Topraklama Yüzünden Olan Parazit Sesi

Bu sorun TOPRAKLAMA ile ilgili değildir.
Bu tür sorunlar literatürde GROUNDING olarak belirtilmiş olan tekniktir.
Grounding kavramı elektrik sistemlerinde toprağa bağlamak olarak geçer ve amacı nötr hattının toprağa göre olan potansiyelini sıfırlamaktır. (EARTHING)
Elektronikteki grounding ise karmaşık bir konu olup, temel olarak ŞASELEME olarak adlandırılabilir.
Grounding tekniği tek bir unsur ile belrlenemeyeceği ve açıklanamayacağı için doğrudan yorum yapılamaz.
Ancak anlatılanlar doğrultusunda yorum yapmam gerekirse öncelikli olarak kablolamanın yanlış olabileceği düşüncesindeyim.
Kesin neticeye ulaşabilmek için tüm cihazların bağlantı şekilleri ve kabloların detaylıca resimlenmesi gerekmektedir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. @Kurt_Kurt arkadaşımızın dediği gibi enstrüman kaydı alıyorum, daha doğrusu alamıyorum :)

Şimdi dediklerinizi uyguladım. Prize sadece PC ve Hoperlörleri taktım fakat bir değişiklik olmadı.

Siz deyince şunu farkettim, ses kartına takılı enstrüman kablosunu, prize bağlı bir cihazın metal yüzeyinin yanına yaklaştırdıkça parazit sesi azalıyor. Özellikle PC'nin kasasına ve Ses kartının şasesine yaklaştırınca kabloyu değdirmesem bile bayağı elimle dokunmuşum gibi parazit kesiliyor.

Pizlerde Nötr ile Topraklama arasında ortalama 4V'Luk bir değer var.

Müstakil ev olduğu için her işi ben yapmak zorundayım. Evin topraklaması nerede onu da tam bilmiyorum. Eğer topraklama problemli ise işten anlayan bir usta da nerden bulurum hiç bilmiyorum.
Kablolama ile ilgili bir takım aksaklıklar var gibi görünüyor, üstesinden gelebilirsiniz yapabileceğinize inanıyorum 👍 hangi şehir hangi bölgedesiniz?

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Bugün yetiştirebilirsem @serkan_48 arkadaşımızın dediği manuel topraklamayı deneyeceğim. İletken bir metal plaka buldum, 5m kadar elektrik kablosu bakıyorum.

@arkaplan sizede teşekkür ederim. İzliyorum şu an.

@Mr_YAMYAM hocam kablolamanın yanlış olması tam olarak nasıl oluyor. Şu an tek bir prize sadece PC ve 2 hoperlör bağlı. Belki problem ondadır diye monitörün (ekranın) fişini bile çektim. Duvarda yanyana duran iki priz vardı. PC ve hoperlörler farklı prizlere takılıydı. Ground Loop olmasın diye hepsini aynı prize taktım yine değişen bir şey olmadı.

@Kurt_Kurt Ankara Gölbaşı/İncek tarafında oturmaktayım. Birkaç sene önce taşındım buraya, düzeni yeni kurabildim ama böyle kötü bir süpriz oldu.

@Mr_YAMYAM hocam kablolamanın yanlış olması tam olarak nasıl oluyor. Şu an tek bir prize sadece PC ve 2 hoperlör bağlı. Belki problem ondadır diye monitörün (ekranın) fişini bile çektim. Duvarda yanyana duran iki priz vardı. PC ve hoperlörler farklı prizlere takılıydı. Ground Loop olmasın diye hepsini aynı prize taktım yine değişen bir şey olmadı.
Ground loop sinyal hatlarında oluşur.
Sinyal canlı uçtan akarak girişe ve giriş empedansı üzerinden tekrar kaynağa döner.
1) Hoparlörlerin XLR girişli. Nasıl ve nereye bağlanmış.
2) Mikrofon girişe nasıl ve hangi kablo ile bağlanmış.
3) USB kullanıyorsan ses çıkışını nereden alıyorsun.
4) Mikrofonun teknik özellikleri.

Kontrol kalemin ucunu ile o elin ile dokunduğun yerlere değdir. Yanıyorsa kaçak vardır.
Arkadaşlar herkese selamlar.

Şu an kullandığım bilgisayarıma bir ses kartı ve ses kartına iki adet hoparlör bağlı. Malesef hoparlörler boşta iken arkadan gelen yüksek bir parazit dip ses mevcut. Ses kartının metal yüzeyi, masa lambasının metal ayağı, bilgisayarın kasasının metal kısımları gibi prize bağlı olan cihazların metal yüzeylerine dokunduğumda bu parazit dip ses azalıyor, elimi çektiğimde aynı seviyeye çıkıyor. Müstakil bir evde oturuyorum. Çok anlamasam da Youtube videolarına bakarak Multimetre ile prizleri kontrol ettim topraklamasında bir problem gözükmüyor. Bu hoparlörlerde olan dip ses problemi neden olabilir, nasıl giderebilirim?
Birde doğrultucu devrelerinin çıkışı akü batarya çıkışları gibi dümdüz çıkmaz.
İstediğin kadar filtre koy o ripple(dalgalanma) tamamen yok olmuyor. Mikrofon girişine gelirse bu dalgalı akım çıkıştan daha yüksek çıkar.
hqdefault.jpg

Ground loop sinyal hatlarında oluşur.
Sinyal canlı uçtan akarak girişe ve giriş empedansı üzerinden tekrar kaynağa döner.
1) Hoparlörlerin XLR girişli. Nasıl ve nereye bağlanmış.
2) Mikrofon girişe nasıl ve hangi kablo ile bağlanmış.
3) USB kullanıyorsan ses çıkışını nereden alıyorsun.
4) Mikrofonun teknik özellikleri.

XLR-TRS 6.35 balanslı kablo kullanıyorum. XLR ucu Monitöre, TRS ise ses kartının girişine bağlı. Mikrofon kullanmıyorum. Bildiğimiz iki ucuda 6.35 jack olan TS-TS enstrüman kablosu ile gitarı ses kartının enstrüman girişine takıyorum. Gitarı bağlamasam bile enstürman kablosunu ses kartına taktığım zaman parazit de başlıyor. Farklı marka kablolar ile denedim hepsinde yapıyor. Bahsettiğim gibi kablo ses kartına takılı iken boştaki ucu ses katına veya bilgisayar kasasının metal kısımlarına yaklaştırdığımda değdirmesem de parazit kesiliyor. Kablonun sleeve kısmını elimle tuttuğumda da kesiliyor.

@ampirist dediğinizi yaptım kaçak gözükmüyor.

Bugün yetişemedim nalbur kapanmış yarın bir kablo alıp manuel topraklamayı deneyeceğim. Hepinize çok teşekkür ederim tekrar.

Forum istatistikleri

Konular
129,048
Kullanıcılar
451,317
Son üye
cırak ve usta

Yeni konular

Geri