Transformatörsüz 12 v Adaptör ve İzolasyon Trafosu

C2 nin değeri ile oynadım.kapasitesini arttırdığım zaman çıkışın 12v a ulaşma süresi uzuyor,kapasiteyi azalttıgım zaman süre kısalıyor.fakat akımın ve gerilimin tepe değerleri değişmiyor yine 12v ve 9.78mA olarak kalıyor.

1:1 trafo kullandıgım zaman devrede nedense aynı yükte çıkış gerlimi 7 küsür volta akımı ise 5 küsür mA e düşüyor ve 220 V veren alternatörün simulasyonunda sinus ü izleyen bir nokta var yani nokta gerilimin hangi derecede olgunu gösteriyor takip etmek zor 50 hz oldugu için ama normalde hareket ettiği anlaşılıyor.Trafo bağlayınca bir kaç hz den sonra nokta sabit kalıyor onuda anlamış değilim.Bu sorun tamamen simulasyon hatasıda olabilir tabi.

Transistörlere soğutucuyu bilgisayar güç kaynaklarında filan olması lazım eski bitane bulurum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Trafosuz devrenin orjinaline bakınca 12 v 100mA çıkış verir yazıyor. C1 il de oyna. Programa pek güvenme devreyi biraz biraz gerçekleştir. Bir de smps dediğimiz cep tel. şarzlarının mantığını anla çöz bunlar da trafosuz izole sınıfına girer ;). Ama iyice anlamadan gerçekleştirmeye kalkışma; ana besleme kondansatörüne dikkat et elektrik bağlantısı kesilse bile, voltaj yükü üzerinde olduğundan dokunursan çarpar.:eek:

Trafosuz devrenin orjinaline bakınca 12 v 100mA çıkış verir yazıyor. C1 il de oyna. Programa pek güvenme devreyi biraz biraz gerçekleştir. Bir de smps dediğimiz cep tel. şarzlarının mantığını anla çöz bunlar da trafosuz izole sınıfına girer ;). Ama iyice anlamadan gerçekleştirmeye kalkışma; ana besleme kondansatörüne dikkat et elektrik bağlantısı kesilse bile, voltaj yükü üzerinde olduğundan dokunursan çarpar.:eek:

C1 ile de oynadım bira büyütünce hata veriyo simulasyon küçültünce akım değişmiyor,hatada vermiyor.

İlk paylaştıgım devreyi baskı devre olarak yapmıştım ordaki kondansatör bir kaç defa benim üzerimden desarj olmuştu :) Benim anlamadığım nokta şu bizim çıkış voltajımız sabit 12 V yükümüzde sabit 1k direnç+1 led.Bu ikisi sabit iken ben yük akımının değişip değişmedigini nasıl anlayabilirim.Yani devrenin çıkış gücünü nasıl saptayabilirim?

Şuanki devrede yük direncini 2k yapınca akım 4.9 mA ya düşüyor ve led sönük yanıyor.Smps yi bir araştırayım bakıyım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,943
Kullanıcılar
451,123
Son üye
Eldost

Yeni konular

Geri