Trafoda çıkışında 12v ac akımı dc ye çeviren devre

akü şarjı yapabilmen için akü şarj devresi kullanman lazım

Teşekkür ederim ama sanırım giriş kabloları 3 adetdir 220 ve 110 şimdi bu durumda 220 nasıl bulunabilir? ayrıca trafoya sigorta baglayarak denemek mumkun olabilirmi trafo zarar gormeden?

Birde konu açmadan buraya sorayım. Aslında bu trafonun akımını tam olarak bilmiyorum ama akünün üzerinde ingilizce maxsimum 2 ah ile şarj edile bilir diye yazılmış şimdi bu durumda bunun için ac gerilimi dc ye dönüştürmek için tam olarak bash ettiğim değerde trafoya uyğun bir tam dcye dönüştürmek için nasıl bir diyot ve kondansatör kullanmalıyım kısacası 50v her hangi bir diod uyğunmu?

Arkadaşlar lütfen rica ediyorum yazdıklarımı tam okuyarak cevap veriniz güç kaynağı yapmak istiyorum ileride her hangi bir arızadan dolayı gebermemek için dikkatlı olmalıyım!!! :D

trafonun giriş tarafındaki kabloları kendi aralarında ohmmetre ile ölç, en büyük direnç gördüğün iki uca 220 v vereceksin.

Akünün maksimum 2 A/h ile şarj edilebiliyor olduğunu kabul edersek, ille de 2 amper akımla şarj etmen gerekmez, daha düşük akımla da şarj edebilirsin, bu durumda sadece şarj süresi uzayacaktır.

Diyot olarak piyasadaki hazır köprü diyotlardan kullanabilirsin. 4 diyotla köprü de oluşturabilirsin.

Kondansatörün en az 2200 mF/50 V değerinde olsun. Ters bağlarsan patlar, dikkatli ol!

Teşekkür ederim ama sanırım giriş kabloları 3 adetdir 220 ve 110 şimdi bu durumda 220 nasıl bulunabilir? ayrıca trafoya sigorta baglayarak denemek mumkun olabilirmi trafo zarar gormeden?

Birde konu açmadan buraya sorayım. Aslında bu trafonun akımını tam olarak bilmiyorum ama akünün üzerinde ingilizce maxsimum 2 ah ile şarj edile bilir diye yazılmış şimdi bu durumda bunun için ac gerilimi dc ye dönüştürmek için tam olarak bash ettiğim değerde trafoya uyğun bir tam dcye dönüştürmek için nasıl bir diyot ve kondansatör kullanmalıyım kısacası 50v her hangi bir diod uyğunmu?

Arkadaşlar lütfen rica ediyorum yazdıklarımı tam okuyarak cevap veriniz güç kaynağı yapmak istiyorum ileride her hangi bir arızadan dolayı gebermemek için dikkatlı olmalıyım!!! :D

:D :D :D :D

ARKADAŞ 12 V AC Yİ 12 V DC YE ÇEVİREN BİR SORU SORMUŞ VERİLEN CEVAPLARDAN NASIL DEVRE ŞEMASI YAPACAĞIMI ANLAYAMADIM.O YÜZDEN SİZDEN YARDIM İSTİYORUM 12V 500 mAH (6 WATT) AC AKIMI 12 V DC YE SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE HERHANGİ BİR DALGALANMA OLMADAN DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUM.ÖRNEK BİR DEVRE ŞEMASI GÖNDERİRİSENİZ VEYA HANGİ ELEMANLARI BİRBİRİNE NE ŞEKİLDE BAĞLAYACAĞIMI GÖSTEREN BİR RESİM PAYLAŞIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM BU ÇEVİRME İŞLEMİ BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ LÜTFEN YARDIMCI OLUN.

Benim de arkadaşınkine benzer bi sorunum var üreteç 12 v 500 mah ac gerilime sahip ben bunu diyot kondansatör vs. Herhangi bir dalgalanma sorunu olmadan 12 v dc ye çevirmek istiyorum lütfen bu konuda yardımcı olun benim için çok önemli.eğer hazır devresi veya devre şeması varsa çok daha iyi olur.

geçen yılda olsa carkadaşlar yazmışlar daha fazla bılgi verselerde yanlış anlamayın lütfen sizin o bılgıyı değerlendirecek bilginiz yok regulelı adaptör güç kaynağı ıstemedığınız kadar özelliklerı olanlar var ha siz yolun başindayım ne yapabılırım dersenız o başka bu işe yanı elektroniğe adaptör yapmakla başlanılması uygun ısabetlı karar ama basıt devrelerle başla bir örnek önce AC voltajı DC ye çevır voltaja uygun kondansatör bağla bunu gor ondan sonra reguleli devreler ıste burada herkes yardımcı olacaktır emınım kolay gelsın

Merhaba arkadaşlar,
elimde 4 adet AC 12v 60w trafo var bunları DC 12v çevirmek istiyorum nasıl bir devre kullanmalıyım, elde ettiğim 12v DC ile LED yakacağım yardım edermisiniz lütfen.

Ekli dosyalar

• 12v ac trafo.JPG
    12v ac trafo.JPG
    25.3 KB · Görüntüleme: 34
bariscem 1. sayfadaki mesajlarda var. 1 adet kondansatör, 1 adet köprü diyot bunun için yeterli. Köprü diyotun altında soğutma levhası olursa devreyi uzun ömürlü yapacaktır.
Not-1: Ac de dc ye dönüştürüldüğünde ac12V x 1,4=? olması lazım. Alanım elektrik değil, zamanında benimde trafoları dc ye dönüştürmem gerekmişti. Şu anda da elimdeki trafoları 1. sayfadaki gibi dc ye dönüştüryorum.

Ekli dosyalar

• Dc Donusturme.jpg
    Dc Donusturme.jpg
    167.9 KB · Görüntüleme: 35
elinizdeki trafo elektronik trafo çıkışı hızlı diyotla doğrultmanız gerekir. Normal diyorlar iş görmez cunku bu trafonun anahtarlama hızı yuksektir.

elinizdeki trafo elektronik trafo çıkışı hızlı diyotla doğrultmanız gerekir. Normal diyorlar iş görmez cunku bu trafonun anahtarlama hızı yuksektir.
Serhan bey bu resimdeki trafo için diyot ve kondansatör değerleri yazmanız mümkün mü lütfen.

Ekli dosyalar

• 12v ac trafo.JPG
    12v ac trafo.JPG
    25.3 KB · Görüntüleme: 14

Forum istatistikleri

Konular
128,804
Kullanıcılar
450,894
Son üye
Hakanrap

Yeni konular