trafo arıza

peace33

Üye
31.5 kv bir trafo hiç bir alarm gelmeden patlarmı.(buşinkleri yerınden cıkıp kazan yarılması gibi) nedeni ne olabilir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bu trafo bır ardasımın calıstıgı santralde ..bende merak etııgım ıcın sızlerle paylasmak istedim. trafo 10 /31.kv. 1.6 mva .... merak ettiğim için arkadası tekrar aradım detaylı sordum..sayın burudurun dediği gibi güçlü yıldırım larda oluyormus bu olay.4-5defa olmus.ama yetkılı fırma ekstradan parafudur koymuslar hattan olabılır dıye..kesıcı acmıyor ve hıc bır koruma calsımıyormus...

içerde sipir kısadevresi,veya kısa devre olmuş olabilir.ama normalde sargılarda oluşan hasarlarda reaksiyonda meydana gelen gaz buholdz rölesi tarafından açma sinyali olarak kesiciyi devre dışı bırakması lazım.rölede veya kesicide veya kumandada sorun varsa korumamış olabilir...

Yağ izolasyonunun bozulması sonucuna bağlı olarak,bukoz rölesininin veya koruma devre-
sinin de arızayı görmemesi sonucunda olmuş olabilir.

genelde bu tip olaylarda diferansiyel akım açma röleleride korumaya geçebilir.ayrıca yıldırım düşmelerinde hatta konulan parafudurlar hattı korumaya çalışır gelen yüksek voltajı toprağa aktarır ama topraklama direncinizinde çok iyi olması gerekmektedir.tabi konulan parafudurunda dayanıklılık gücünün iyi olaması lazım.parafudurlarda yıldırım çarpması esnasında numaratör vardır.tabi fazla iş görmüş bir parafuduruda zamanı gelince değiştirmek lazım.....

yorumlarınız için tsk ederım..herkese iyi bayramlar bu ara..

arkadaşlar yorumlarınızı okudum güzel yaklaşımlar ama mantıken düşünürseniz sargılardaki ısınma neden olur ? ya soğutmadan kaynaklı yada Aşırı akım (yük) kaynaklı olur değilmi. Aşırı akımda devreyi ayıran kesici var. Ve arkadaş kesicinin çalışmadığını söylüyor. Yıldırım düşmesinde deseniz parafudur var. Ben bu olaya biraz faklı yaklaşıcam, kablo kılıflarını fareler sever. Trafo çıkışındaki Akım trafolarından gelen Bi kabloyu fare kemirmiş ve aşırı akım korumasını bozmuş olabilir veya akım trafosu arızalanmış olabilir diye düşünüyorum benim tahminimde bu yönde :)

Forum istatistikleri

Konular
129,214
Kullanıcılar
451,578
Son üye
Cavus34

Yeni konular

Geri