Tornaya Hız kontrollü DC motor çevrimi projesi

@Suat_Korkmaz Abi röleler tek mi çift kontak mı, bobin uçlarını bilrsin değil mi? Yoksa bu işi @window_s havale ediyorum priz takar demir yontar röle bağlantısı açıklar :D. Bu forumda bu konular varken başka site referans verilmesi de ilginç Ustamızın yeni olmasına bağlıyorum.

Kusura bakmayın ancak motor anladığım kadarıyla 220 VDC bu devre 220vdc motor için değil.Bu küçük voltajlı motorlar için @Suat_Korkmaz 12vdc rölelerle bu motoru kontrol etmek istiyor buna uygun bir devre şeması olması lazım.Suat kardeşim çizimim çok kötü ve bilgisayarımda çizim programı yok ve hatta lise diplomam meslek resim yüzünden sıkıntıya girmişti.Yani sana çizim konusunda yardımcı olamayacağım ama @serkan_48 ve @zeybek ustamız bu çizimi hazırlayabilir senin için özellikle @zeybek ustamızın bir kaç çizimini gördüm forumda.

Ben bildiğim kadarıyla anlatayım çizim konusunda yardımcı olamayacağım.Bir sıfır iki anahtar almanız lazım bu anahtarın girişine güç kaynağından 12 vdc artı uçunu bağlayacaksınız çıkışlarını da 1 çıkışını motorun ileri çalıştıracak rölenin A1 klemensine 2 çıkışını motorun geri çalıştıracak rölenin A2 klemensine bağlayacaksınız.Aslında bu işi bilen birine yaptırsanız daha iyi olur ama yinede yardımcı olmaya çalışalım.Aslında burada ileri geri çalışan motorlarda koruma amaçlı rölelerin NC kontaklarından geçiş yapılır ki röle yapışırsa diğer röle devreye girmesin ve sürücü kartı yanmasın diye!Bu nedenle motor güç kablosuna sürücü çıkışına motor anma akımı değerinde cam olsun bir sigorta takın!
Güç devresine gelince rölelerin NO dediğimiz kontakları vardır röle enerjilendiğinde bu kontaklar yapışır ve elektrik geçirir üzerinden 13-14 numaralı klemensler NO kontaktır siz motoru ileri geri çalıştıracağınız için mutlaka çift kontak kullanmalısınız DC motorlar + ve - kabloların yerlerinin değiştirilmesi ile motor yönü değiştirilir!Yani siz ileri rölesinin motor çıkış kabloları ile geri rölesinin motor çıkış kabllarını aynı klemese bağlayacaksınız ve o klemensten motora gideceksiniz ama ileri rölesi çektiğinde motora giden + ve - elektrik geri rölesi çektiğinde yer değiştirecek yani + ucu - olacak - ucu + olacak!

Selamlar...

Role ile baglanti seklini basit olarak cizdim umarin anlaşılır olmustur. Role yada kontaktor olarak mecbur en az 2 kutuplu kontaktor role kullanilmalidir.

Bence sorun olmazsa role ile ikinci bir guc kaynagi ile ugrasmaya hicmi hic gerek yok. Hem malzeme kalabalikligi hemde ariza olasiligini arttirir. Hemde maliyeti yukseltir. Motor akimini karsilayacak bir adet 1-0-2 konumlu bir adet trifaze pako salter ile bu is vasitce halledilebilir. Sifir konumunun olmasi bence orta konumda motor hareket ediyorsa durdurmak icin gereklidir. Surucu motoru durdurmadan yon degistirilebilir. Motor durus yapana kadar 0 konumunda beklenilip diger yone cevrilebilir.

@Suat_Korkmaz

Elinizdeki malzemeleri degerlendirmek istiyorsaniz resimlerini eklediginizde nasil olacagini o zaman degerlendirebiliriz.
Saygilar..

20160605_191931.jpg

@Suat_Korkmaz Abi röleler tek mi çift kontak mı, bobin uçlarını bilrsin değil mi? Yoksa bu işi @window_s havale ediyorum priz takar demir yontar röle bağlantısı açıklar :D. Bu forumda bu konular varken başka site referans verilmesi de ilginç Ustamızın yeni olmasına bağlıyorum.

Bu forum bu konular varken başka site referans verilmesinin nesi ilginç..? Forum kurallarında başka site referans gösterilemez diye bir kural okumadım ama gözümden kaçmış olabilir... eğer varsa referans olarak gösterilirse memnun olur sonraki paylaşacaklarım da dikkat ederim... Yardıma ihtiyacı olan arkadaş da bir daha forumu enine boyuna incelemeden sormasın o zaman :( ... neyse yeniyim bu gidişlede sadece arşivde kalacağım....

Bizim sitede her çizim yok bu nedenle ben de bazen başka siteleri kaynak gösteriyorum.Bazı insanlar elektrik projesi ve pdf dosyaları soruyor site de olmadığı için mecburen link veriyoruz bunda bir şey yok bence de

Yıllardır kendimizi tekrar ettiğimiz için yeni konular nadir açılmakta, öğrenciler de okumadan araştırmadan aynı konuyu açmak kolaylarına geldiğinden senelerdir sayfalarca birikim oldu; yıldız üçgen, motor ileri geri, 3f motoru tek fazda çalıştırma ve daha niceleri ...

Mesajlarınıza lütfen devam edin ellerinizden öperim.

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.

Fotoğraflar yarına kaldı. Bir kısmı şirkette çünkü.

Demir yontarım, fiş-priz bağlarım,, Röle bağlantısı da yaparım mıymış?.:D
Ben dönene kadar @serkan_48 hocam müdahil olmuş. Cevabı ko,, öhömm,, yazmış sayfaya.
Tornanın açma kapama koluna bağlı 2 tane swich koy ,(Tornanın açma kapama kolu var dır inşallah.)
Birisi kolun aşağı konumdaysa değsin, diğeri de yukarı konumunda, ortadayken zaten değişen bişey yok konum 0.
''Kontrol voltajı''nı (Bir ucunu) swich'lerin COM ucuna lehimle.
1 numaralı swich'in NO ucundan resimdeki 1 numaraya,
2 numaralı swich'in NO ucundan resimdeki 2 numaraya kablo lehimle,
hangi swich basılı ise o yönde dönüş alırsın. (aynı anda iki swich'ede basma sakın)
sag-sol.JPG

Arkadaşlar elimdeki şalter şöyle bir şey:

M22-WRK-K10.gif

Röleler ise:
clip+(2016-06-07+at+01.37.16).jpg

Suat senin torna koldan kumanda değilmi, yoksa gövde üstünde aç-kapa anahtarımı var sadece ? resim filan atsana.. Şu anki çalışma şeklini bir-iki satır yazsana..

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,917
Son üye
pratender

Yeni konular

Geri