torna seçimi yardım

Onu puntalar arası 1 metre sanmıştım.

Evet tornada ölçüler yanlış anlaşılır.
Aynayı sökersin , fener milinin ön tarafı koniktir , puntayı çakarsın , fener mili aynasından 20mm kadar dışarıda kalır ( fırdöndü takmak için ).
Karşıda döner punta olur ki en az 200 mm dir , ikisi arasına sığabilen en uzun parça o tornanın ölçüsüdür.
Bir ayna takarsın , fener mili aynasından ( aynanın bağlandığı disk ) 50mm öteler , bir ayna takarsın 200mm öteler .
Bu yüzden ölçü olarak punta / punta arası verilir.
Ve 500 olan tezgahın kaplayacağı uzunluk en az 900-1000mm dir.
Otomatik viteslerde ( norton kutusu filanda denir ) bu boy uzar.
Dişliler el ile değişiyorsa 200 mm fener mili kutusu olabilir.

500mm uzunluk verilen tornada ayna ve punta taktığında işleyebileceğin parça uzunluğu en fazla 300 dür o da belki.

Şimdi diyeceğim bunlar daha öncede anlatıldı , iyice gıcık kapacaksın, en iyisi demeyeyim.:)

Anlaşıldı Bayrampaşa'ya bir uğramak farz oldu gibi.
Kazım bey ben tornaya yeni başlamak üzere bir makina bakıyorum ve görüldüğü üzere fazla bir bilgim yok. Öğrenicem kısmetse .Ben 22 yıllık cam ustasıyım , neon ,plazma ve ışık üretimi konumdur.
Kendi alanımda tasarımlarıma destek olucak tornacılığı da öğrenmek uzun yıllardır istediğim bir şeydi.
Ne vaktim nede mali durum müsade etmedi bu zaman kadar. Şimdi vaktim ve ayırdığım ufak bir bütçem var.
Makina alırken bir kere alınıp , gerekirse biraz daha fazla ödemek hep politikam olmuştur.
Kazıklanmak değil iyi bir makina bulmaya çalışıyorum. Sizde iyi bilirsiniz kaliteli bir makina insanı bir sürü baş ağrısından , gereksiz harcamalardan ve ah keşkilerden kurtarır.
Malum yaş 52 yeteri tecrübeyi edindik zamanla...
Burda forumda konusuna hakim hocalarımızı tabiki kaale alıcam nede olsa yaş farketmez öğrenciyim torna konusunda.
Zevkle çalışabilmek ve öğrenebilmek isterim. Yakınımda bana yardımcı olacak tornacılar var.
20 sene amerika tecrübemle ingilizcem var şükür. internette dersler , videolar tahminim kendi süratimde öğrenirim.
Acelem yok doğru karar verip iyi bir makina bulurum elbet.
çalışma eni olarak 20-25 cm yeterli olur benim için . boy 50-60 cm

ahşap,çelik ve elime ne geçerse işlemek isterim pirinç dahil.

Saygılar ve ayırdığınız zamana şimdiden teşekkürler.

Kenan Erkol

Suat Zünbülgil bey evin kaç m2 olduğunu söylemedim :)

Hımm daha dünkü çocuksun , ben senin kısa pantollu halini bilirim dermişim ...
Şaka tabii , eh rakam 60 olunca olabiliyor.
Çalışma eni 200-250 çok büyük rakam ( X ekseni stroğu ise ) , tornayı yakından tanıyınca anlayacaksınız.
"En" den anladığım dönen parça çapı.
Bu ölçüyü fener mili ekseninin kızaklardan uzaklığı belirler.
Bu ölçü yarı çaptır.

Bazı olur büyük çap bağlanır ama kater deki kalem için bir şeyler yapmak gerekir.
Yani aslında sınırlar kural dışı zorlanır.

Torna , frezeden kolaydır.
Daha az ve çok daha ucuza takım edinebilirsin.
3-5 çeşit kater ve uç hss ve carbur kalemler filan.
Vida tarağı comparator filan derken fazla tutmaz.
Ama frezede takımlar ve aparatlar oyuncağın kendisinden pahalı olabilir.

Bayrampaşa da gezince anlayacaksın.
Dükkan kapanmıştır - yenisi alınmıştır eskisi hurda fiyatına yeri açılsın hesabı verilir.
Yanında takım dolabına bakarsın aletten pahalı ama hesaplı alınır .
Hele bazı denk gider sudan ucuza gelir.
Yoksa bile tlf bırakırsın ararlar .

Prinç ve benzeri ahşap kadar kolay işlenir neredeyse ama çelik öyle değil.
İşte o yüzden motor , "agam ben bunu çeviramacam" dememeli.
En azından kayış kasnakla değişebilen devir kademeleri olmalı sonrada vites.
Yazdığın ölçü 200mm az değil yani parça bu çapta ise en az 2kw motor gerekir !
Monofaze için sınır 2.2kW dır ama ilerde yazarız daha , trifaze motor takarsın ve birde hız kontrol cihazı.
Birde buralarda az dolaşıp onu cnc ye çevirdin mi tadından yenmez.
Hatta çevrendekiler derki bizde yap..

---
dediz ki :

" Ben 22 yıllık cam ustasıyım , neon ,plazma ve ışık üretimi konumdur."

Bu konular buralarda az konuşuldu .
Yazmanızı ve bizlere de öğretmenizi rica ediyorum.

---------

@Suat_Korkmaz , gördünmü istekler farklı öneri farklı .
Geçende bir arkadaş tesbih yapacağım diyordu çok basit ufak bir şeydi ama ayak diredi ,
Bu arkadaş ufaktan başladı ortalığı duman etti.
Evde çalışcak ama 200mm çap döndürecek çelik işleyecek ...kim tutar be..:rolleyes:

Son düzenleme:
Benim makinelerim de evde duruyor. Modelcilikten tut diğer makineler için aparatlar yapımı, çocuğum için oyuncaklar, duvara ahşaptan kabartma resimler gibi bir çok amaç için kullanıyorum. Yeter ki ilgi olsun.

@Suat_Korkmaz , gördünmü istekler farklı öneri farklı .
Geçende bir arkadaş tesbih yapacağım diyordu çok basit ufak bir şeydi ama ayak diredi ,
Bu arkadaş ufaktan başladı ortalığı duman etti.
Evde çalışcak ama 200mm çap döndürecek çelik işleyecek ...kim tutar be..:rolleyes:
Ben doğrudan soru odaklı cevaplar veriyorum. Sen konuyu açarak gidiyorsun. Abinin (arkadaştı, yaşını söyleyince abi oldu) işine yaradı. Ne güzel.

2. el torna alınacaksa dikkat edilmesi gereken hususlar benim bildiğim kadarıyla;
- Kızakta aşınma var mı? Aşınma varsa uzun bir parçanın bir tarafı diğer tarafıyla aynı olmayabilir. Dikkatlice incelenmesi lazım. Gerçi 2. el tornalarda illa aşınma olacak ama önemli olan az aşınmışını bulmakta.

- Fener mili ve koniği düzgün mü? Düzgün derken yamuk bir fener miline ayna bağlanırsa ayna da yamuk döner. Çıkan iş düzgün olmaz. Bana göre elzemdir.

- Aynada kusur olabilir. Çok pahalı değil bunlar. Makine düzgünse ayna problem değil. Değiştirilir.

- Dişlilerinde kırık çıkık var mı kontrol edilir. Dişi kırık bir dişli değiştirilebilir. Tabi aynı dişli bulunabilirse.

- Daha önce de benim konulardan birinde geçmişti diye hatırlıyorum. Şasede eğilme olabilir mi? Olmuşsa genelde ön ve arka kızak birbirini tutmaz. Çok önemlidir. İmkan varsa puntalar arasına uzun bir parça takılıp hafif bir paso geçilir ve parçanın her tarafı kumpas ile ölçülür. Ölçüler tatminkarsa bana göre şase ve kızaklar iyi durumdadır. "Tatminkarsa" derken mesela .01mm kadar bir hata varsa tatminkar olabilir gibi.

Şimdi tabi benim isteklerim başka , gerçekler başka olabilir .Dediğim gibi konuyu bilmiyorum.
ben aklımdaki projelerimin kaba ölçüsü olarak rakam verdim. 200 mm en 500-600mm boy gibi.
Ne derece akla ve matematiğe yatkındır onu bilemem. Zaten o yüzden burdayım (forum)

Evim müstakil 12 m2 bir odam var sadece bu işe ayıracak , öğrenme aşamasında.
Ses problemi yok , trifaze de yok :)

Kendi konumda sorularınız varsa zevkle cevaplarım.

Forum istatistikleri

Konular
129,560
Kullanıcılar
452,180
Son üye
slymn-un

Yeni konular

Geri