Torna

Step motorlar nc tezgahlarda kullanılır.Sen illede kendim basit bir torna yapmak istiyorum diyorsan bencede masraf etme ikinci el bir masa tornası bul ve Bakım yaparak kullan.

Küçük bir torna aynası.
Birde devir ayarlı küçük tip güçlü bir motor buldunmu işlem tamamdır.

jetconun mini tornası var bende 150 watt
step motor sürücü kartım ve nema 23 1.8 amper motorlarımda var ( xve Z ekseninde kullanacağım)
tornanın işmili motoru yerine nema 23 2.2 N m torku olan 3 amperlik bir step motoru
sigma profiller,step motor,spindle,usb mach3,servo motor,invertör
kayış kasnak veya dişli ile 150 wattlık motorla değiştirsem eskisinden daha güçlü olmasada en azından devir ayarını mach 3 ile kontrol edebileceğim ve diş çekme gibi işlemleri yapabilirim diye düşünüyorum sizce olabilirmi

Hocam zorlandığında çok akım çeker ve sürücü entegreleri zarar görebilir bence,bunun yerine pwm çıkışlı bir kart ile ac motor sürücü kullanıp jetconun kendi motoruna devir ayarı yapabilirsiniz bence.Ama jetco olsun diğer uzakdoğu markaları olsun bu tip masaüstü matkap-freze ve tornalarda işmili devir ayarını genelde mekanik olarak(kayış-kasnak-şanzıman)hallediyorlar,yoksa elektronik hız kontrolu bu tip makinalarda stabil olsaydı çinliler çoktan piyasaya sürerlerdi,yada vardır ben görmedim.

cevabın için teşekkürler freedom33 motorun gücü 150 watt stepin torku yüksek oldugu için karşılaştırmıştım bende ki jetco jml 1 hız devir ayarı var ama kaç devirde dönüyor göstergesi yok bir devir ölçerle ölçüp çentikler atabilirim düğmenin yanlarına bu tornada vites kutusu diye tabir edilen devir değiştirme mekanizması yok tek kasnak var x ve z eksenine stepleri bağlayıp 4 axis TB6560 cnc router kartıyla mch3 te cnc yapacam sonrada bu işmili motoru üzerinde çalışırım artık hızlı cevap için yine çok teşekkür ederim

jetconun mini tornası var bende 150 watt
step motor sürücü kartım ve nema 23 1.8 amper motorlarımda var ( xve Z ekseninde kullanacağım)
tornanın işmili motoru yerine nema 23 2.2 N m torku olan 3 amperlik bir step motoru
sigma profiller,step motor,spindle,usb mach3,servo motor,invertör
kayış kasnak veya dişli ile 150 wattlık motorla değiştirsem eskisinden daha güçlü olmasada en azından devir ayarını mach 3 ile kontrol edebileceğim ve diş çekme gibi işlemleri yapabilirim diye düşünüyorum sizce olabilirmi

Ben tam anlamadım ama 150 W lık asenkron motoru step motorla mı değiştireceksiniz?

Rica ederim ,bende bu tarz masaüstü bir torna almayı düşünüyorum,işmilini değiştirmesemde aklıma aşağıdaki gibi bir uygulama var:) 5.45. saniyede klavuz açarken devir düşüyor dikkat ederseniz!bu sistemi yapanı tanıyorum merak ettim yarın bir sorayım nasıl yapmış :)
desktop CNC Lathe MACH3 - YouTube

Son düzenleme:
"Ben tam anlamadım ama 150 W lık asenkron motoru step motorla mı değiştireceksiniz?"

evet bunu demek istemiştim değiştirilebilirmi şu sebepten demiştim hem motorun devir ayarını tam kontrol edebileceğimden özellikle diş çekmeler için kullanılabilirmi diye

Servo motor koyup da tork hız kontrolü gibi birşey deseniz tamam ama steple asla derim. Ama devir kontrolü için 150 w. motora bir tane VFD ilave edebirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,806
Kullanıcılar
450,896
Son üye
sınan_70

Yeni konular

Geri