torna seçimi yardım

Hadi itiraf et. Senin de "ölmeden önce yapılacaklar" diye bir listen var. İlk sırasında da birine torna yaptırmak var. Söz bir CNC torna yapacağım. Önce şu freze bitsin ama.

Suatcım lütfen Kazım abiye bir torna yap yoksa arada ben kaynıyacam,lütfen kardeşim

Yaşımız küçük diye yine bize patladı iyi mi!

Tamam abi yapayım.

Köprü sağlam yapıldı ise her freze çok az bir ekle torna olur.
Hem de C eksen indexer.
Freze yaparken yani buralardaki arkadaşlar router yaparken frezeden ziyade bir tornaya ihtiyaç duyuyorlar ve sanayide iş yaptırmaktan hep şikayetçiler.
..milin başını düz yapamadılar çöpe gitti .. diye ağlayanları görmediniz mi ?

Bütün bunlar eliniz alet edevat tutuyor ise geçerlidir yoksa elbette uzak durun.
3 videodan ilki en üstteki çok kolay bir yapıdır.
Rayları vidala arabaları üst üste monte et bir ayna döndür ... al sana C eksen torna.

eski yapıların çoğu eki , cnc olunca çöp olur.
En üstteki sport ( söz konusu torna olunca sanayi çalışanları eksenlere sport der ) hiç işe yaramaz neredeyse.
Sadece konik çekmek için açı verip elle pasolanır o kadar.
Onun haricinde sadece Z ve X ekseni çalışır.
Elle konik olacak iş değil ama 2 step takın cad programında çizin cam programında kodları alıp basın klavyeye .
Seyredin ..

Bak bu ayrı konu .
Torna kullanmasını öğrenmek için talaşlı imalatı takımları malzeme bilgilerini öğrenmelisin.
Ama bunlar için dolu belge var artık.
İş yapmayacaksa ne gereği var.
Hobi arıyorsan 3D ler daha bir hoş ve güncel.
Onlar için bile bir şeyler öğrenmek zorundasın.

Videoları izle gözün kesiyorsa yaparsın değilse hazır alırsın.
Tut ki aldın iş yapmayacaksan ne işe yarar ?

Ben hobi değil çizdiğim tasarımlarıma parça üretmek istiyorum ve bunu kendim yapmak istiyorum.
Söylediğim gibi ahşap, pirinç , alüminyum , çelik üstünde çalışmak amacım.
Hali hazırda ahşap ve metal ürettiğim parçalara ek olacak.
Metal diskler , konik parçalar , boru şeklinde parçalar .Sonuçta tornanın yapabileceği basit işler çok komplike değil.
Daha sonra freze işini öğrenmek ve dişliler çarklar üretmek isterim.
Benim yaptığım işler daha çok butik işler o yüzden bir parçadan yüz tane yapmam sadece 1 veya 2-3 adet en fazla.
Her geçen gün yeni bir şey çiziyorum ve istekler haliyle artıyor. Ayrıca tornayla çalışmak ve öğrenmek bana zevk vericek biliyorum.
Öğrenmek istediğim herşeyi öğrendim ( kaynak, boya , ahşap işleme , cam , füzyon, neon ,vakum sistemleri , elektirik , mekanik ) bazıları ve torna en sona kaldı .
Hem ihtiyaç hem zevk tabiki maddi kaygılar ortadan kalkınca hobi olarak yaparım.

Ayrıca tornayla çalışmak ve öğrenmek bana zevk vericek biliyorum.
Torna benim hayatım boyunca kullandığım en keyifli makine.

Bu arada genç demişken, yaşım 39. Yolu yarıladım. Geri dönmeyi denedim bu yolda geri dönülmüyormuş. :)

Mustang'in olmuş ama. Benim yaşıtlarımın ulaşılmaz hayali.

Kendime bir tarayıcı alırsam negatifler için , söz resimleri eklerim ayrı bir konu olarak.
hem naylondan yapılmış boyahane nasıl oluyor beraberce bakarız.

Forum istatistikleri

Konular
129,330
Kullanıcılar
451,789
Son üye
mwwto

Yeni konular

Geri