topraklama

saygın34

Üye
merhaba arkadaşlar. yeni bir binaya taşındık bina sıfır daire sıfır ilk oturan biziz toprak hattını kontrol etmek istedim avometre ile faz nötr 220 faz toprak 220 volt gösterdi. nötr toprakda hiçbir değer göstermedi .daha sunra buzzer kademesinde nötr ile toprak arasına baktım buzzer öttü bu sıfırlama yapılmış anlamına gelirmi gelirse yeni sıfır bir dairede bu normalmidir ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
merhaba arkadaşlar. yeni bir binaya taşındık bina sıfır daire sıfır ilk oturan biziz toprak hattını kontrol etmek istedim avometre ile faz nötr 220 faz toprak 220 volt gösterdi. nötr toprakda hiçbir değer göstermedi .daha sunra buzzer kademesinde nötr ile toprak arasına baktım buzzer öttü bu sıfırlama yapılmış anlamına gelirmi gelirse yeni sıfır bir dairede bu normalmidir ?
Topraklama kalitesiz ölçü aletinde net sonuç vermez. Enerji varken nötr toprak arası buzzerde öter bu da normal.
Elinize bir seri lamba alın. Bir ucunu faza diğerini toprağa değdirin kaçak akım rolesi atarsa olay tamamdır. Yok atmazsa lamba yanarsa sıfırlama yapılmıştır zaten bu durumda olsaydı kaçak akım rolesi tutmaz dengesiz bir biçimde açardı.

peki dediğinizi yaptım diyelim kaçak akım attı . kaçak akım rölesi nerede olur tam olarak benim saatimin çıkışındamı ? çünkü tmş kutusunda kaçak akım yok sadece sigortalar var .

Daire içi sigorta panosunda olur. Ne oldugunu google amcaya sor görürsün. Ama sayaç çıkışında da olabilir. Artık bakarsın. Dediğim yöntemle test edersen topraklama oldugunu anlarsın.

Forum istatistikleri

Konular
129,543
Kullanıcılar
452,154
Son üye
impvalue

Yeni konular

Geri