trafoda FRA testi ve mıknatıslanma akımı olcumu

ercan25eem

Üye
Sevgili arkadaşlar
Trafoda FRA testi ve mıknatıslanma akımı olcumu nasıl yapılır ve bu testler ne işe yarar bilen arkadaslar yardımcı olursa sevınırım:)
Şimdiden yardımlarınız için teşekkurler...........

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Trafolarda FRA testi önemli testlerden birtanesidir. Testi yapan teknisyen yorumlamasınıda iyi yaparsa Trafodaki su miktarını bilir.Yani arkadaşım Fra testi bir nevi AC izolasyon testi Çok küçük frekanslarda başlayarak Kh kadar değişik frekanslarda testi yapan cihazın adı.
İkaz Akımı(Mıknatıslanma Akımı) Arkadaşım galiba omicron seti kullanıyorsun. Mıknatıslanma akımı testi Omicronda çevirme oran testinde okuduğun Nüvenin çektiği akımdır. A fazi ile C fazı değeri birbirine eşit olmalıdır veya çok yakın değerler olmalıdır. B fazı %25-35 arasında düşük çıkar Oda akımın izlediği yola bağlıdır.
Arkadaşım testi testi yaptın yorumlamada sıkıntı çekiyorsan yardımcı olabilirim.

Saygılar....

Sn. Orion verdiğin bilgiler için çok sagolun...
Bu ikaz akımını TTR çıhazında çevrim oranı olçerken ekranda cevrim oranını, mili amperler mertebesinde bir akım ve hata oranını goruyoruz; acaba bu miliamperler mertebesınde gosterlıen akım ikaz akımımıdır? yardımcı olursanız sevınırım......
FRA testı için de AC izalasyon testı derken ne demek ıstedıgınızı anlamadam zaten uygulanan gerlımım testı ve enduklenen gerılım testı bu trafolara yapılıyor bu test te onlara bı ek mı oluyor, FRA yı bıraz daha acarsanız sevınırım:)

Sn Orion kusura bakmayın ama ne demek trafodaki su miktarını bilir ve ya ac izolasyon testi çok yanlış. şöyle ki FRA frekans response analysis yani. düşük gerilimli bir ac sinyal mesela yüksek gerilim sargısına uygulanır. (yüksek frekanstan düşük frekansa kadar değişen frekanslı bir sinyal) ve de alçak gerilimdeki fazdan yine tepkisi alınır ve bu iki sinyal oranlanır. frekansa bağlı değişimi logaritmik bir sayfada çıkarılır. ama değişik ölçüm metodları vardır. sadece alçak gerilimden almazsınız tepki sinyalini mesela yüksek gerilim a fazına uygularsınız yüksek gerilim nötrden ölçü alırsınız . farklı arıza tiplerine göre farklı ölçüm metdoları vardır. fakat bu ölçümü kıyaslayabilmek için aynı ölçüm metodu ile trafo arıza yapmadan önce de ölçüm yapmış olmamız lazım. grafiklerde herhangi bir değişim varsa ve bu değişim hangi frekans bölgesinde ise bunun çeşitli yorumları vardır. çekirdek arızası , sargılar arası veya spirler arası arızalar olabilr. bu FRA testine çok kafa patlattım ben. uluslararası makaleleri okudum. ama Sn orion trafonun bahsettiği tarzda bir bilgi yok malsesef

Arkadaşlar sizden özür dileyerek başlamak istiyorum.
Ben FRA testi ile DIRANA testini karıştırdım. Çok özr diliyorum. Kısaca her iki testide bahsedeyim.
FRA: trafolar endüktif devreler olduğu için frekensa çabul tepki verirler. Bundan dolayı FRA testi ile pirimer ve sekonder sargıların durumu sipir kısadevresi veya şekil bozulmaları hakkında aynı zamanda primer ile sekonder arasındaki veya her ikisi ile nüve arasındaki mesefanin korunup korunmadığı hakında bilgi alırız.
FRA testinin yapıldığı zamanlar:1) Trafo imalatında bütün testler bittikten sonra nakliye olmadan önce yapılır.
2) Trafoyu devreye almadan önce
3)Trafodan büyük akım geçince....

DIRANA: Bu testle tarfo yağının ve tarfo sargısının izolasyonu hakında bilgi alırız. Yani Bir trafoda nemden şüpheleniyorsak Yağı değiştirdik. hemde teretmen ederek acaba tarfoda nem varmı diye aklımızda bir soru varsa DIRANA testi ile tarfonun kağıdı hakında bile kesin ve doğru sonuç alarak Bir nevi izolasyon testi yapmış oluruz...

Arkadaşalar daha açıklayıcı bilgi aşağıdaki adreste....
FRAnalyzer - OMICRON electronics

Saygılar....

sevgili ercan TTR daki okuduğun akım değeri (mA)ikaz akımıdır.

____

Sevgili emir özellikle size diyorum (nedemek tarfodaki su miktarını bilir) ifadenize binayen gönderdiğim adreste DIRANA cihazını dikkatli okuyun Bröşür var indirin. Daha geniş bilgi için Markeelktronik ile görüşün Bugün duydum sahibi Sadık bey trafik kazsında hayatını kaybetmiş. Ulaşamazsanızda sizin BEST te çalıştığınızı biliyorum. Sizden iki arkadaş 2009 da Markeelktronik davetlisi olarak (bende oradaydım arkadaşlarınızla berber) DIRANA ve FRA hakkında uygulamalı olarak bir seminere katılmışlardı onlardanda bilgi alabilirsiniz

Saygılar.......

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi De Sn orion ben zaten dirana testine itiraz etmedim ki. siz önceki mesajınızda dirana testinden bahsetmemişsiniz ki . FRA testi demişsiniz sonra trafodaki su miktarını bilir demişsiniz. mesajınız yukarda bakabilrsiniz. ben sizin söyledikleriniz üzerine yorum yaptım. ve de cihaz hakkında fikir sahibi olmam için öneri de bulunduğunuz için teşekkür ediyorum size. Sadık BEY ile devamlı görüşürdük fabrikaya gelirdi. herkes şok oldu zaten. toprağı bol olsun bir şey gelmiyor elden

Sn Emir ve Sn Orion verdığınız bılgıler ıçın tesekkur ederım trafoları bu tip testlerı ile ilgili bana önerebilecegınız bır kıtap veya kaynak varsa sevınırım....

Sn genc arkadas bu kıtap bende var fakat bunda FRA testi, MIknatıslanma akımı olcumu ve
DIRANA testi gibi testlerı goremedım acaba bunların ve benım bılmedıgım trafo testlerının oldugu daha kapsamlı kıtaplar varmıdır...
İlgilendıgınız için tesekkurler...

sevgili ercan bu testler kitabı türkçe çevrilmişine rastlamadım ama bir çok seminerlerde veriliyor. Bu seminerlerde önce test cihazını alıcan sonra seminere çağırıyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,824
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri