim düşümü %6,5 oluyor. Yani kablo kesitleri aslında idare ediyor gibi bu mesafeyi.

bu g.d. hesabına göre şu anki durumda gerilim düşümü %15,5 olacaktı ancak işletme topraklaması kullandık %10 çıkıyor şu an. Hesabı baz alırsak yerleştirdiğimiz işletmeler % 5 gerilim düşümünü azaltmış gibi görünüyor. Burdan %6,5 e kadar düşürebileceğimiz sonucu çıkıyor ama hepsi tasarı pratikte farklılık olacakmı merak ediyorum.

___

Bir iletkenin iç direnci 0(sıfır) olursa gerilim düşümü olmaz. Peki bir iletkenin direnci sıfır olabilir mi? şimdilik bu mümkün değil. ister faz iletkeni olsun ister nötr iletkeni olsun bir dirençleri olduğundan dolayı geçen akımın büyüklüğüne göre gerilim düşümü olacaktır. Gerilim düşümünün değeri=iletkenin direnci*geçen akım. aynı akım durumu için düşünün. yukarıdaki formüle göre Gerilim düşümü kullanılan iletkenin kesitinin artmasıyla azalır. bunun haricinde gerilim düşümünün önüne geçemezsiniz. Ancak şunu yaparsınız. Kaynak gerilimini yükseltirseniz kaynaktan daha uzak olan noktadaki geriliminiz de yükselir. Çeşitli noktalarda topraklama yapamak hiç bir fayda oluşturmaz. Yapmanız gereken şey iletken kesitini artırmak olmalıdır.

Ama yazdığınız formüle göre düşünürsek fazdaki gerilim düşümüne müdahale imkanımız yok, doğrudur bende öyle düşünüyorum.
Ama nötrden geçen akımı toprağa gönderebilirsek nötr iletkeninden geçen akım azalacak (diye düşünüyorum ama belkide yanıldığım nokta bu sizlerin yazdıklarına göre) akım azalıncada gerilim aralacak faz farkı artacak?
Akım azalmazmı azalmazsa neden ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şimdi teorinizi anladım. Nötr iletkeninin yükünden kurtularak akımı düşürmek istiyorsunuz. Mantıklı. Kişisel görüşüm evet akımı bir miktar düşürebilirsiniz ama gerilim düşümünü % 5 azaltmak biraz abartılı gibi.

Ama yazdığınız formüle göre düşünürsek fazdaki gerilim düşümüne müdahale imkanımız yok, doğrudur bende öyle düşünüyorum.
Ama nötrden geçen akımı toprağa gönderebilirsek nötr iletkeninden geçen akım azalacak (diye düşünüyorum ama belkide yanıldığım nokta bu sizlerin yazdıklarına göre) akım azalıncada gerilim aralacak faz farkı artacak?
Akım azalmazmı azalmazsa neden ?

bir iletkenden geçen akımın değerini onun ucuna bağalanan yük(her tülü elektrik yükü, aktif, endüktif, kapasitif) belirler. Bu yükün gücü neyse çekilecek olan akımda odur. Dolayısıyla akımın toprağa akması gibi bir durum söz konusu olmaz.
Topraklama; trafonun yıldız noktasını toprağa bağlayarak yapılır. Bu topraklanmanın sebebi faz-nötr kısa devresi durumunda nötr hattının faz hattına dönüşmesine engel olmaktır. topraklama yapmak suretiyle nötr hattı toprağa yani potansiyel olarak sıfıra çekilmiştir. Bunun haricinde gerilim düşümü oluşturmaya yönelik bir amacı yoktur. Umarım anlatabilmişimdir.

iletkenlerin direnci olduğu gibi topraklamanında bir direnci vardır.Sizin topraklamanız bakır iletkenden daha iyi bir iletken olamayacağına göre iletken dururken topraklamadan akım akmayacaktır.Yani elektrik okadar akıllıdır ki kolay gidebileceği yol varken zor yollarda uğraşmaz.

Kablolarda ek varsa mesafe uzak olduğu için gerilim düşmesi olabilir

Ölçü aletini nötr ile topraklamaya deydirdiğinde değer 1.2 olamsı lazım buda sana nötr ile t.lama sağlam olduğunu gösterir. topraklamıyı iyi bağlaman gerekiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,845
Kullanıcılar
450,950
Son üye
BERKEN

Yeni konular

Geri